Kolumne



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
22. ožujka, 2007.

heni 80.jpg

Heni ERCEG
GLEDE & UNATOČ
DŽAMIJA
22. ožujka, 2007.

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Aldo Delić došao je devedesetih kao izbjeglica iz Bosne na Čiovo, selo Okrug, blizu Splita, zajedno s još dvjestotinjak izbjeglica. Danas tamo gospodin Aldo ima kafić imenom Genscher, nakaradnu, nikada završenu betonaru u kojoj najčešće trešte narodnjaci, a najviše Fahreta Jahić, poznatija kao Lepa Brena. Tako je i toga jutra vlasnik Genschera, kafića koji, ne treba sumnjati, sigurno nema građevinsku, a kamoli kakvu drugu dozvolu, kafenisao, slušao Lepu Brenu i čitao Slobodnu Dalmaciju. Riječju uživao, sve dok nije ugledao "fotografiju" džamije koja da se planira graditi u Splitu, kad mu je doslovce pao mrak na oči, te je odmah "uzeo rokovnik" i onako spontano, braneći "svoju" Hrvatsku za koju se borio sve tamo u rodnoj Bosni, krenuo skupljati potpise za peticiju protiv gradnje muslimanskoga vjerskog objekta.

No što je zapravo vidio gospodin Aldo? Fotografiju makete džamije o kojoj u Islamskoj zajednici u Splitu nemaju pojma, jer niti su gradu uputili zahtjev, niti su izrađeni ikakvi arhitektonski prijedlozi? Ili će biti da je vidio fotomontažu, kao provokaciju, koja je - jel'te - uvijek isplativa, a nakon što smo iscrpili Srbe, žene, homoseksualce i ponekog crnca, otkrili smo, eto, i ono malo muslimana, ali zato potencijalnih neprijatelja u vlastitim, katoličkim redovima.
 
Elem, provokacija je urodila plodom, lavina je krenula, otkriveni su ogromni strahovi od jedne džamije koju doduše nitko ne traži, a i da traži, kažu u maloj Islamskoj zajednici u Splitu, ona svakako ne bi bila ni blizu one glomazne građevine s novinske fotomontaže, na kojoj u zrak strši visoki minaret među straćarama na sjevernoj periferiji Splita, i, kažu, ne bi ni imala minaret, nego bi to "bilo tek skromno zdanje za molitvu", budući da se sada splitski muslimani mole u nekoj neuglednoj maloj sobi u centru grada.
 
Usput, pronađena je i nova, do sada nepoznata, meta, shodno zaključku vlasnika krčme na kraju grada, Alde Delića, da je "Split ponos Mediterana, mi smo se oduvijek borili protiv Turaka, a protiv muslimana sam se i sam borio u zadnjem ratu". Pa je i gospodin Delić, eto, umirovljeni dragovoljac one Tuđmanove vojske koja inače, službeno, nije nikada ratovala u Bosni.
 
I dok se u onoj čiovskoj betonari, kafiću Genscher, potpisivala peticija protiv jedne plitke medijske provokacije koja je, kao i svaka slična, pokrenuta doslovce iz ničega, te je u startu skoro neslavno propala kada je nekolicina građana Splita sasvim mirno odgovorila kako nemaju ništa protiv gradnje tuđih svetišta, pa se posegnulo za takozvanom on–line anketom na koju se u pravilu, zahvaljujući njenoj anonimnosti, javljaju sve sami hrabri borci protiv Turaka i svekolikog nehrvatskog življa, dotle su se na zadnje noge dizali i oni koji bi gradnjom džamije bili "najviše pogođeni".
 
A te "žrtve" nekih tamo inovjernika imali bi biti stanovnici kotara Dragovode, naselja ružnih, betonskih zdanja na sjevernoj periferiji Splita, građenih još u komunizmu; žitelji nakaradnih nizova bespravno sagrađenih kuća čiji vlasnici ni desetljećima nakon izgradnje nemaju potrebu tim svojim domovima barem piturati fasadu, doduše nikakav ih zakon na to i ne obavezuje, pa je svaki ulazak u Split estetski udarac u oko, ali su zato politički itekako osviješteni, pa je u kotaru na vlasti stalno rigidna desnica koja je, kao što i priliči jedinoj opciji koja uistinu štiti interese pravih Hrvata, odmah odlučno reagirala na mogućnost gradnje džamije u njihovom kvartu. I rekla povijesno "ne" jednoj fotomontaži!
 
E da, Aldo Delić s Čiova, selo Okrug, priprijetio je još kako oni, izbjeglice iz Bosne, neće dopustiti da se "u glavnom gradu njihove Županije dopusti gradnja džamije", i potom nam ponudio još i serioznu povijesnu lekciju, jer valjda on, kao vlasnik prigradske krčme, zna bolje, da bi gradnja džamije bila "izraz prkosa volji naših predaka i izrugivanje gradovima poput Solina, Klisa ili Sinja", a predstavnik stanovnika s druge strane periferije Splita, inače politički demokršćanin, izrazio je zabrinutost svojih sumještana da bi gradnja džamije mogla u taj dio grada dovesti "problematične muslimane". Pače, vehabije, ne dvoje oni tamo, u svom kotaru, znajući da i takvih sigurno ima među onih tristotinjak splitskih muslimana.
 

GLEDE & UNATOČ: DŽAMIJA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1122_150.jpg