Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
22. ožujka, 2007.

FERAL ISTRAŽUJE: HOĆE LI SE REALIZIRATI POLITIČKI DOGOVOR STIPE MESIĆA I IVE SANADERA O IZBORU VANJE SUTLIĆA ZA NOVOG GLAVNOG RAVNATELJA HRVATSKE RADIO-TELEVIZIJE?

NA ŽIVOT ILI HRT
Ivica ĐIKIĆ
22. ožujka, 2007.

Državni vrh sporazumio se da Mirka Galića na Prisavlju naslijedi njegov dosadašnji pomoćnik Vanja Sutlić od kojeg se očekuje da, s dokazanim poltronskim potencijalom, nastavi njegovati političku benignost HRT-a. Za Sutlićev izbor među članovima Programskog vijeća intenzivno lobira predsjednik tog tijela Zdenko Ljevak, dok suparničku struju koja pokušava opstruirati Sutlićev izbor – struju kojom iz pozadine upravlja Marija Nemčić, a čiji je kandidat Marijan Kostrenčić – predvodi član vijeća Danko Bljajić. Sutlić je u velikoj prednosti, no i dalje je neizvjesno hoće li prikupiti potrebnih osam od jedanaest mogućih glasova

< > | cijeli članak | verzija za tisak

htv241006_slendler_150.jpg

Jedno od tri ključna pitanja koja se tiču tekućeg izbora novog glavnog ravnatelja Hrvatske radio-televizije glasi ovako: zašto među one dvadeset i dvije prijave za upražnjenu fotelju Mirka Galića – od kojih je polovica odbačena zbog različitih manjkavosti – nije bilo koverte s imenom Marije Nemčić, aktualne ravnateljice Hrvatske televizije, koja je već godinama najvažnija ličnost na Prisavlju i u čijim su rukama koncentrirani svi konci bitni za kreiranje HTV-ova programa? Premda su žurnalističkim i političkim kuloarima proteklih dana kolale, ne sasvim bezvrijedne, informacije po kojima Nemčićeva računa da idućeg ponedjeljka nijedan od jedanaest kandidata za ravnateljsku poziciju neće uspjeti prikupiti potrebnih osam od jedanaest glasova članova HRT-ova Programskog vijeća, pa će se zatim ona pojaviti na ponovljenom natječaju i trijumfirati nad kandidatima koji su se potrošili u prvom krugu, puno se realnijom čini opcija po kojoj je svemoćnoj prisavskoj vladarici iz najviših političkih krugova signalizirano da se ne upušta u utrku za ravnateljskom foteljom. To joj je signalizirano zato što bi svojom kandidaturom mogla poremetiti planove državnoga vrha da friškog veleposlanika u Francuskoj na HRT-u zamijeni Vanja Sutlić, Galićev dosadašnji pomoćnik za televiziju.

Otkud državnome vrhu – a pod tim pojmom podrazumijevamo predsjednika Republike Stipu Mesića i premijera Ivu Sanadera – planovi za HRT i kako ih misle ostvariti ako se zna da o novom ravnatelju (barem formalno) samostalno odlučuje jedanaest članova Programskoga vijeća? Planovi zasigurno otud što do aktualne izborne utrke na HRT-u ne bi ni došlo da Mesić i Sanader nisu odlučili ispuniti ambasadorsku želju Mirka Galića čiji je prisavski mandat trebao trajati još otprilike godinu dana: Mesić je, naime, dugo odbijao potpisati Galićevo premještanje u Pariz, strahujući da bi se taj potpis mogao izroditi u HDZ-ovo predizborno ovladavanje najmoćnijim medijem, a kad je ipak odlučio uslišati direktorove vapaje da ga izbavi s Prisavlja, zatražio je (i dobio) premijerovo obećanje da će Pantovčak imati bitnu ulogu u instaliranju novog radio-televizijskog šefa. Prema pantovčačkoj zamisli, šef bi se trebao zvati Vanja Sutlić, no premda se s tom idejom složio Sanader i obećao asistiranje u realizaciji, zasad je još uvijek neizvjesno hoće li se scenarij Pantovčaka i Banskih dvora pretočiti u stvarnost.

Poluprivatna kuća

vanja_sutlic_120.jpg

Zašto je neizvjesna realizacija političkog scenarija za Prisavlje? Zato što je Marija Nemčić upregla sve svoje kadrovsko-lobističke potencijale ne bi li osujetila Sutlićev uspon na tron. Za rečenu se aktivnost, jednim dijelom, odlučila zbog povrijeđene taštine, odnosno stoga što su politički prvaci izabrali Sutlića, a ne nju, Nemčićevu, koja je polagala povijesno i prirodno pravo da naslijedi Galića. Od taštine je, međutim, puno jači interesni motiv: televizijska je ravnateljica tokom svih proteklih godina razvila sistem vladanja koji je HTV u praksi više činio poluprivatnom kućom tandema Marija Nemčić - Đelo Hadžiselimović, nego javnom televizijom u kojoj bi morali postojati jasni i transparentni kriteriji za sklapanje masnih ugovora o vanjskoj produkciji, za (su)financiranje domaće igrane i dokumentarne filmske proizvodnje, te za kupnju stranih filmova, serija i dokumentaraca. Marija Nemčić promovirala je poslovni model po kojemu se deseci milijuna kuna spremno i unaprijed izdvajaju za maratonske serijale koji u trenutku dobivanja televizijskog financijskog povjerenja postoje isključivo kao maglovita producentska ideja i koji će biti realizirani bez ikakva poduzetničkog rizika onih koji ulaze u posao s velikodušnim HTV-om. Ova se nakaradna logika, naravno, naknadno opravdava gledanošću i enormnim marketinškim profitom, kao da je osobita mudrost postići da budu gledane (pa onda, kako se kaže, i marketinški pokrivene) sapunice i kvazihumoristični serijali što se emitiraju u najudarnijim terminima, i kao da bi stvari s gledanošću i profitom bile drukčije da se unosni poslovi sklapaju s više kriterija, a s manje skrbi za privatne interese umiješanih u ovu priču.

Bljajićevo agitiranje

Dok se Mirko Galić proteklih sedam godina isključivo bavio političkim balansiranjem i uspostavljanjem takve radio-televizije koja nikome neće otvoreno služiti ali se nijednoj političkoj opciji neće osobito zamjerati, Nemčićeva je, dakle, sebi izgradila nedodirljivu nadideološku poziciju koja pomalo podsjeća na "politiku" zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića. Ona bi bila najsretnija da se HTV uopće ne mora baviti propitivanjem političke i društvene situacije, te određivanjem prema toj situaciji, jer to – po njoj – donosi isključivo probleme i podrhtavanje fotelje.

NA ŽIVOT ILI HRT
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1122_150.jpg