Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
22. ožujka, 2007.

FERAL OTKRIVA: "ROYAL MIROVINSKO OSIGURANJE" d.d. ŠEST MJESECI NAKON ŠTO JE NJEGOV RAD HRVATSKA AGENCIJA ZA NADZOR FINANCIJSKIH USLUGA PROGLASILA NEZAKONITIM, NESMETANO ŠIRI POSLOVANJE I POVEĆAVA PROMET

TRGOVANJE MIROVINOM
Vedran MARJANOVIĆ
22. ožujka, 2007.

"Royal" nikada nije imao nikakvu licencu za bavljenje mirovinskim osiguranjem pa mu je HANFA nije mogla ni oduzeti?! Iz ove su nam, pak, Agencije poručili da su "obavijestili Državni inspektorat o ovakvom poslovanju 'Royala'", te da će biti "proveden nadzor u Društvu". "Dvadesetak radnika pristalo je na dokup mirovine preko 'Royala' na pritisak poslodavca, koji je na njihovom slučaju prošao jeftinije, dok su isti ti radnici, po mome sudu, diskriminirani i oštećeni u odnosu na druge", upozorava predsjednik Sindikata zaposlenika ZET-a Zdravko Barušić

< > | cijeli članak | verzija za tisak

royal_marjanovic_200.jpg

Poduljem popisu javnih poduzeća i institucija koje su višak radnika riješili njihovim prijevremenim umirovljenjem uz pomoć zagrebačkog "Royal mirovinskog osiguranja" d.d., pridružio se i famozni zagrebački "Holding", kada se koncem prošle i početkom ove godine lišavao usluga više stotina radnika gradskih komunalnih poduzeća. Prije Bandićevog "Holdinga" usluge "Royala" koristili su, među ostalima, HT, HEP, Hrvatski fond za privatizaciju, mnoštvo bolnica, čak i neki sindikati, no ono po čemu se novi poslovni uspjeh "Royala" izdvaja od prethodnih, jest činjenica da je uslijedio nakon što je, u rujnu 2006., Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) izdala pravorijek koji kaže da "Royal mirovinsko osiguranje" d.d. posluje potpuno nezakonito! HANFA bi tom prilikom "Royalu", zacijelo, oduzela i odgovarajuću licencu, ali spletom okolnosti koje su toliko nevjerojatne, da je teško vjerovati u njihovu slučajnost, ovo trgovačko društvo nikakvu licencu za bavljenje mirovinskim osiguranjem nikada nije ni imalo.

Na pitanje Feralova novinara kako je moguće da "Royal mirovinsko osiguranje" d.d. radi unatoč nalazu HANFA-e, iz te nam je Agencije u utorak, 20. ožujka odgovoreno kako je HANFA iscrpila svoje zakonske ovlasti, te da se "Uprava trgovačkog društva 'Royal' morala ponašati po principu savjesnog gospodarstvenika i uskladiti svoje poslovanje sa zakonom, ali to joj očito nije bila namjera".
 
"Obavijestili smo Državni inspektorat o ovakvom poslovanju i prema našim informacijama, bit će proveden nadzor u društvu", stoji u dopisu o "Royal mirovinskom osiguranju", koji nam je dostavljen iz Ureda predsjednika Uprave HANFA-e Ante Samodola.
 
Zakonski okvir
 
"Royal" se od optužbi HANFA-e brani najjednostavnijim mogućim odgovorom – dotičnu Agenciju smatra nenadležnom za svoj slučaj. U priopćenju kojim su reagirali na odluku HANFA-e iz tog su trgovačkog društva poručili kako se oni bave strukovnim mirovinskim osiguranjem nadzor kojeg – tumače u prozvanom osiguravajućem društvu - nije među ovlastima Agencije za nadzor financijskih usluga. Pripadajuću dilemu tko bi ih onda trebao nadzirati, ako HANFA nije ta, u "Royalu" rješavaju na zaista originalan način, stavljajući u svoju objavu ovako:
 
"Premda trenutno ne postoji zakonski okvir koji bi regulirao poslovanje strukovnih mirovinskih osiguranja, vjerujemo da će priopćenje HANFA-e ubrzati njegovo donošenje, sukladno obvezama Republike Hrvatske da svoje zakonodavstvo uskladi s pravnom stečevinom Europske Unije."
 

ht_zgrada_120.jpg

Prema "Royalu", dakle, nema zakona, pa nema ni nadzora, ali čitav problem nije samo zakučaste pravno-institucionalne naravi; ovdje su na vagi novci onih koji koriste usluge ovog mirovinskog osiguranja, na bazi modela koji, zarad boljeg razumijevanja cijele priče, valja podrobnije razjasniti. "Royal mirovinsko osiguranje" jedino u Hrvatskoj nudi tzv. dokup mirovine radnicima kojima nedostaje pokoja godina do pune starosne mirovine. Kako mirovinu ne mogu dokupiti sami radnici, to umjesto njih čine poduzeća koja žele smanjiti broj zaposlenih. Zbog poreznih olakšica, tvrtkama je jeftinije napraviti ugovor sa "Royalom" nego isplaćivati pune otpremnine radnicima, a da je računica točna svjedoči podatak o 200 poduzeća koja su ovako radila sa "Royalom".
 
Uglavnom, poduzeća otpremninu namijenjenu radniku uplate "Royalu" koji se obavezuje da će novopečenom umirovljeniku kroz dulje vremensko razdoblje uplaćivati razliku između mirovine koju bi imao da je otišao u tzv. punu starosnu mirovinu i mirovine koju je dobio prijevremenim penzioniranjem. Ovakva varijanta prihvatljivija je i radnicima-novim umirovljenicima, budući je opće rašireno preduvjerenje da se otpremnine uglavnom spiskaju u vrlo kratkom roku, a ovako će se one, "na rate", krckati pet, deset, petnaest godina...
 

TRGOVANJE MIROVINOM
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1122_150.jpg