Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
29. prosinca, 2004.

HRVATSKA I SURADNJA S HAAŠKIM SUDOM: FINANCIRA LI VLAST BIJEG GENERALA GOTOVINE

MIROVINA U GOTOVINI
Drago HEDL
29. prosinca, 2004.

Činjenicu da general Ante Gotovina svakog mjeseca uredno prima svoju mirovinu, u Haagu su skloni tumačiti oblikom državne pomoći njegovu bijegu. “Uvijek smo tražili od nadležnih vlasti da razmotre mogućnost privremenog blokiranja ili zamrzavanja isplate mirovina onim osobama koje su u bijegu od pravde kao jedan od elemenata pritiska da se predaju. Takav je pritisak sasvim normalan i poznat u europskim zemljama”, kaže Florence Hartmann glasnogovornica glavne haaške tužiteljice

< > | cijeli članak | verzija za tisak

“Pitanje vojnih mirovina koje se isplaćuju optuženicima bjeguncima, bilo u Zagrebu ili Beogradu, od interesa je za tužiteljstvo Haaškog suda. U mnogo smo navrata o tome raspravljali tokom službenih sastanaka s nadležnim vlastima. Stav vlasti i u Hrvatskoj i u Srbiji je isti – pravo na mirovinu je ustavno pravo, koje se ne može oduzeti ljudima čak i ako su bjegunci. Za tužiteljstvo ICTY-ja, samo po sebi, nije upitno pravo ljudi da primaju svoje mirovine. Mi se ne miješamo u ustavnu i zakonsku regulativu država i nikada nismo tražili da se mirovine ukinu. Ali ono što jesmo uvijek tražili od nadležnih vlasti jest da razmotre mogućnost privremenog blokiranja ili zamrzavanja isplate mirovina onim osobama koje su u bijegu od pravde kao jedan od elemenata pritiska da se predaju. Takav je pritisak sasvim normalan i poznat u europskim zemljama, a osim toga – uzimajući u obzir i nedavne posebne odluke Europske unije o zamrzavanju računa i prihoda haaških optuženika bjegunaca, to je i obveza država koje se žele priključiti EU-u. Nadamo se da će u tom pogledu Hrvatska poduzeti potrebne korake.”

Zaboravljena obveza

Tako je na Feralovo pitanje može li činjenica da general Ante Gotovina uredno prima svoju mirovinu utjecati na odnose Haaškog suda i Zagreba, odgovorila Florence Hartmann, glasnogovornica glavne tužiteljice Carle del Ponte. Naime, činjenica da je Ratko Mladić, vojni zapovjednik bosanskih Srba optužen za ratne zločine, koji se već deset godina skriva od Haaškog suda, do unatrag dva mjeseca uredno primao vojnu mirovinu Srbije i Crne Gore, izazvala je početkom prosinca podosta publiciteta. Pokazalo se međutim da i general Ante Gotovina svakog mjeseca također prima svoju vojnu mirovinu i da mu ona, kako je to potvrđeno u hrvatskom Ministarstvu obrane sredinom prosinca, i dalje uredno stiže.

U MORH-u kažu kako je Gotovina pravo na mirovinu ostvario “u zakonom propisanoj proceduri, temeljem Zakona o službi u Oružanim snagama RH, članak 197, stavak 1, podstavak 6; te Zakona o pravima iz mirovinskog osiguranja djelatnih vojnih osoba, članak 5”, a sve na osnovu odluke vrhovnog zapovjednika. Zakonski je dakle sve pokriveno, a činjenica što je Gotovina bjegunac pred haaškom optužnicom, ne bi trebala biti prepreka da mu se mirovina, za koju se govori da iznosi nekih desetak tisuća kuna, redovno, svakog mjeseca, isplaćuje na njegov bankovni račun.

No, još sredinom listopada Europska je unija obvezala Hrvatsku, da je kao zemlja kandidat za članstvo u EU-u, dužna zamrznuti imovinu Ante Gotovine. Hrvatska je odmah obznanila kako je tu obvezu spremna izvršiti, a Vladin glasnogovornik Ratko Maček tom je prigodom dodao kako to neće biti učinjeno pod pritiskom izvana, već “u sklopu pravne procedure”. No, ta procedura očito još nije završena jer je Gotovina svoju mirovinu primio i u prosincu.

Iako je svakom jasno da general Gotovina ne živi od svoje mirovine i da njeno uskraćivanje ni na koji način neće ugroziti njegovu egzistenciju, u Haagu smatraju da je to ipak oblik pomoći koju mu hrvatska država pruža u njegovu bijegu. Naime, prilikom posljednjeg boravka u Beogradu, krajem rujna, visoki dužnosnici američkog State Departmenta Mark Grossman i Pierre-Richard Prosper upozorili su tamošnje vlasti na činjenicu da Ratko Mladić prima vojnu mirovinu, te objasnili kako to smatraju oblikom državne pomoći Mladićevu bijegu. Rasim Ljajić, ministar za ljudska i manjinska prava Srbije i Crne Gore, koji je ujedno i tamošnji predsjednik Savjeta za suradnju s Haagom, tada je rekao kako se Mladiću “po važećim zakonima” pravo na vojnu mirovinu može uskratiti samo ako ga se proglasi nestalim.

MIROVINA U GOTOVINI
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA