Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
29. prosinca, 2004.

KAKO JE HRVATSKA PREDUHITRILA IZJEDNAČAVANJE PRAVA PARTIZANA I ČETNIKA UJEDNAČIVŠI PARTIZANSKE I USTAŠKE MIROVINE JOŠ 1993. GODINE

CRNA PENZIJA
Goran BORKOVIĆ i Boris RAŠETA
29. prosinca, 2004.

Nakon što je srbijanska Skupština prihvatila zakon kojim se izjednačavaju prava partizana i četnika iz Drugog svjetskog rata, Hrvatsku je preplavio val zgražanja. Međutim, očito nikome ne smeta što je gotovo identična stvar prije jedanaest godina izglasana i u Hrvatskom saboru. Pripadnici "Hrvatske domovinske vojske", pa tako i ustaše, dobili su tada ista prava kao i partizani

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Prije desetak dana srbijanska je Skupština na prijedlog Srpskog pokreta obnove Vuka Draškovića prihvatila zakon kojim se izjednačavaju prava partizana i četnika iz Drugog svjetskog rata. Revidiranjem zakona o pravima boraca Narodnooslobodilačkog rata, četnici su dobili i pravo okititi se tzv. "Ravnogorskom spomenicom 1941.". Na odluku republičke Skupštine tamošnji je SUBNOR reagirao tvrdnjom da je riječ o “nacionalnoj uvredi” te da je "Srbija prva zemlja u Europi koja je jedan kvislinški pokret proglasila oslobodilačkim i antifašističkim".

No, u valu zgražanja koji je tim povodom preplavio Hrvatsku, zaboravljeno je kako je gotovo identična stvar prije jedanaest godina, doduše na neformalniji način, izglasana i u Hrvatskom saboru! Izmjenama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju 1993. godine pripadnici "Hrvatske domovinske vojske mobilizirani od 17. travnja 1941. do 15. svibnja 1945." dobili su pravo da im se vrijeme provedeno u Hrvatskoj domovinskoj vojsci, kao i eventualno vrijeme provedeno u zarobljeništvu do 1945. godine, računa dvostruko za mirovinski staž, kao i partizanima.

Manipulacija terminima

Tuđmanova je vlast izjednačavanju prava pristupila znatno suptilnije nego Skupština Srbije, tako da se u Zakonu na nijednom mjestu izrijekom ne spominju ustaše. Koristi se termin "Hrvatska domovinska vojska" koja, kako je za Feral kazao povjesničar dr. Nikica Barić, nikada nije postojala: "Postojalo je domobranstvo i ustaška vojnica, te Oružane snage NDH kao njihovo zajedničko ime. Nikakve Hrvatske domovinske vojske nije bilo". Nakladnik i publicist Slavko Goldstein pak kaže da se zbog termina "mobilizirani" može pretpostaviti da se u Zakonu misli na domobrane, premda su i ustaše u drugom dijelu rata provodile mobilizaciju. "Godine 1944. ustaše i domobrani potpadaju pod zajedničku komandu. Tada se provode i masovne mobilizacije", objašnjava Goldstein.

Član Izvršnog odbora Saveza antifašističkih boraca Hrvatske i bivši predsjednik SABH-a Ivan Fumić pak tvrdi da je termin "Hrvatska domovinska vojska" najobičnija kovanica koja je tadašnjoj vlasti Franje Tuđmana poslužila da na mala vrata progura prava domobrana i prije svega – ustaša. Ustaše su se skrile pod Tuđmanovom kovanicom, koristeći se krinkom udruge "Hrvatski domobran", čiji su članovi prije petnaestak dana marširali Zadrom u ustaškim uniformama i sa slikom poglavnika Ante Pavelića. "U Srbiji su napravili istu stvar kao i Tuđman 1993. godine. Izmislili su ime vojske koja nikada nije postojala kako bi četnike ugurali u zakon. Posljedice su da partizani, odnosno pripadnici Narodnooslobodilačke borbe, danas primaju prosječno 1600 kuna, dok domobrani i ustaše prosječno imaju 1800 kuna, dakle, dvjesto kuna više", tvrdi Fumić. Prema njegovim riječima, do razlike dolazi zato što je u Zakon uvrštena i stavka po kojoj se pripadnicima Hrvatske domovinske vojske vrijeme provedeno u zarobljeništvu do 16. svibnja 1945. godine također računa kao dvostruki staž za mirovinsko.

CRNA PENZIJA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA