Interview



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
29. prosinca, 2004.

DUŠAN KOJIĆ KOJA, JEDAN OD NAJZNAČAJNIJIH NOVOVALNIH GLAZBENIKA, O ROCKU NEKADA I SADA, WORLD MUSICU, ELEKTRONICI...

DOSTA JE LAŽNIH BUNTOVNIKA
Goran BORKOVIĆ i Igor LASIĆ
29. prosinca, 2004.

Nova glazba je danas prilično bez oštrice, stalno je neki retro, new wave npr., i sve sam to čuo u više verzija do sada, tako da se neki put pitam jesam li ja sada neki stari čovjek koji stalno gunđa, no ne sjećam se da je neki stari čovjek tražio više buke od rock grupe, obično je bilo obrnuto. Želim reći da me malo toga novog uzbuđuje

< > | cijeli članak | verzija za tisak

- Premda je Disciplin A Kitschme do kraja ostala vjerna, kako kažete, primitivnim instrumentima, kako danas gledate na sveprisutnost elektronske glazbe?

- Podržavam elektroniku, ali ne u ovom bandu. Ono što je zanimljivo je da uslijed oguglavanja napaćenog uha na, često nemilosrdne, elektronske kreacije, sada i najobičnija bučna mono-snimka nekog živog banda, iz npr. 1965., dobiva na značaju, više nego ikad. Bar ja tako mislim.

- Ugrožavaju li autorsku glazbu na bilo koji način najnovije kompjutorske mogućnosti komponiranja i sviranja, ili nema mjesta strahu, jer kvalitetnu skladbu ionako ne može napraviti netko bez sluha i smisla, s bilo kojom opremom?

- Uslijed pretjerane i sveobuhvatne upotrebe kompjutora, lupova i pravljenja čitave nove grane glazbene industrije, dogodilo se da danas glazbu pravi svatko. S te strane strahu ne bi bilo mjesta, ali problem je u glazbenoj industriji kojoj, kao i uvijek, trebaju instant-hitovi, jer to je najbrži i najveći novac. Zbog toga se tu ubacuju i stvaraju razni projekti i projektići, inficirajući sve oko sebe, a tako i rock&roll, tj. ono što je još ostalo od njega.

Štetna industrija

- Poznato je da je na vas kao glazbenika presudno utjecalo sviranje Jimija Hendrixa. Što danas slušate od nove glazbe u svijetu, i na koji način to utječe na vas?

- Kao što rekoh, nova glazba je danas prilično bez oštrice, stalno je neki retro, new wave npr., i sve sam to čuo u više verzija do sada, tako da se neki put pitam jesam li ja sada neki stari čovjek koji stalno gunđa, no, ne sjećam se da je neki stari čovjek tražio više buke od rock grupe, obično je bilo obrnuto. Želim reći da me malo toga novog uzbuđuje. Dopadaju mi se npr. The Hives, The Kills, The Black Keys i većina Fat Possum izdanja, takođe Peaches, ali ipak, lako je prepoznati njihove influence, ništa to nije suviše radikalno.

- Zvučali ste razočarano glazbenom scenom koja vas je dočekala u Velikoj Britaniji; jednom ste kazali da je "uho britanske glazbene industrije isto tako gluho kao ono nekad u Jugoslaviji"...?

- Da, jer tamo je još veća jagma za parama i komercijalnim uspjehom, a to je uvijek bilo na štetu dobre glazbe. Nekad je to možda bilo drugačije, iako je i Hendrix svojevremeno morao zubima svirati gitaru i biti zabavljač. I tu dolazimo do neumitne istine - rnr je uvijek bio prije svega zabava.

DOSTA JE LAŽNIH BUNTOVNIKA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA