Interview



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
27. siječnja, 2005.

BERNARD RADOVČIĆ O PERSPEKTIVAMA STRIP-IZDAVAŠTVA U HRVATSKOJ

BORBA ZA OPSTANAK
Goran BORKOVIĆ
27. siječnja, 2005.

Naklade stripova koje objavljuje “Strip agent” kreću se od petsto do tisuću primjeraka, ali ne mislim odustati. Zapravo, izdajem stripove koje želim imati u svojoj vlastitoj kolekciji, a da bi se stvorilo tržište, nužno je postojanje što većeg broja izdavača. Tek tada ćemo moći govoriti o pravom strip-tržištu

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Bernard Radovčić jedan je od rijetkih izdavača stripa u Hrvatskoj, dakle, već je i po tome zanimljiv sugovornik. Vodi poduzeće Strip agent koje se posljednjih par godina agilnošću i brojem izdanja izdvojilo u odnosu na ostale nakladnike, postavši posebno zanimljivo i starijoj i mlađoj strip-publici pokretanjem edicije “Klasik”, u sklopu koje objavljuje legendarne epizode “Alana Forda”.

- Kako ocjenjujete stanje u hrvatskom strip-izdavaštvu?

- Mislim da se stvari lagano pomiču nabolje, jer se pojavljuje sve više izdavača. Samo zadnjih mjeseci su se pojavila dva nova izdavača i to Libellus, sa šest albuma “Ken Parkera”, i More Comics s “Trondheimom”. Doduše, većina izdavača su i sami ljubitelji stripa, ali sve što stripu garantira opstanak, zapravo je dobrodošlo. Da bi se stvorilo tržište nužno je postojanje što većeg broja izdavača, jer je nemoguće da jedan izdaje sve. Pojavom više stripova na tržištu, ljubitelji stripa će imati što i birati. Tek tada ćemo moći govoriti o pravom strip-tržištu.

- Šira javnost se zainteresirala za rad Strip agenta tek nakon što ste počeli objavljivati prve, “klasične” brojeve “Alana Forda”. Što je u tom stripu tako privlačno?

- Glavni razlog zbog kojeg smo krenuli u izdavanje Klasik serije “Alana Forda” bilo je objavljivanje originalnih brojeva po kronološkom redu, te necenzurirani prijevod Nenada Brixija. Trenutno je na kioscima broj deset, “Formule”, koji je u prvoj seriji početkom sedamdesetih iz nepoznatih razloga bio preskočen i objavljen tek krajem osamdesetih u trobroju. “Alan Ford” je kod nas postao kultan zahvaljujući prije svega Brixiju, a to očito vrijedi i danas.

- Niste se zadržali samo na “Alana Fordu”. Kako idu ostali stripovi, posebno albumi? Isplati li se objavljivati prilično skupa i luksuzna izdanja?

- Objavio sam najviše Hermannovih albuma, uz “Jeremiaha”, tu su i “Ubili su Divljeg Billa”, “Manhattan 1957”, “Caatinga” i “Zhong Guo”. Zatim deset albuma “Torpeda”, s tim da su još četiri u pripremi, te “Docteur Miystere”. U Bookglobe ediciji izdali smo šest albuma “Lucky Lukea”, četiri knjige “Zec samuraja”, šest “Bonea” i dvanaest “Garfielda”. Najbolje od svega ide prodaja “Jeremiaha” i “Bonea”. Međutim, treba napomenuti da su naklade uglavnom od petsto do tisuću primjeraka, ali ne mislim odustati. Zapravo, izdajem stripove koje želim imati u svojoj vlastitoj kolekciji.

BORBA ZA OPSTANAK
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA