Kolumne



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
27. siječnja, 2005.

Marinko ČULIĆ
ARITMETIKA POLITIKE
OD GOTOVINE DO VERESIJE
27. siječnja, 2005.

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Evo kako će SDP najbolje dokazati da nema velike koalicije s HDZ-om: neka počne vršiti snažan pritisak na Sanaderovu vladu da uhapsi Gotovinu, ili to barem pokuša toliko uvjerljivo da joj oni iz Bruxellesa više neće moći jašiti za vratom da ne radi ništa. Tako bi se doslovce u pet minuta izveo spasonosni obrat u hrvatskoj državnoj politici, kojoj inače prijeti infarkt zbog dva koronarna uzročnika, jednog unutrašnjeg, drugog vanjskog.

S jedne strane, unutrašnjopolitička scena bila bi rasterećena od velikog straha da su SDP i HDZ već u nekoj vrsti konkubinata, neproglašenog braka, koji je sasvim opravdan. S puno prava može se vjerovati da bi to proizvelo teške, možda i uništavajuće efekte, iako nitko ne dovodi u pitanje da ulazak u Evropsku uniju svugdje, pa i u nas, traži da se "skupe glave". Ali, sve glave, ne samo dvije, koje će se onda iza leđa ostalima dogovarati i o stvarima koje su evidentno štetne, kao što je ukidanje saborskih povjerenstava (bez obzira što to i suparnička strana politizira, pa HNS traži da o Ferenčakovoj odgovornosti odluči isključivo Državno odvjetništvo, dok joj u Žužulovom slučaju to nije dovoljno, potrebno je, evo, i povjerenstvo).

Drugi razlog mogućeg infarkta je, rekosmo, vanjski i tiče se već spomenutog Gotovine. Sada je već sasvim jasno da iz Bruxellesa dolaze opasni signali, koje bez uobičajenog uljepšavanja i izmotavanja treba čitati kao mogućnost da pregovori s Evropskom unijom, uglavljeni za 17. ožujka, budu odgođeni, a to praktički znači suspendirani. Neimenovani strani diplomat u Zagrebu čak je ovih dana otvoreno rekao uredniku Jutarnjeg lista da "pregovori sasvim sigurno ne bi počeli kada bi se danas o tome odlučivalo".

Ipak, najgore je što predstavnici EU-a, koji su očito uvjereni da ih službeni Zagreb laže o Gotovini, sada i sami počinju varati i farbati hrvatske muljatore. Kada je Sanader prošlog tjedna bio u Bruxellesu, novo vodstvo Unije, među kojim je bio i tek ustoličeni povjerenik za proširenje EU-a Olli Rehn, javno mu je obećalo da će Hrvatska biti primljena u Uniju do 2009. Ali, poslije je isti Rehn sjeo i napisao tekst za Novi list, u kome kaže sasvim suprotno: "Moj je cilj da u 2009. godini EU ima oko 27 članica, da pet zapadnobalkanskih zemalja prijeđe veći dio puta prema Evropskoj uniji te da Turska, uz rigorozne reforme, bude na istome putu."

Redakcija je sasvim ispravno u naslov teksta stavila "Hrvatska u EU poslije 2009." Inače, Rehn u ostatku teksta ne zvuči tako prijeteći i uglavnom ponavlja neka opća mjesta oko dužnosti pretendenata za EU, kao to da budući "članovi moraju biti u stanju da nose teret članstva, a ne samo uživati njegove povlastice". Za zemlje zapadnog Balkana, pak, veli da moraju ostvariti sve međunarodne obaveze, "uključujući pronalaženje i izručenje ratnih zločinaca". Da je ovaj iznimno važan tekst ostao samo na tome, moglo bi se govoriti da pritisci na Hrvatsku ostaju na libeli već viđenoga.

Ali, friški nasljednik Hrvatskoj vrlo sklonog Nijemca Verheugena, finski novinar Rehn, učinio je mnogo više. Priprijetio je Hrvatskoj da bi u ova dva mjeseca mogla doživjeti ostvarenje najgorih noćnih mora i biti vraćena na Balkan, tj. spremljena opet u paket s četiri ex-jugoslavenske zemlje i Albanijom (što je pad na pozicije prije dobivanja statusa kandidata i pozitivnog avisa). Što je dovelo do ovog salta unatrag? U hrvatskim medijima upire se prstom u dvije stvari.

Prvo, na nezadovoljstva Haaga i Bruxellesa izvještajem iz Zagreba o mreži zaštitnika Ivice Rajića, kojima se ni do danas ništa nije dogodilo, ali je zato najavljena policijska istraga protiv Ranka Ostojića, koji je vodio tu jedino uspješnu akciju hvatanja nekog haaškog bjegunca. Drugo, to je izjava Jadranke Kosor u predsjedničkoj kampanji da ne bi "prepoznala" Gotovinu, što je Mesić u ljubljanskom Delu stavio u kontekst dvostruke politike HDZ-a – jedne za Bruxelles i Haag, druge za domaću upotrebu.

ARITMETIKA POLITIKE: OD GOTOVINE DO VERESIJE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA