Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
2. lipnja, 2005.

JE LI “PENGUINOV” IZBOR 70 KNJIGA OBJAVLJENIH U POVODU SEDAMDESETE OBLJETNICE TE IZDAVAČKE KUĆE KROJEN PO RASNIM KRITERIJIMA

POTPITANJE BOJE KOŽE
Tena ERCEG
2. lipnja, 2005.

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Sedamdeseti rođendan poznate britanske izdavačke kuće Penguin pokvarile su ovih dana kritike iz književnih krugova u kojima se upravi kuće zamjera – rasizam, što na svoj način reaktualizira i pitanje međuodnosa između kategorije literarne kvalitete i političke korektnosti, bez kojega demokratskim i multikulturalnim društvima nema opstanka.

Penguin, naime, rođendan slavi objavljivanjem 70 naslova iz svog izdavačkog kataloga (od klasika kao što su Homer, Flaubert, Borghes, Marquez, Freud pa nadalje) no izdavačima se posebno zamjera što su među izabranim autorima samo dva ne-bijelca; mlada britanska književnica Zadie Smith, autorica glasovitog romana “Bijeli zubi” i Hari Kunzru, autor romana “Impresionist i transmisije”. Među uvrštenim popularnim suvremenim autorima poput Jamie Olivera, nema primjerice američkog pisca Jamesa Baldwina i nigerijskog književnika Chinue Achebe.

Iako se Baldwina smatra jednim od najvažnijih suvremenih afro-američkih pisaca, a Achebe - poznatog po odbijanju državnih nagrada - jednim od najvažnijih afričkih autora, uprava Penguina tvrdi da po srijedi nije nikakav rasizam, već jednostavno "previd, što može biti dobar znak, ili pak znak naše sljepoće", kaže Tony Lacey, jedan od dvojice ljudi koji su sastavljali listu, nastavljajući kako "Penguin ni ranije nije mnogo objavljivao naslove crnih autora"!?

Direktorica marketinga Joanna Prior tvrdi pak da osnovni kriterij selekcije nije bio niti utjecaj autora, niti njihova rasa, nego "tiraže pojedinih autora, kojih je u Penguinu ukupno oko 5 tisuća, a Baldwin i Achebe prodali su vrlo malo knjiga u Velikoj Britaniji i nisu niti u prvih tisuću najprodavanijih".

No, kritičari stvar ipak vide drukčije. Književnica i kritičarka Bonnie Greer nazvala je ovakvu odluku "monumentalnom ignorancijom", a pjesnik Lemn Sissay "velikim previdom", dodajući kako u to ubraja i izostavljanje još nekih crnačkih autora. Ovo dodatno začuđuje kritičare kada se zna da je upravo Penguin prednjačio u objavljivanju "kontroverznih" djela, kao što su “Ljubavnik Lady Chatterley” D. H. Lawrencea te romani Salmana Rushdieja, neposredno nakon što mu je za vrat zasjela fetva iz islamističkih krugova.

Inače, izdavačku kuću Penguin Books pokrenuo je 1935. godine Allen Lane, nakon posjeta Agathi Christie u Devonu, gdje je – točnije, na željezničkoj stanici - ustanovio da su popularni časopisi i viktorijanski romani jedino štivo koje se odlično prodaje. Shvatio je, naime, da na tržištu nisu zastupljena meka izdanja kvalitetnih naslova, koja bi bila dovoljno jeftina da se uspješno prodaju i na stanicama i u kioscima, pa je pokrenuo izdavačku kuću poznatu po svom logotipu na kojemu je pingvin, životinja podjednako "neozbiljna i dostojanstvena". Među prvim objavljenim autorima bili su Agatha Christie i Ernest Hemingway...

POTPITANJE BOJE KOŽE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA