Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
2. lipnja, 2005.

SVJETSKI USPJEH JUNG CHANG, AUTORICE BIOGRAFIJE “MAO - NEPOZNATA PRIČA”

KRONIKA TIRANIJE
Tena ERCEG
2. lipnja, 2005.

Jung Chang je i sama bila maoistica, no kada je imala 16 godina, njezini su roditelji pali u nemilost Komunističke partije i tada je počelo njezino razočaranje u kineski komunizam. Danas je praktički državni neprijatelj

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Kinesko-britanska književnica Jung Chang i njezin muž, povjesničar Jon Halliday objavili su nedavno biografiju Mao Ce-Tunga, nazvavši je ni manje ni više nego knjigom koja će "potresti svijet i promijeniti Kinu".

Početkom 1990-ih Chang je objavila “Divlje labudove”, obiteljske memoare koji prate živote triju generacija Kineskinja kroz 20. stoljeće, a ova je knjiga, dobrim dijelom i zbog manjka literature o Kini, postala najprodavanije publicističko djelo ikada; već je prevedena na 30 jezika i prodana u čak 10 milijuna primjeraka!

Iako autori ne očekuju da će “Mao: Nepoznata priča” dosegnuti popularnost “Divljih labudova”, jedinstvenost njihove biografije oni vide upravo u činjenici da je kineski diktator bio "podjednako zao kao Hitler ili Staljin i nanio podjednaku štetu čovječanstvu, a o njemu se ipak vrlo malo zna". Nakon više od deset godina istraživanja, Hallidayjevih kopanja po sovjetskim arhivima, Changinih putovanja po Kini i nekoliko stotina intervjua s osobama kao što su Dalaj Lama, Imelda Marcos i Henry Kissinger, autori su napisali knjigu koja pokazuje da je Maova 27-godišnja vladavina Kinom jedna od najokrutnijih u povijesti, s obzirom na to da je, prema njihovim procjenama, Mao ubio najmanje 70 milijuna ljudi, i sve to - u mirnodopsko vrijeme.

Svi važni povijesni trenuci, tvrde autori, poput Dugog marša, rata s Japanom, Maova dolaska na vlast, “Velikog skoka unaprijed” i Kulturne revolucije prikazani su potpuno drugačije nego u dosadašnjim knjiškim izvorima.

Pored povijesnih događaja i biografskih anegdota kao što je naredba da se njegovo tek rođeno dijete ostavi da umre tijekom Dugog marša ili 25-godišnje odbijanje da se kupa, temeljna je teza biografije da je Maova vladavina bila potpuno lišena ideologije; "ne samo da Mao nije bio veliki seljački vođa komunističke mitologije", kaže Chang, "nego ga je vodila isključivo ambicija za osobnom moći. Prezirao je jednakost i uništio kineske seljake katastrofalnom politikom, a njegova tiranija nad Kinom nije mu bila dovoljna, pa je želio osvojiti svijet, postao je opsjednut stjecanjem nuklearnog oružja, a pokušaj da od Kine napravi velesilu bio je njegov osnovni cilj".

Jung Chang je i sama bila maoistica, no kada je imala 16 godina, njezini su roditelji pali u nemilost Komunističke partije i tada je počelo njezino razočaranje kineskim komunizmom. Danas je praktički državni neprijatelj; “Divlji labudovi” još uvijek su zabranjeni u Kini, a ni ova Maova biografija neće biti objavljena, iako se pripremaju izdanja u Taiwanu i Hong Kongu. Unatoč upozorenjima kineske vlade preživjelim članovima Maova najužeg kruga suradnika da paze što govore Changovoj i Hallidayju, "svi su jedva čekali popričati s nama, iako su znali da knjiga neće biti pisana po partijskoj liniji".

Baš zbog toga, Chang se nada da će njihova knjiga donijeti promjene u Kini: "Maov portret još uvijek visi na trgu Tiananmen, ‘Divlji labudovi’ su još uvijek zabranjeni, velike nepravde i grozne stvari još uvijek se događaju. Konstantno sam rastrgana između ekstremnih osjećaja, Kina je mjesto koje mi se uvuklo pod kožu i ako tamo dugo ne odem postajem vrlo nemirna. Ali, Kina još uvijek nije mjesto na kojem se mogu opustiti!"

KRONIKA TIRANIJE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA