Interview



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
2. lipnja, 2005.

VALERIJ JUREŠIĆ, UREDNIK IZDAVAČKOG PODUZEĆA “FAUST VRANČIĆ”, O OSTAVCI NA MJESTO U RADNOJ SKUPINI MINISTARSTVA KULTURE ZA REFORMU POLITIKE PREMA KNJIZI

NAKLADNICI PROPADAJU!
Igor LASIĆ
2. lipnja, 2005.

Radna skupina za reformu politike prema knjizi uspješno će se uklopiti u inerciju, neaktivnost i posvemašnje odsustvo vizije, kakvo pokazuju sve državne institucije koje se bave knjigom. Još uvijek je na djelu odnos prema knjizi kao u desetljećima socijalizma. Zapravo, ništa se nije promijenilo!

< > | cijeli članak | verzija za tisak

- Dali ste ostavku na mjesto u Radnoj skupini za reformu politike prema knjizi Ministarstva kulture. Zašto?

- Zato što sam izgubio vjeru u svoju sposobnost da sudionicima Radne skupine, ministru Biškupiću i njegovu pomoćniku Višnjiću kvalitetno prikažem probleme na hrvatskom tržištu knjiga i navedem ih na odgovarajuću akciju. Sad vjerujem da je riječ o tijelu koje će se uspješno uklopiti u inerciju, neaktivnost i posvemašnje odsustvo vizije, kakvo pokazuju sve državne institucije koje se bave knjigom. Zapravo, ništa se nije promijenilo! Još uvijek je na djelu odnos prema knjizi kao u desetljećima socijalizma, dok društvene promjene traže drastičnu reformu politike prema knjizi.

- Koji je razlog pada broja domaćih naslova u hrvatskom izdavaštvu prošle godine, i to za čak 18 posto? Što učiniti?

- To nije jednostavno objasniti. Tržište knjiga je vrlo složen organizam na kojem djeluju brojni trendovi. No, smatram da nije riječ o kratkotrajnoj pojavi već o temeljitom uništavanju domaće knjižne produkcije. Pritom, ne vodi tu kampanju neki mrzitelj hrvatske knjige, to je tek splet okolnosti koje proizvodnju domaće knjige čine vrlo neatraktivnom. Da biste ju prodali nemate više odgovarajućih prodajnih kanala. Pritom mislim prije svega na neovisne knjižare i knjižarske lance. Želite li zaraditi proizvodnjom knjiga, to vam neće uspjeti s domaćom knjigom, izuzev eksploatacijom nekog već renomiranog pisca. A i to sve teže. Uvijek je lakše "prikačiti" se na neki svjetski pop trend. Ne morate raditi kampanju da biste prodali "Da Vincijev kod", ali za nekog još boljeg, pa i aktualnijeg domaćeg pisca treba utrošiti previše novca za promociju, uz gotovo zajamčen podbačaj u prodaji. Sve je to već poznato iz filmske produkcije.

- Pisali ste već o fenomenu izdavanja knjiga "s potporom i samo za potporu". O čemu se točno radi?

- To je najtužnija strana cijele priče. Tisuće vrlo vrijednih domaćih naslova koje proizvedu vrsni urednici nikada ne stiže do tržišta. Štoviše, sve su dalje od tržišta! Kad pogledate računicu, brzo vam postaje jasno da vam se uopće ne isplati truditi na knjižarskom tržištu oko novih knjiga koje napravite. Potpora, otkup i prodaja knjižnicama, to je sasvim dovoljno da pokrijete amaterizirani pogon koji proizvodi knjigu. Nema mjesta za marketing i razvijanje prodaje. Srednje veliki i mali nakladnici redom od toga odustaju, jer to jednostavno ne donosi dobit. To znači manje naklade, manje promocija, lošije naslovnice, i na kraju, manje kupaca. Nije riječ o praksi koju bi trebalo osuditi. Nisu ti urednici-nakladnici sami odabrali tržišne uvjete u kojima djeluju. Svi bi oni rado imali uspješne tvrtke koje prodaju knjige u većim nakladama. O izdavanju “s potporom i samo za potporu” govorim samo kao o fenomenu koji je vrlo važan segment općeg propadanja domaćeg nakladništva.

NAKLADNICI PROPADAJU!
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA