Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
4. svibnja, 2006.

FERAL ISTRAŽUJE: ZAŠTO SDP-ov PRIJEDLOG OPOREZIVANJA ONIH KOJI SU SE NAJVIŠE OKORISTILI PRIVATIZACIJOM NEĆE ISPRAVITI RANIJE PROPUSTE OVE STRANKE

NAKNADNA PAMET
Vedran MARJANOVIĆ
4. svibnja, 2006.

"Zašto ne oporezovati milijunske dobiti koje se godišnje slijevaju u nečije džepove na temelju imovine i poslova otetih u pretvorbi?" pita se Mato Arlović, SDP-ov potpredsjednik Sabora, obrazlažući stranački prijedlog Zakona o jednokratnom porezu na imovinu stečenu u pretvorbi. "Poseban zakon o oporezivanju imovine stečene u pretvorbi je besmislen i bespotreban jer se u postojeće porezno zakonodavstvo lako može ugraditi oporezivanje kapitalnog dobitka, što sada nemamo", kaže prof. dr. Ferdo Spajić s Katedre za računovodstvo Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. Inače, sličan porez postoji jedino u Srbiji

< > | cijeli članak | verzija za tisak

radnici_200.jpg Uzvraćajući na kritike koje kažu kako je SDP uskraćivanjem podrške radnicima Tvornice duhana Zagreb još jednom zatajio svoj nauk i poslanje, šef socijaldemokrata Ivica Račan najavio je ponovno stavljanje u opticaj Zakona o jednokratnom porezu na imovinu stečenu u pretvorbi. "Pokušat ćemo staviti 'točku na i' na grubo obespravljivanje ljudi u pretvorbi i privatizaciji", poručio je Račan, podgrijavajući pet godina star zakonski prijedlog, kojeg, prema svemu sudeći, čeka ista sudbina kao u prethodnim ukazanjima; bit će odbačen u nedostatku dovoljnog broja glasova u parlamentu.

Zakon o jednokratnom porezu na imovinu fizičkih i pravnih osoba stečenu tokom pretvorbe i privatizacije pripravljen u SDP-u, naslanja se na niz sličnih prijedloga što se pojavljuju u Saboru. Prije pedesetak dana u parlamentu je, primjerice, odbačen prijedlog HSP-a o izmjenama Zakona o pretvorbi i privatizaciji kojim se, među ostalim, tražilo vraćanje dionica koje su nezakonito stečene u državni portfelj. Izmjene dotičnog zakona tražili su prošlih godina i IDS i tadašnji LS. Sve te inicijative provocirane su notornim stanjem stvari da dokazi o kriminalu u pretvorbi, koje je Državna revizija utvrdila "češljajući" privatizaciju 1556 hrvatskih poduzeća, ne proizvode gotovo nikakav učinak. Državno odvjetništvo prijavilo je preko 1200 osoba za kriminal u pretvorbi, najvećim dijelom rukovodeći se podacima Državne revizije. Postupajući po tim prijavama, sudovi su donijeli stotinjak presuda, od čega trećinu oslobađajućih. Konačni je učinak, sve u svemu, s obzirom na tisuće prikupljenih dokaza o nelegalnostima i nezakonitostima, jadan i bijedan.

Stopa do 80 posto

Sudeći prema obliku u kojem je upućen u saborsku proceduru 2004., SDP-ov prijedlog ne smjera na jačanje kaznenog progona onih koji su prokazani u izvješćima Državne revije ili u istragama koje je vodilo Državno odvjetništvo, već na oporezivanju imovine svih sudionika pretvorbe i privatizacije, bez razlike jesu li imetak stekli zakonito ili nezakonito.

"Krenuli smo od toga da samo Državno odvjetništvo upozorava kako nezakonitosti utvrđene u pretvorbi nemaju uvijek obilježje kaznenog djela, te da se kroz kazneni postupak ne mogu postići zacrtani ciljevi u ispravljanju nezakonitosti u provedenoj pretvorbi i privatizaciji", tumači za Feral jedan od autora SDP-ova prijedloga Mato Arlović. Ovako postavljen pristup "repinama" kriminala u privatizaciji, dodaje Arlović, ne znači da se neće inzistirati na daljnjem istraživanju i kaznenom progonu vinovnika nelegalnih i nezakonitih rabota. "Zašto ne oporezovati milijunske dobiti koji se godišnje slijevaju u nečije džepove na temelju imovine i poslova otetih u pretvorbi?" pita se SDP-ov potpredsjednik Sabora.

Postupak utvrđivanja imovine stečene prije i nakon pretvorbe, kao i porez koji bi se na uočenu razliku trebao uplatiti, obavila bi Porezna uprava, stoji u prijedlogu Račanovih socijaldemokrata. Stopa oporezivanja rasla bi ovisno o visini stečene imovine, od 40 do 80 posto, za razliku veću od 1,4 milijuna kuna.

Bespotreban zakon

"Poseban zakon o oporezivanju imovine stečene u pretvorbi je besmislen i bespotreban", ocjenjuje SDP-ovu inicijativu prof. dr. Ferdo Spajić s Katedre za računovodstvo Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, stavljajući slijedeći protuprijedlog: "Bez puno problema može se u postojeće porezno zakonodavstvo ugraditi oporezivanje kapitalnog dobitka, što sada nemamo. To znači, ako je netko u pretvorbi kupio poduzeće za milijun kuna, pa ga prodao za 20 milijuna kuna, da mu se odreže porez na tu razliku, na kapitalni dobitak. Ne vidim nijedan razlog, ako postoji konsenzus oko toga, da se ne uvede takav porez." Spajić je stava da će se oni kojima se razreže porez na način kako to predlaže SDP lako braniti da su poduzeća kupili po cijeni koju nisu sami odredili, već je cijenu odredila država. Na pitanje može li se uopće braniti ideja uvođenja poreza kojeg ne poznaje nijedna druga država, Feralov sugovornik sa Ekonomskog fakulteta kaže kako je Srbija uvela sličan porez, a i Hrvatska je, zaključuje, ionako specifikum po mnogo čemu, pa nije posve za odbaciti jedan specifikum više.

NAKNADNA PAMET
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1076_150.jpg