Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
15. lipnja, 2006.

FERAL U BERLINU, NA HRVATSKOJ PREMIJERI NA SVJETSKOM NOGOMETNOM PRVENSTVU

TRIJUMF TAPKAROŠA
Vedran MARJANOVIĆ
15. lipnja, 2006.

Iako je prema službenim informacijama ulaznica za berlinski sudar Hrvatske i Brazila nestalo još prošle godine, iste su se, kako se uvjerio Feralov novinar, mogle nabaviti uoči samog početka utakmice. Cijene su bile različite, ali ne ispod 350 eura za neki od četiri sektora na Olimpijskom stadionu, a "tapkaroši" su imali i ponudu od 5000 eura za VIP ložu. Ponuda za hrvatske navijače pristigle u Berlin "obogaćena" je u Columbiahalleu, gdje se nakon ogleda s Brazilcima, uz zavijanje uživo Mate Bulića i sitni vez vinkovačkih tamburaša, utapala tuga zbog očekivanog poraza i analizirali uzroci istoga

< > | cijeli članak | verzija za tisak

germany_2006_120.jpgIako je prema službenim informacijama ulaznica za berlinski sudar Hrvatske i Brazila nestalo još prošle godine, iste su se, kako se uvjerio Feralov novinar, mogle nabaviti uoči samog početka utakmice. Cijene su bile različite, ali ne ispod 350 eura za neki od četiri sektora na Olimpijskom stadionu, a "tapkaroši" su imali i ponudu od 5000 eura za VIP ložu.

Ispalo je da rigorozne kontrole na način da se ulaznica morala spariti s identitetom kupca – zbog čega je sama kupovina trajala mjesecima - nije bilo, što su preprodavači nekako (do)znali, kao i što su dobro pretpostavili da će se u Berlinu 13. lipnja pojaviti najmanje četiri puta više navijačkih "duša" od kapaciteta Olimpijskog stadiona, što iznosi 72 tisuće mjesta. Prema procjeni domaćeg Berliner Zeitunga oko Brandenburških vrata na dan utakmice bilo je oko 250 tisuća navijača. Na toj lokaciji ponuđena je, među ostalim, inscenacija Olimpijskog stadiona pokraj zgrade Reichstaga, gdje se za 10 eura mogao pogledati televizijski prijenos na ogromnom ekranu. Za "džabalebaroše" nedaleko od improviziranog stadiona postavljeno je pak dvadesetak velikih televizijskih ekrana "na otvorenom" s pripadajućim pivnicama i zalogajnicama. Kao treća lokacija za one koji utakmice ne žele gledati sami izabran je Potsdamer Platz, gdje je Sony načinio omanji stadion. Sve to dio je berlinske ponude za svog trajanja Mondijala, a uoči ogleda na Olimpijskom stadionu oko Brandenburških vrata mogli su se vidjeti navijači doslovce svih reprezentacija koje nastupaju na Weltmeisterschaftu. Ali i oni s navijačkim obilježjima Škotske, Norveške i Rusije, reprezentacija što se nisu plasirale na Mondijal.
 
Čvrst otpor
 
Ponuda za hrvatske navijače pristigle u Berlin "obogaćena" je u Columbiahalleu, gdje se nakon ogleda s Brazilcima, uz zavijanje uživo Mate Bulića i sitni vez vinkovačkih tamburaša, utapala tuga zbog očekivanog poraza i analizirali uzroci istoga. Dok su jedni slavili Cicu Kranjčara i njegove igrače za herojski otpor svjetskom prvaku, drugi su tvrdili da se propustila velika šansa jer Brazil nije bio pravi. Njemački mediji, kao i reakcija Berlinčana koje smo doživjeli dan nakon utakmice, bliži su prvom dojmu. Čini se da mnogi Nijemci još uvijek upoznavaju hrvatski nogomet i da je njima čvrst otpor Brazilu svojevrsno iznenađenje. Spomenuti Berliner Zeitung piše čak o visokoj kvaliteti tehnike baratanja loptom Dade Prše, Marka Babića i Ivana Klasnića, pa čak i Nike i Roberta Kovača.
 
Nama se, ampak, s južne tribine Olimpijskog stadiona činilo kako puleni Cice Kranjčara teško dopiru u zonu šuta, a kamoli u ozbiljnije šanse, iako se Brazil, nakon početnog naleta, povukao, odlučio na čekanje i trenutak inspiracije Ronaldinha i Kake. Taj je trenutak, naravno, stigao - nemoguće je bilo očekivati da će vrlo britka i uštimana uža obrana na čelu s Pletikosom izdržati bez primljenog pogotka. Nakon istoga, sve je s brazilske strane sličilo na puko odrađivanje posla. Između 60. i 80. minute atmosfera se na utakmici toliko primirila da se moglo čuti škljocanje fotografskih aparata i krik ponekog uspaljenog tifoza.
 
Za razliku od njegovih kolega koji su se na mondijalskim premijerama suočili s prednošću suparnika, poput Guusa Hiddinka (Australija) ili Pavela Janasa (Poljska), Cico Kranjčar nije promijenio raspored i ušao u veći rizik, na primjer, s tri napadača u postavi, što bi sigurno podiglo adrenalin. Hrvatski selektor nije čak iskoristio pravo da obavi sve tri zamjene, pri čemu je jednu od napravljenih poduzeo zbog ozljede Nike Kovača. Razloge takvom potezu Kranjčara starijeg pametno je tražiti u njegovoj izjavi poslije utakmice da "smo bili bolji". Biva da je bilo glupo mijenjati u takvoj konstelaciji snaga.
 
"Hrvatske duše"
 
brandenburska_vrata_200.jpg Čini se da je bilo po onoj da se "prazne puške i dvojica boje". Osobito, ako je jedan od te dvojice svjetski prvak. Bila je to svakako jedna od dosadnijih utakmica dosadašnjeg dijela Mondijala, bez jačeg ritma, presinga i iznenadnih obrata na terenu. Kao da se igra prilagodila ukusu onih koji su se domogli skupocjenih ulaznica. A to nije klasični nogometni svijet, nego turističko-poslovni, koji je imao novaca i utjecaja da se pojavi na Olimpijskom stadionu i kojem je vjerojatno teško palo što se na stadion nisu mogle unositi kamere i slična oveća tehnička pomagala.
 

TRIJUMF TAPKAROŠA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1082_150.jpg