Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
15. lipnja, 2006.

KAKVU JE PORUKU VLADA POSLALA NEDAVNIM RASPISIVANJEM NOVIH NATJEČAJA ZA PRODAJU KARLOVAČKOG KIM-a, "ADRIACHEMA", "DALMACIJAVINA", VUPIK-a I "ITEKSA" IZ ILOKA

DRŽAVA PROTIV DRŽAVE
Vedran MARJANOVIĆ
15. lipnja, 2006.

Kada je riječ o Karlovačkoj industriji mlijeka, nagon HFP-a da istu nekome utrapi i tako se riješi daljnjih peripetija jači su od realne opasnosti da se i tamo dogodi radnička pobuna. Naime, izravan krivac da se KIM još uvijek nalazi u državnom portfelju upravo je HFP. Ili, prema izvješću Državne revizije o pretvorbi karlovačke mljekare, HFP je odgovoran za tamo pronađene nelegalnosti barem koliko i Miroslav Kutle, koji se neposredno nakon "Oluje" dokopao većinskog vlasništva u tom poduzeću

< > | cijeli članak | verzija za tisak

dalvin_2_150.jpgVišemjesečni zastoj u privatizaciji državnog portfelja prekinut je sredinom prošloga tjedna raspisivanjem natječaja Hrvatskog fonda za privatizaciju za prodaju karlovačkog KIM-a, vukovarskog VUPIK-a, iločkog Iteksa, Adriachema iz Kaštel Sućurca i splitskog Dalmacijavina. Kako je u najmanje tri od nabrojenih poduzeća, prema nadležnim izvještajima Državne revizije, bilo nezakonitosti u pretvorbi i privatizaciji, Vlada je još jednom poslala poruku da joj nalazi vlastitih revizora ne znače previše.

Ta će komocija Sanaderove administracije posebno teško pasti radnicima Tvornice duhana Zagreb koji upravo na izvještaju revizije temelje svoje zahtjeve da se nelegalna pretvorba TDZ-a na neki način sankcionira. Da ti zahtjevi nisu lišeni elementarnog utemeljenja, svjedoči, među ostalim, i naglo probuđeno zanimanje Državnog odvjetništva za okolnosti pod kojima je Tvornica duhana Rovinj od Zagrebačke banke preuzela kontrolu nad tvornicom u Jagićevoj ulici, u kojoj već nekoliko mjeseci traje opsada radnika označenih od strane Adris grupe, odnosno upravljača TDR-om, suvišnima, kao i sam zagrebački pogon.
 
"Čekanje" Kutle
 
No, valja pritom znati da preostali TDZ-ovci u svojim zahtjevima podsjećaju državu na obvezu koju si je ova sama zadala, i to u svom najvišem političkom tijelu – Hrvatskom saboru. Riječ je o saborskim zaključcima iz travnja prošle godine o reviziji pretvorbe i privatizacije u kojima je parlament sebe i još nekoliko državnih institucija obvezao na sankcioniranje kriminala koji je u 1556 poduzeća u svojim izvještajima opisao Državni ured za reviziju, kao i iznalaženja načina za nadoknadu štete koja je pričinjena u pretvorbi.
 
Među državnim institucijama koje saborski zaključci iz travnja 2005. zavjetuju na "ispravljanje revizijom utvrđenih nepravilnosti u postupku pretvorbe i privatizacije", je i Hrvatski fond za privatizaciju. Koliko su u "duhu" citirane obveze natječaji raspisani prošloga tjedna?
 
Kada je riječ o Karlovačkoj industriji mlijeka, nagon HFP-a da istu nekome utrapi i tako se riješi daljnjih peripetija jači su od realne opasnosti da se i tamo dogodi radnička pobuna. Naime, izravan krivac da se KIM još uvijek nalazi u državnom portfelju upravo je HFP. Ili, prema izvješću Državne revizije o pretvorbi karlovačke mljekare, HFP je odgovoran za tamo pronađene nelegalnosti barem koliko i Miroslav Kutle, koji se neposredno nakon "Oluje" dokopao većinskog vlasništva u tom poduzeću. Fond za privatizaciju, naime, nije koristio zakonske ovlasti da s Kutlinim poduzećima koja su od malih dioničara kupovala dionice raskida ugovore čim širokobriješki tajkun nije uplaćivao rate za preuzete dionice na račun HFP-a.
 
Zašto je HFP, tada s Milanom Kovačem kao predsjednikom, "čekao" Kutlu, manje je za radnike KIM-a važno od činjenice da je Kutle stekao upravljačka prava na nelegalan način, te da je nakon uključivanja njihove tvrtke u malverzatorski krvotok Globus grupe KIM dospio u financijske probleme. Umjesto da se za to utvrdi odgovornost tadašnjih rukovoditelja HFP-a, od kojih neki članovi Kovačeva Upravnog odbora i danas rade u Fondu, ide se na prodaju KIM-a. Doduše, u HFP-u su svjesni da imaju "karlovačkog putra" na glavi, pa su u nekim prethodnim natječajima za prodaju KIM-a davali prednost ponudi samih radnika, ako bi se ova pojavila.
 
Brko i Mitrović
 
No, teško je vjerovati kako u KIM-u nakon što su isfinancirali tko zna koliko od stotinjak Kutlinih poduzeća imaju akumulacije za unutarnje preuzimanje. Fondu iz karlovačke mljekare ovih dana stižu tek zahtjevi da se od novog vlasnika zatraži zadržavanje svih radnika u roku od pet godina nakon kupnje, na što potpredsjednik Vlade i predsjednik HFP-a Damir Polančec odgovara kako bi bilo dovoljno i dvije godine zabrane otpuštanja iz KIM-a.
 

DRŽAVA PROTIV DRŽAVE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1082_150.jpg