Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
29. lipnja, 2006.

FERAL ISTRAŽUJE: TKO JE JOŠ OD HRVATSKIH POLITIČARA, OSIM BRANIMIRA GLAVAŠA I VLADIMIRA ŠEKSA, ZARADIO GENERALSKI ČIN ZA OBNAŠANJE "CIVILNIH" DUŽNOSTI

OD ČINA DO PRIČINA
Vedran MARJANOVIĆ
28. lipnja, 2006.

Iako MORH nije odgovorio na Feralov upit o broju počasnih, odnosno pričuvnih visokih časnika, saznajemo da su počasni činovi zbog maglovitih zasluga dodijeljeni u najmanje 411 slučaju. Zna se da je Franjo Tuđman počasnim i pričuvnim činovima nagradio kompletnu Vladu Zlatka Mateše iz druge polovice devedesetih, a takve su činove dobili i svi ministri obrane i unutarnjih poslova od 1991. do 1996. Računa se da je podjela činova političarima dokinuta nakon smjene HDZ-a 2000. godine. Ipak, predsjednik Mesić je 2001. zataknuo čin brigadira u pričuvi Radimiru Čačiću, "zbog angažmana u obrani Varaždina"

< > | cijeli članak | verzija za tisak

think_200.jpgGeneral bojnik Branimir Glavaš i general Vladimir Šeks nisu jedini nositelji visokih vojnih činova u hrvatskoj politici, ali su prvi koji dodijeljenim počastima odriču svaku vojnu pozadinu. Ta dvojica vladara ratnim Osijekom i slavonskobaranjskim HDZ-om iz devedesetih godina prošlog stoljeća, danas uglas tvrde kako su činove zaradili civilnim radom u ratnim uvjetima, (ne)svjesno se tako svrstavajući na popis onih generala i drugih visokih časnika u civilu bez učešća na raznim ratištima, koji se u službenim statistikama vode kao "počasni" ili "pričuvni", a u vatrenim braniteljskim govorima kao – lažni.

Koliko je u Hrvatskoj počasnih, a koliko pričuvnih visokih časnika, i koliko je među njima tipova poput Glavaša i Šeksa, koji su kombinirali politički i vojni rad početkom devedesetih, Feral je pokušao utvrditi u Ministarstvu obrane, ali do zaključenja ovog teksta nismo uspjeli doznati tražene podatke. Niti tjedan dana nadležnima u MORH-u nije bilo dovoljno vremena za odgovor na naš upit.
 
Inflacija priznanja
 
Početkom 2000., međutim, službene statistike govorile su o 6156 počasnih časnika Hrvatske vojske, od čega je u 5745 slučajeva riječ o poginulim, nestalim i ranjenim braniteljima; dakle, o onima koji nisu tema ovog teksta. Ostatak od 411 počasnog časnika odnosi se upravo na kategoriju kojoj, prema vlastitim riječima, pripadaju Glavaš i Šeks; tj. kategoriju koju Zakon o službi u oružanim snagama iz 1995. opisuje kao "počasni čin za zasluge stečene u ratu, u slučaju neposredne ugroženosti neovisnosti i jedinstvenosti RH". Od prinadležnosti za takav čin spomenuti zakon navodi samo "pravo na oznake i odgovarajuće vojne počasti bez prava na zapovijedanje i vođenje".
 
Jedini koji se u javnosti prije Glavaša i Šeksa predstavljao kao zaslužni počasni časnik, ali iz posve suprotnih pobuda – poradi veličanja vlastita lika i djela - bio je Miroslav Ćiro Blažević. Za maglovite zasluge u obrani države Ćiru je pokojni Franjo Tuđman nagradio činom brigadira. Zna se i da je Tuđman počasnim i pričuvnim činovima nagradio kompletnu Vladu Zlatka Mateše iz druge polovice devedesetih, a takve su činove po automatizmu ostvarili svi ministri obrane i unutarnjih poslova od 1991. do 1996. godine. Uključujući i sadašnjeg potpredsjednika Sabora i HDZ-a Luku Bebića, koji je za mjesec dana dugo vođenje vojnog resora nagrađen činom general bojnika u pričuvi.
 
Prešućivanje "ratnog puta"
 
"Dobili smo činove od bojnika nadalje, a predsjednik Vlade Zlatko Mateša postao je general", prisjeća se za Feral ministar vanjskih poslova i potpredsjednik u Matešinoj Vladi Mate Granić, domećući kako ga je zapao čin brigadira sanitetske službe u pričuvi. Za razliku od ostalih ministara, Granić je čin, kako kaže, zaradio zbog sudjelovanja u organiziranju saniteta Hrvatske vojske, a ne za puko članstvo u Vladi.
 
"Dodjela činova bila je inicijativa i odluka predsjednika Tuđmana, a sjećam se da je dosta činova podijeljeno i saborskim zastupnicima iz tadašnjeg saziva", dodaje Granić.
 
Zanimljivo je da od tada vojno "promaknutih" ministara i članova Vlade jedino potpredsjednik Ivica Kostović u svojoj službenoj biografiji navodi kako ima čin pričuvnog brigadira.
 
Kao i članovi Matešine Vlade, ni Vladimir Šeks u biografijama aranžiranim za saborsku i stranačku internetsku stranicu ne navodi kako ima čin generala. Ali navodi da je bio predsjednik Kriznog štaba za istočnu Hrvatsku. Njegov sadašnji ljuti protivnik Branimir Glavaš sve dok se nije suočio sa optužnicom Državnog odvjetništva za ratni zločin u Osijeku, razmetao se vojnim zaslugama, ali je sada skloniji Šeksovoj varijanti "ratnog puta".
 

OD ČINA DO PRIČINA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
naslovna_1084_150.jpg