Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
29. lipnja, 2006.

FERAL ANALIZIRA: ZAŠTO UZROCI POGIBIJE ŠEFA OSJEČKE POLICIJE JOSIPA REIHL-KIRA 1. SRPNJA 1991. OSTAJU NEISTRAŽENI I DESETLJEĆE I POL NAKON NJEGOVA UBOJSTVA

15 GODINA SRAMOTE
Drago HEDL
28. lipnja, 2006.

U 15 godina od ubojstva Reihl-Kira skupljeno je mnoštvo ozbiljnih indicija koje ukazuju da ipak nije riječ o onome što danas tvrdi njegov ubojica Antun Gudelj – "spletu nesretnih okolnosti" u kojima je stradao šef osječke policije i još dvojica njegovih suputnika u istom vozilu. Čini se da su ipak postojali nalogodavci kojima je Kir smetao i koji su odlučili maknuti ga po svaku cijenu. Postoji više osoba, među kojima su bile i neke u tadašnjem hrvatskom državnom vrhu, kojima se Kir otvoreno žalio na vlastitu ugroženost, upozoravajući ih da mu je i život doveden u pitanje

< > | cijeli članak | verzija za tisak

rehil_kir_jadranka_150.jpg"Bio sam prisutan kad je 1995. iz svog ureda Branimir Glavaš, tadašnji osječko-baranjski župan, telefonski razgovarao s Antunom Gudeljom, ubojicom šefa osječke policije Josipa Reihl-Kira. Nagovarao ga je da se vrati u Hrvatsku. Sjećam se kako je u tom razgovoru više puta spominjao ime Vice Vukojevića, koji bi nešto trebao srediti." Tu informaciju Feralovom je novinaru nedavno ispričao jedan bivši, vrlo bliski Glavašev suradnik, dodavši kako je siguran da je Glavaš bio taj koji je Gudelja zvao u Australiju.

Sličnu informaciju u istrazi o ratnim zločinima u Osijeku, koja je provođena prošle i ove godine, u svom je iskazu dao i jedan bivši pripadnik tajnih službi. On je istražiteljima rekao kako je dosta vremena nakon ubojstva šefa osječke policije, Josipa Reihl-Kira, čuo da je u jednom društvu Glavaš govorio da Gudelja treba dovesti u Hrvatsku i pobrinuti se da dobije što manju kaznu.
 
No, i sam je Glavaš sredinom svibnja odabranim novinarima doturio dokument kako bi pokazao da je on "prije tajnih službi, Ministarstva pravosuđa i istražnog suda u Osijeku imao i proslijedio informaciju da je Gudelj zatražio vizu radi dolaska u Hrvatsku". Tu informaciju, prema vlastitim tvrdnjama, Glavaš je 16. studenoga 1995. poslao SZUP-u, Ministarstvu pravosuđa i Istražnom centru u Osijeku, a motiv je bio, prema njegovim sadašnjim izjavama, želja da se riješi ubojstvo Reihl-Kira, Gorana Zobundžije i Milana Kneževića (potonji su bili u istom automobilu u kojem se nalazio i Reihl-Kir). Glavaš je tvrdio kako je informaciju o Gudeljevu zahtjevu za vizu dobio od prijatelja iz Australije te ju je proslijedio dva tjedna prije nego što je Ministarstvo pravosuđa zatražilo od Njemačke, gdje je Gudelj izveden iz zrakoplova na frankfurtskom aerodromu, da ga izruči Hrvatskoj.
 
Skandalozna odluka
 
Tri spomenute informacije potvrđuju da je Glavaš imao upliva u povratak iz Australije Antuna Gudelja, nekadašnjeg predsjednika HDZ-a Tenja, osobu koja je 1. srpnja – dakle, prije 15 punih godina - na punktu rezervnog sastava MUP-a Hrvatske, između Tenje i Osijeka, ubio Josipa Reihl-Kira, tadašnjeg šefa osječke policije, Gorana Zobundžiju, potpredsjednika Izvršnog vijeća tadašnje Skupštine općine Osijek, i Milana Kneževića, vijećnika osječke Općinske skupštine, a teško ranio Mirka Tubića, tadašnjeg predsjednika mjesne zajednice Tenja.
 
Kao što je poznato, Gudelj se nakon trostrukog ubojstva, unatoč činjenici da je na punktu bilo mnoštvo policajaca, odšetao s mjesta zločina i nakon kraćeg skrivanja u Hrvatskoj otputovao u Australiju, zemlju čije je državljanstvo imao.
 
Koji su, međutim, mogli biti Glavaševi motivi da se Gudelj vrati iz Australije i zašto je to ovaj 1995. doista i učinio? Jer, da se nakon Gudeljevog povratka u Hrvatsku 1995. nije dogodila skandalozna sudska odluka o primjeni Zakona o općem oprostu, te da se nakon kraćeg boravka u pritvoru Gudelj kao posve slobodan čovjek nije ponovno vratio u Australiju – još bi se i moglo vjerovati u Glavaševe motive kako je želio da se riješi taj slučaj koji je teško opterećivao Hrvatsku.
 
Ovako, sve ipak izgleda ponešto drugačije. Gudelju je, kao što je poznato, nakon bijega u Australiju na Županijskom sudu u Osijeku suđeno u odsutnosti. Dobio je 20 godina zatvora, no kako se nalazio u Australiji to ga nije osobito smetalo. Tako je bilo sve do 1995. kada počinje prikazivanje BBC-jeve serije Smrt Jugoslavije, u čijem se jednom dijelu spominjalo i ubojstvo Josipa Reihl-Kira, ali i ime njegova ubojice Antuna Gudelja. Rečeno je da se Gudelj nalazi u Australiji, pa su se za priču zainteresirali tamošnji novinari. Postojala je mogućnost da mu se, kao australskom državljaninu, ondje i sudi.
 
No, čini se da takav rasplet događaja nekima u Hrvatskoj nije odgovarao, pa se počelo raditi na tome da se Gudelja dovuče u Hrvatsku, te da mu se ondje, uz obećanje kako će sve biti sređeno, ponovno sudi. Naime, mogućnost da se Gudelju sudi u Australiji izazivala je bojazan da bi on mogao progovoriti i o nečemu na što stalno upozorava Jadranka Reihl-Kir, supruga ubijenog šefa osječke policije – da pored neposrednog počinitelja ubojstva, postoje i nalogodavci.
 

15 GODINA SRAMOTE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
naslovna_1084_150.jpg