Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
13. srpnja, 2006.

FERAL U POŽEGI: KAKO SU KAMEN INGRAD VLADE ZECA I VLADAVINA NAJDUGOVJEČNIJEG ŽUPANA ANTE BAGARIĆA U PONOR POVUKLI CIJELU ŽUPANIJU

KUMOVI POŽEŠKE PROPASTI
Drago HEDL
12. srpnja, 2006.

Obojica glavnih aktera priče o potonuću cijele jedne županije, Anto Bagarić i Vlado Zec, čijom je zaslugom stvorena dubioza od 1,5 milijardi kuna, osjećaju se odlično i imali bi puno više problema da su u kakvoj samoposluzi ukrali paštetu. Bagarić je nagrađen mjestom u Saboru, a Vlado Zec zasjeo je u novu direktorsku fotelju. Prije dvije godine, stvarajući si mogući azil, novcem Kamen Ingrada, kupio je 75 posto dionica Vodoprivrede Novska i eno ga danas, kojih osamdesetak kilometara zapadnije, u novoj direktorskoj fotelji

< > | cijeli članak | verzija za tisak

pozega_007_200.jpg Iza dvojice najmoćnijih ljudi požeške kotline – najdugovječnijeg hrvatskog župana i aktualnog saborskog zastupnika HDZ-a Ante Bagarića i neopjevanog tajkuna, većinskog vlasnika Kamen Ingrada Vlade Zeca, ostalo je – koliko se sada zna – milijardu i 135 milijuna kuna duga. No, ta užasavajuća brojka nipošto nije i konačna svota: dok se dug Županije "stabilizirao" na oko 342 milijuna kuna, koje je u nasljedstvo dobio novi župan Zdravko Ronko, stečajni upravitelj Kamen Ingrada Ivan Mikić nipošto ne može reći da su 793 milijuna kuna, koliko traže vjerovnici te bankrotirane tvrtke, konačna cifra. On još zbraja tražbine vjerovnika koje i dalje stižu na njegov stol. Tako će biti još sljedeća tri mjeseca, koliki je rok u kojem to mogu učiniti.

Poznavatelji prilika procjenjuju da je Kamen Ingrad zaronio najmanje milijardu kuna, pa je nekadašnji kamenolom Vlade Zeca sa svim pratećim pogonima i građevinskom operativom, postao kamen oko vrata koji u dubine povlači cijeli jedan kraj. Na žalost ni to nije sve: toj užasavajućoj dubiozi, djelu tandema Bagarić-Zec koji je neprikosnoveno, politički i gospodarski, vladao punih 15 godina, valja pridodati i dugove, također bankrotirane Općine Velika (u kojoj se nalazi sjedište tvrtke Kamen Ingrad, kao i sjedište istoimenog nogometnog prvoligaša). Procjenjuje se da je ta mala općina zaronila za oko 20 milijuna kuna, no koliki je stvarni dug saznat će se kada ondje prođu izvanredni izbori, zakazani za ovu nedjelju, 16. srpnja.

Razmjeri pustoši

Već sadašnja računica pokazuje da bi u pravu mogli biti oni koji tvrde da će biti dobro ako se konačni razmjeri tog političko-gospodarsko-financijskog tsunamija zaustave na iznosu od milijardu i pol kuna. Ta zastrašujuća brojka, međutim, tek je počela proizvoditi prve posljedice koje se mogu opisati tek kao tutnjava razornih valova. Oni se naziru na pučini, ali njihov razarajući udar još nije uslijedio.

Obojica glavnih aktera te priče, Anto Bagarić i Vlado Zec osjećaju se odlično i imali bi puno više problema da su u kakvoj samoposluzi ukrali paštetu. To što su doslovce poharali cijelu jednu županiju, petinu Hrvatske, u ovoj državi očito nije krimen: Bagarić je nagrađen mjestom u Saboru, a Vlado Zec zasjeo je u novu direktorsku fotelju. Prije dvije godine, stvarajući si mogući azil, novcem Kamen Ingrada, kupio je 75 posto dionica Vodoprivrede Novska i eno ga danas, kojih osamdesetak kilometara zapadnije, u novoj direktorskoj fotelji. To je, dakako, moguće samo u Hrvatskoj.

Zdravko Ronko, novi požeški župan, čija je lista prošlog svibnja trijumfalno pobijedila na izborima i omogućila SDP-u samostalno formiranje vlasti, već tjednima uzaludno traži sastanak s premijerom Sanaderom. Razmjeri pustoši koje je za sobom ostavio njegov prethodnik, Anto Bagarić, takvi su da ih je nemoguće sanirati bez pomoći države. No, Sanader te sastanke izbjegava: zašto bi on pomagao SDP-ovom županu, kad je bolje pokazati ga kao nesposobnog i nedoraslog problemu. Paraliza je već zahvatila županiju, za sada tek periferno, ali progresija je u toku: zaposlenici županije, njih 64, već treći mjesec ne primaju plaće, jer je račun županije 27 milijuna kuna u minusu. Požeška županija postala je prva čiji su zaposlenici stupili u štrajk – prošloga tjedna, doduše tek dvodnevni, upozoravajući, no ne dobiju li plaće sljedećih dana, stupit će u vremenski neograničen štrajk.

pozega_008_200.jpg Da se slična priča ne bi dogodila i u širim i opasnijim razmjerima, pa da bez plaće ne bi ostali zaposlenici u zdravstvu, "bistri momak", kako župan Ronko naziva ministra financija Šukera, dosjetio se jadu pa je Vladinom uredbom od 20. lipnja odlučeno da Ministarstvo financija, "iznimno, radi osiguranja namjenskog korištenja sredstava", novac iz državnog proračuna može doznačavati izravno krajnjim korisnicima. To znači da proračunski novac – zbog blokade županije – zaobilazi njen račun, pa se školstvo, zdravstvo, socijalna skrb, vatrogasci i slično, izravno napaja iz državnog proračuna, kako novac ne bi nestao u "crnoj rupi" koju je ostavio bivši župan Bagarić. Ronko i njegovih 64 zaposlenika ostavljeni su na cjedilu.

KUMOVI POŽEŠKE PROPASTI
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1086_150.jpg