Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
13. srpnja, 2006.

SLUČAJ PLIVA
KOLJA IVANIŠEVIĆ, BIVŠI PLIVIN ZAPOSLENIK I KOAUTOR SUMAMEDA, REAGIRA NA NAPISE O PRODAJI "PLIVE" KAO POSLU STOLJEĆA I TVRDI DA JE PLIVA POD VODSTVOM ŽELJKA ČOVIĆA UNIŠTAVANA

PLIVA JE BOLESNA

13. srpnja, 2006.

Do pojave Actavisa, s Plivina su se broda na vrijeme iskrcali svi Čovićevi manageri, tako da je na plutajućem brodu, na kojemu su svi uređaji za navigaciju odavno zaustavljeni, ostao sam, zajedno s iscrpljenim radnicima u utrobi, koji godinama očekuju kako će nakon isteka patentne licencije za azitromicin Pliva postati predmetom preprodaje. Vrijeme je da ode i ovaj najbliži suradnik Massima Armaninija, dugogodišnjeg predsjednika NO-a Plive, koji je jedan od 64 osobe koje će u Parmi biti optužene u aferi Parmalat, financijskoj aferi stoljeća nazvanoj "europski Enron", a u kojoj je "nestalo" 16 milijardi eura

< > | cijeli članak | verzija za tisak

think_200.jpg Nakon pojave Actavisa predsjednik Uprave Plive Željko Čović odlazi na Pantovčak k predsjedniku Mesiću, kojemu izjavljuje: "Plivini strateški prioriteti su istraživanje i razvoj", nakon čega predsjednik Mesić pohvaljuje Plivu: "Pliva je jedna od najboljih hrvatskih tvrtki koja se potvrdila i na stranim tržištima. Predsjednik Republike istaknuo je također kako je Pliva važan gospodarski subjekt značajan za razvoj industrije u Hrvatskoj?" (Ured predsjednika, Priopćenja, 23. 03. 2006.).

Obje izjave dolaze nakon što je Čović jednu polovicu Istraživačkoga instituta već prodao Glaxu, a za drugu se polovicu Instituta, koji je prije nekoliko godina svečano otvorio sam predsjednik Mesić, sada bore Actavis i Barr. Kako je Actavis već vlasnik određenog broja Plivinih dionica, može se očekivati podjela i preostale polovice Instituta, koji se sada može dijeliti samo po katovima.

Za pogon je azitromicina krajem 2005. godine Čović najavio smanjenje prihoda za 40 posto, pretvorivši ga, prema očekivanju, u polupogon, iako je na svečanom otvaranju bio izjavio kako će pogon biti: "... jedan od temeljnih kamena Plivina razvoja u idućem stoljeću" (hr.ht/vijesti/arhiv/98/09/04), pokazavši time posvemašnje neznanje, ili da u svečanim trenutcima njime upravljaju emocije.

Pogon običnih generičkih lijekova bez Sumameda posluje jako loše, budući da ukupnom neazitromicinskom poslovanju, po lošim rezultatima, nema premca u svijetu. Ovaj je pogon nedavno po drugi put dobio ozbiljno pismo upozorenja (Warning letter) od američke Agencije za lijekove. Dakle, po posljednjim podatcima o poslovanju nakon 13 Čovićevih godina hrvatska je Pliva implodirala, umjesto da je ona Pliva iz 1993. godine, zajedno s azitromicinom, najvećim gospodarskim potencijalom, "eksplodirala".

Za razliku od predsjednika Mesića, član IO SDP-a Gašparović, i odličan poznavalac stanja u Plivi, javno se upitao "Kada se usporedi situacija u kojoj se Pliva sada nalazi i gdje je bila prije deset godina, mora se postaviti pitanje je li glavne poslovne poteze vukao glup, nesposoban ili pokvaren menadžment" (Feral Tribune, 24. 2. 2006., str 17.). Pitanje je to oko kojega su se godinama sporili zaposlenici. O stvarnoj sposobnosti managementa najpouzdanije govore činjenice.

U posljednjoj godini prihodovanja rojaliteta, po poslovnim rezultatima nema lošije tvrtke u Hrvatskoj, pa ni u svijetu, ukoliko se analiziraju radni, a ne naslijeđeni rezultati rada. Čovićev Product Portfolio, osim naslijeđenoga Sumameda, nema nijednoga ozbiljnog proizvoda, dok je Pipeline ostao ispražnjen od svih proizvoda koje je svojevremeno Čović bio otkupio od drugih tvrtki, razmećući se godinama pred dioničarima i hrvatskom javnošću kako od novih proizvoda očekuje nove "azitromicinske" milijarde: "Tri nova lijeka donijet će Plivi još milijardu dolara godišnje" (Jl, 22. 06. 2003.). Neazitromicinskoj Pliva Grupi nedostaje oko 180 milijuna USD neto dobiti da se izjednači s Krkom iz slovenskoga gradića od 22 tisuće stanovnika!

Zar onda čudi što do pojave Actavisa Čovićeva Pliva ima poraznu tržišnu vrijednost od samo 1,3 milijarde USD? Istovremeno, Krkina je iznosila 2,1 milijardu USD, a Gedeon Richterova 3,6 milijardi USD, dok već danas Krkina iznosi 2,7 milijardi, a Richterova 4,1 milijardu USD. Ove se njihove tržišne vrijednosti ne mogu uspoređivati s Plivinom "aukcijskom", iako su obje veće i od ovakve Plivine. Nameće se logično pitanje kamo su nestale 2,5 milijarde USD od azitromicina.

Najveći poraz države

Prema izvješću Državnoga ureda za reviziju RH: "Na temelju svog udjela u Društvu, Država je u razdoblju od 1993. do konca 2002. ostvarila od globalnih prodaja, dividendi, ili je još imala u portfelju po tržišnim cijenama dionica na dan 31. kolovoza 2002. ukupna sredstva u iznosu od 1,172.879.830 DEM" (Izvješće o izvršenoj reviziji pretvorbe i privatizacije, str. 37.). Država je, dakle, do 31. kolovoza 2002. zaradila 578,6 milijuna USD, od čega 351,8 milijuna USD u gotovini, a 227,8 milijuna USD je imala po osnovi 18 posto dionica u vlasništvu HZMO-a, jer je tržišna vrijednost Plive tada iznosila 1,26 milijardi USD.

PLIVA JE BOLESNA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1086_150.jpg