Interview



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
13. srpnja, 2006.

ANDREA ZLATAR, SPISATELJICA I KNJIŽEVNA TEORETIČARKA, KOMENTIRA NAJNOVIJE DRASTIČNO SMANJIVANJE SREDSTAVA ZA GRADNJU KAPITALNIH OBJEKATA U KULTURI I DRUGIM DJELATNOSTIMA

BIŠKUPIĆ PRIVATIZIRA JAVNU FUNKCIJU
Igor LASIĆ
12. srpnja, 2006.

Zabrinjava činjenica neotkupljivanja djela za postav Muzeja suvremene umjetnosti, kao onemogućavanje rada na stalnom postavu, a radovi se iznutra ne mogu izvoditi bez projekta stalnog postava o kojem ovisi i raspored pregradnih zidova i rasvjeta u budućem muzeju. To se može čitati i tako da gradonačelniku Milanu Bandiću uoči parlamentarnih izbora nije baš stalo da ministar Božo Biškupić otvori novi muzej, ali činjenica je da je krajnje neprimjereno doći do ove faze bez projektne ideje postava

< > | cijeli članak | verzija za tisak

zlatar_andrea_02_200.jpg- U prethodnoj vlasti Grada Zagreba do prošle godine bili ste članica Poglavarstva zadužena za kulturu, ispred Hrvatske narodne stranke. Što mislite o najnovijem drastičnom smanjivanju sredstava za gradnju kapitalnih objekata u kulturi i drugim djelatnostima, a po rebalansu ovogodišnjeg proračuna?

- Ovih godinu dana pokazalo je da više zapravo ne postoji razvojna politika gradske vlasti u području kulture. Kapitalni objekti su godinama već problem; svi znamo da su dugo građeni npr. "Lisinski" i Nacionalna sveučilišna knjižnica, da Muzej suvremene umjetnosti i Muzička akademija imaju dugu povijest, kao i to da se kina "Lika" i "Apolo", namijenjena kazališnoj i plesnoj djelatnosti, također već neprimjereno dugo rade u odnosu na planove. Jako me čudi tako negativan rebalans s ranim datumom od 1. srpnja, takvo rezanje sredstava za kulturu, predškolske i sportske objekte, jer se već sredinom godine pokazuje da od tih objekata neće biti ništa.
 
- Bez obzira što je s ovim rebalansom zagrebački proračun za 2006. nešto veći u odnosu na onaj koji je bio zadan lani?
 
- To nije sporno. Ono što vidim unutar rebalansa jest da su očito potrebna sredstva za tzv. prividni sindikalni mir. Ponovno su kroz godinu povišicom plaćeni glasovi onih koji rade u gradskoj kulturi, predškolskim ustanovama i samoj upravi, a u dogovoru vlasti i sindikata. Na taj način sve više raste omjer fiksnih troškova za hladni pogon i materijalnih troškova uopće, u odnosu na sve ono što zapravo čini projekte u kulturi. To što se zaustavlja gradnja, međutim, i to što ne započinje nijedna nova, najveći je problem. Muzej suvremene umjetnosti suštinski je pri kraju gradnje, pa bi normalno bilo da Grad već sad priprema gradnju idućeg tako kapitalnog objekta. Ali, nema kontinuiteta, ovdje svako usporavanje gradnje znači stagnaciju, jer uslijed nedostatka infrastrukture automatski pada naš materijalni standard u kulturi.
 
Muzeji koji vape za novim prostorima, poput Prirodoslovnog ili Etnološkog, nisu ni pomaknuti s mjesta. Da ne govorim o urgentnoj priči o drugoj zgradi za HNK koja se stalno gasi idejom o prenamjeni kina "Europa", iako je jasno da to može osigurati polovično rješenje za Dramu HNK, nikako i suživot triju segmenata kuće niti ponuditi Zagrebu tehnički moderno opremljenu multimedijalnu dvoranu. Pitanje arhiva i državne kinoteke uopće se ne rješava, zgrada "Komedije" vraćena je Crkvi, adaptacija kina "Tuškanac" se ne nastavlja, i tako redom.
 
Dobivanje džeparca
 
- Što mislite o tvrdnji da su izvođači radova krivi zbog kašnjenja i da se prvenstveno zato obustavlja financiranje gradnje, a konkretno je MSU-u odrezano 16 milijuna kuna?
 
- Po informacijama koje imam, u slučaju kina "Lika" problem je imovinsko-pravne prirode. Što se tiče "Tehnike", mislim da tvrdnja o njezinoj krivnji nije baš korektna. Vanjski radovi na MSU-u bit će gotovi do kraja godine, ali za sav posao oko stalnog postava i tehničkog uređenja iznutra trebat će veći dio iduće. Zabrinjava činjenica neotkupljivanja djela za postav MSU-a, kao onemogućavanje rada na stalnom postavu, a radovi se iznutra ne mogu izvoditi bez projekta stalnog postava o kojem ovisi i raspored pregradnih zidova i rasvjeta u budućem muzeju. To se može čitati i tako da gradonačelniku Milanu Bandiću uoči parlamentarnih izbora nije baš stalo da ministar Božo Biškupić otvori novi muzej, ali činjenica je da je krajnje neprimjereno doći do ove faze bez projektne ideje postava.
 
- Svakako ćemo se vratiti na Biškupića i postav, no što se Bandića tiče – krajnje je providno zaustavljati financiranje kapitalnih objekata s izlikom o nevaljalim izvođačima. Je li bilo pokušaja da se problemi s "Tehnikom" drukčije riješe?
 

BIŠKUPIĆ PRIVATIZIRA JAVNU FUNKCIJU
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1086_150.jpg