Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator



Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
20. srpnja, 2006.

FERAL OTKRIVA: ZASTOJ NA GRADILIŠTU MOSTA KOPNO – PELJEŠAC UZROKOVAN JE PONAJVIŠE TUŽBOM OSMORICE VLASNIKA ZEMLJIŠTA, KOJI SMATRAJU DA IH JE U SLUČAJU GRADNJE PRISTUPNIH CESTA HRVATSKA DRŽAVA UVELIKE OŠTETILA

DRAMA POD MOSTOM
Luko BRAILO
19. srpnja, 2006.

Tijekom svečanog otvorenja radova na pristupnim cestama prije osam mjeseci prisutnim novinarima je posebno skrenuta pozornost na to kako je s papirološkim dijelom "povijesnog projekta" sve u redu – zabrujali su potom i teški građevinski strojevi, a vlasnici zemlje su ubrzo osobnim obilaskom terena otkrili da se neovlašteno gradi i na njihovoj imovini, tj. na česticama zemlje na poluotoku Međed, u katastarskoj općini Slivno. "Pred Upravnim sudom RH podigli smo tužbu protiv RH za smetanje posjeda i vlasništva", veli jedan od podnositelja tužbe

< > | cijeli članak | verzija za tisak

pristup_za_most_preko_mede_200.jpgDobrih osam mjeseci nakon svečanog otvorenja gradilište mosta kopno – Pelješac, uz mjesto Komarna na neretvanskoj strani Malostonskog zaljeva, zjapi prazno. Unatoč opustjelom gradilištu glasnogovornik Vlade RH Ratko Maček opovrgava spekulacije o odustajanju od projekta premošćivanja čije je ostvarenje, kako je poznato, "privremeno zaustavljeno" dok se zagrebački i sarajevski stručnjaci ne dogovore o visini budućeg mosta. Prema dostupnim informacijama, koje se što se tiče pelješkog mosta javnosti dijele na kapaljku (primjerice, još se ne zna koliko će taj projekt koštati, kako i iz kojih će se izvora financirati...), na gradilištu je "dovršena prva faza grubih građevinskih radova, probijeni su središnji plato i pristupne ceste", pa se stoga teška mehanizacija povukla.

I dok se čeka usuglašavanje visine budućeg mosta koji je Sanaderova Vlada označila kapitalnim i "povijesnim" projektom, jer će se njime "iz prometne izoliranosti izvući jug Hrvatske te revitalizirati Pelješac i otok Korčulu", uz samo gradilište u Komarnoj i pripreme za premošćivanje vuče se i teški problem neriješenih imovinsko-pravnih odnosa na koridoru pristupnih cesta koje se dobrim dijelom nalaze u privatnom vlasništvu. O tom se dijelu tzv. pripremnih radova u Vladi RH i Hrvatskim cestama (HC) kao investitoru projekta koji je, kako se procjenjuje, trenutačno težak najmanje 350 milijuna eura, uporno šuti. Zašto je tome tako kad se upravo u Vladinim i krugovima HC-a za "smetanje posjeda i vlasništva" znalo i prije nego je premijer Ivo Sanader s pripadajućom svitom 10. studenoga prošle godine svečano označio početak gradnje pristupnih cesta, vjerojatno znaju samo posvećeni iz redova samozvanih "pokretača Hrvatske".
 
Nepoznati sadržaj
 
No, prema Feralu dostupnoj i obimnoj dokumentaciji, tzv. trenutačni zastoj na gradilištu u Komarnoj je prouzročen i tužbom osmorice vlasnika zemljišta iz Splita, Rijeke, Biograda, Sarajeva, Darde, Osijeka i Zagreba (podaci poznati Uredništvu) koji smatraju da se u slučaju gradnje pristupnih cesta hrvatska država zaigrala na njihovu štetu. Dakle, spomenuti vlasnici zemlje na poluotoku Međed u samoj blizini Komarne su još 30. lipnja 1997. godine Uredu državne uprave u Dubrovačko-neretvanskoj županiji podnijeli zahtjev za povratom tih nekretnina oduzetih u vrijeme SFRJ, a koje se nalaze u katastarskoj općini Slivno. Ujedno su ti vlasnici Zemljišnoknjižnom redu Općinskog suda u Metkoviću podnijeli i prijedlog za upis zabrane raspolaganja na njihovim nekretninama koje su u postupku povrata.
 
Prošle su godine, a taj postupak još nije okončan. Tijekom svečanog otvorenja radova na pristupnim cestama prisutnim novinarima je posebno skrenuta pozornost da je resorno Ministarstvo zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva (MZOPUG) za taj zahvat 28. listopada 2005. godine odobrilo tzv. načelnu dozvolu. To je trebalo značiti kako je i s državne razine u papirološkom dijelu "povijesnog projekta" sve u redu, te da nema zakonskih prepreka za početak radova u Komarnoj. Međutim, sa sadržajem te "načelne dozvole" novinari nisu upoznati, nego je ostalo MZOPUG-u vjerovati na riječ.
 
Zabrujali su potom i teški građevinski strojevi, a vlasnici zemlje su ubrzo osobnim obilaskom terena otkrili da se neovlašteno gradi i na njihovoj imovini, tj. na česticama zemlje 8114/1 i 8114/2 na poluotoku Međed, u katastarskoj općini Slivno.
 
Nejasna razlika
 
- Otkrili su, priča nam jedan od njih tražeći anonimnost, da su Hrvatske ceste sa svojim izvođačima radova "obuhvatili" i njihove nekretnine u površini od oko 40.000 metara četvornih!? Iznenađeni takvim postupkom "kopali" su dalje, pa su uspjeli pribaviti i lokacijsku dozvolu koju je za "zahvat u prostoru most kopno – Pelješac s pristupnim cestama" izdao MZOPUG 29. rujna 2005. godine. No, uvidom u dozvolu kao i u prateću dokumentaciju vlasnici zemlje su utvrdili da tim dokumentom "nije predviđen nikakav zahvat" na njihovim nekretninama!?
 

DRAMA POD MOSTOM
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1087_150.jpg