Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri


International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba




Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
10. kolovoza, 2006.

O TELEFONSKOM BROJU "112" DRŽAVNE UPRAVE ZA ZAŠTITU I SPAŠAVANJE

SLUŽBA ZA OVO I ONO
Zlatko CRNKOVIĆ
9. kolovoza, 2006.

Baš me zanima koliko je do sada građana "Državna uprava za zaštitu i spašavanje" zaštitila i spasila. Može li se to ikako saznati? I na koji način? Može li se uopće nešto više saznati o toj tajanstvenoj organizaciji, njenu ustrojstvu, tko upravlja njome i nadzire je? Je li možda u sastavu Ministarstva... "međugeneracijske solidarnosti"?

< > | cijeli članak | verzija za tisak

ruke_200.jpgJe li vam se već dogodilo da vas je brižni muški glas u rano jutro s radija priupitao:

"Jeste li danas učinili svijet ljepšim i boljim? Ili bar pokušali? Brinete li o bližnjima? Pomažete li im? Uvijek možete pomoći. Osim ako vas nesreća (ne) iznenadi. Tada zovite nas. Državna uprava za zaštitu i spašavanje - 112."
 
Ima još jedna verzija ovoga ganutljivog apela, a ona glasi ovako:
 
"Dovoljan je osmijeh. Dovoljno je pružiti ruku. Dovoljni ste vi. Za sve jače od vas - tu smo mi. Državna uprava za zaštitu i spašavanje - 112."
 
Državna uprava za zaštitu i spašavanje - koga? Ili čega? To nije potpuno jasno iz ove nemušte formulacije. Nedostaje objekt. A nije bilo lako ni izmisliti odbojniji naziv od "državne uprave". Što se krije iza takva naziva? Zar nam nije bilo za sva vremena dosta "Uprave državne bezbednosti"? Pa ni "Uprava za prihode" ne zvuči baš simpatično. Te riječi pomalo zastrašuju prosječna građanina koji je gdjekad imao neugodna iskustva s "državnim organima". Zar se nije, umjesto riječi "uprava", mogla upotrijebiti riječ "služba"? Ili čak "organizacija". Ili "ustanova"?
 
Moram priznati da mi u prvi mah doista nije bilo jasno, na temelju onoga što sam čuo na radiju, kakva je to ustanova i čemu zapravo služi. Tko ju je izmislio? Tko je financira? Koliko ima uposlenih?
 
Skrbni glas
 
Takva ustanova mora imati neko svoje sjedište, svoje prostorije i službenike, telefone i druge suvremene telekomunikacije. Mora imati desetak činovnika koji rade u smjenama jer vjerojatno moraju dežurati 24 sata na dan. Inače taj njihov apel ne bi imao nikakva smisla.
 
Neke javne službe postoje valjda u svim zemljama, pa i kod nas. Primjerice policija, vatrogasci, hitna pomoć, gorska služba spašavanja, obalna straža itd. Svi oni imaju jasno određene zadatke i odgovornosti. A kakve zadatke i odgovornosti ima tajanstvena "Državna uprava za zaštitu i spašavanje"? Od koga nas ona, i od čega, zaštićuje i spašava?
 
Moram priznati da su me ova pitanja sve više uznemirivala dok sam i dalje slušao onaj skrbni glas i njegove zabrinute pozive da se javim dotičnoj "upravi", pa nije valjda čudo što sam poželio nešto više saznati o toj organizaciji koja bdije nad svima nama.
 
I doista, nije mi vrag dao mira - jednog sam dana nazvao broj 112. Ubrzo se javio meni nepoznati, ozbiljni glas službenika "Državne uprave". Rekao sam mu da me zanima, kao građanina, kako funkcionira ta njihova državna uprava. Čovjek me odmah ispravio da nemam posla sa "državnom", nego sa "županijskom" upravom. Umah sam shvatio da svaka naša županija ima svoju "upravu za zaštitu i spašavanje", što znači da broj službenika i njihovih telekomunikacijskih uređaja treba pomnožiti s brojem županija. A kad sam čovjeka upitao od koga nas to oni, i od čega, štite i spašavaju, objasnio mi je da je riječ o ljudima i imovini. Tako sam doduše i sâm predmnijevao, unatoč kriptičnom nazivu njihove ustanove.
 

SLUŽBA ZA OVO I ONO
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
naslovna_1090_150.jpg