Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri


International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba




Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
10. kolovoza, 2006.

FERAL ISTRAŽUJE: NEKAD NAJPRESTIŽNIJI DUBROVAČKI HOTEL BELVEDERE NE OBNAVLJA SE ZBOG NESUGLASICA IZMEĐU INOZEMNIH INVESTITORA I INE

HOTELSKA CRPKA
Luko BRAILO
9. kolovoza, 2006.

Londonska tvrtka Cleostone Ltd. i Ina vlasnici većinskog paketa dionica hotela ne uspijevaju se dogovoriti oko obnove Belvedera uz ostalo i zbog problema koje hrvatski poduzetnik Zvonko Stojević, koji stoji iza Cleostonea, navodno ima s engleskim poreznicima, dok s druge strane, priča se i da Ina pokušava steći većinski paket. U međuvremenu, Belvedere rapidno propada danomice priskrbljujući titulu prvog hrvatskog neobnovljenog hotelskog rugla

< > | cijeli članak | verzija za tisak

belveder2_150.jpgAko bi se kojim slučajem od Istre do Cavtata organizirao izbor za iznimno zapušteni hotelski objekt koji nakon rata nije obnovljen, a kad će ne zna se, titula prvog rugla hrvatskog dijela Jadrana teško bi mogla mimoići Belvedere. Hotel je smješten u Svetom Jakovu, odnosno najprestižnijem dubrovačkom predjelu odakle se Grad doslovce vidi kao na dlanu. No, unatoč tako izvanrednoj poziciji na kakvu se, slažu se mnogi hotelijeri, rijetko gdje može naići i na cijelom Sredozemlju, taj objekt godinama propada.

Priča s Belvedereom je tim tužnija što se događa u Dubrovniku kao "najpoznatijem hrvatskom turističkom destinacijskom brandu" i što, također već godinama, taj objekt ima poznate vlasnike. Dojam je, međutim, kada se prošetate ruinama nekadašnjeg dubrovačkog de luxe hotela da o tom objektu nitko ne vodi brigu, i kao da je prepušten zubu vremena.
 
Pet zvjezdica
 
Belvedere je, inače, otvoren u ljeto 1985. godine kao de luxe objekt s pet zvjezdica, i do rata u jesen 1991. godine, bio je jedan od najboljih hotela u dubrovačkoj turističkoj ponudi. Njegovih 229 soba s 400 kreveta imalo je sjajnu prođu na tržištu, osobito u dijelu tzv. incentive aranžmana, puna zauzetost kapaciteta Belvederea godišnje je dosezala cijelih 75 posto što je za ondašnje de luxe hotele predstavljalo visoku mjeru uspješnosti, u hotelu je stalno radilo 190 ljudi...
 
S početkom agresije na dubrovački kraj Belevedere je postao jednom od prvih obrambenih točaka uskog i opkoljenog gradskog područja, po hotelu se nesmiljeno tuklo i s mora i kopna, u nekoliko je navrata 1991. i 1992. godine taj objekt gorio, a ratna šteta je procijenjena na 9,5 milijuna eura.
 
Sredinom devedesetih godina otpočela je i glasovita hrvatska pretvorba društvenog kapitala, a nakon toga je uslijedila i još famoznija kuponska privatizacija. Tijekom te kuponske privatizacije, u Hrvatskoj čuveni Privatizacijsko-investicijski Dom fond stanovitoga Darka Ostoje, stekao je poprilično dionica Belvederea, prepuštajući ih zatim tržišnoj ponudi i potražnji Varaždinske burze. Tako je 2001. godine po cijeni od 110 kuna po dionici londonska tvrtka Law Investment, odnosno za 21 milijun kuna, stekla 50,05 posto udjela u Belvedereu koji se, da ne bi bilo zabune, rasprostire na površini od 43.096 metara četvornih. Ta je tvrtka zatim otkupila i dio od bivših uposlenika i danas u vlasničkoj strukturi Belvederea d.d. ima 53,75 posto udjela.
 
Prošle je godine Law Investment taj svoj većinski udjel prenio na Cleostone Ltd., također londonsku tvrtku koja djeluje unutar istoimenog međunarodnog holdinga. Iza Cleostonea stoji hrvatsko-britanski poduzetnik iz Gospića Zvonko Stojević koji je, kažu Feralovi izvori, poprilične novce devedesetih godina stekao trgujući računalnom opremom u Rusiji. Većinski vlasnik Belvederea Stojević uopće ne želi komunicirati s novinarima, a poslove za Cleostone Ltd u Dubrovniku obavlja odvjetnik Dubravko Luetić, koji je ujedno i predsjednik Nadzornog odbora tvrtke.
 
Složeni projekt
 
Prema Luetićevim riječima za obnovu Belvederea zainteresirani su svjetski poznati hotelski lanci Kempinsky i Hyatt International, a na pitanje zašto se ne počinje s obnovom hotela odgovara: "Radi se o vrlo složenom projektu jer će devastirani objekt trebati srušiti da bi se mogli ispuniti današnji standardi poslovanja visokokvalitetnog hotela. Jako smo zainteresirani za što skoriji početak obnove, trenutačno smo u pregovorima s Inom kao drugim najvećim vlasnikom dioničkog paketa, i pokušavamo dogovoriti koncept obnove. No, ti razgovori idu sporo, ali se nadam da ćemo ove jeseni ipak moći prezentirati projekt obnove ostalim dioničarima, Gradu Dubrovniku i Ministarstvu turizma. Na lokaciji postojećeg, Cleostone Ltd. kani izgraditi hotel s pet plus zvjezdica s višenamjenskom dvoranom s tisuću mjesta za održavanje kongresa i drugih velikih kulturno-zabavnih i sličnih skupova.

HOTELSKA CRPKA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
naslovna_1090_150.jpg