Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
11. siječnja, 2007.

FERAL ISTRAŽUJE: KAKVA JE ULOGA MILANA BANDIĆA U ZATAŠKAVANJU NASILNIŠTVA JADRANKA ROBIĆA, DIREKTORA JEDNOG OD ZAGREBAČKIH KOMUNALNIH PODUZEĆA

ROBIĆEVE REZERVE
Vedran MARJANOVIĆ
11. siječnja, 2007.

Umjesto za trenutačnu smjenu Jadranka Robića koji je, nakon triježnjenja u pritvoru zbog prijetnje pištoljem i fizičkog nasrtaja na suprugu, uzeo godišnji odmor, gradonačelnik Bandić i njegov tim odlučili su se uzeti "time-out" dok se, kao, ne utvrdi što se zbilja dogodilo. Time su potvrđena nagađanja kako direktor "Vodoopskrbe i odvodnje" uživa zaštitu svog političkog šefa, pozadinu koje valja tražiti u mutnim poslovima što se već godinama odvijaju u ovom zagrebačkom komunalnom poduzeću. Dokumentacija o sumnjivim poslovima došla je do policije i Državnog odvjetništva još prije dvije godine

< > | cijeli članak | verzija za tisak

robic_04_petrak_josip_120.jpg Blagdansko raspoloženje zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića i kruga njegovih najbližih suradnika pomutilo je kratkotrajno hapšenje njihova intimusa Jadranka Robića, direktora jednog od najvažnijih i najvećih gradskih poduzeća "Vodoopskrbe i odvodnje". Vijest o Robićevu privođenju i kažnjavanju sa 40 dana zatvora uvjetno radi fizičkog nasrtaja u pijanom stanju uz prijetnju pištoljem na suprugu mu Jadranku, zacijelo je do Bandića došla prije nego do medija, koji su o svemu od policije i sudstva obaviješteni tek 3. siječnja, gotovo tjedan dana nakon nemilog događaja. Umjesto da trenutačno smijeni Jadranka Robića, koji je nakon triježnjenja u pritvoru uzeo godišnji odmor i proglasio se nedostupnim za medije, gradonačelnik i njegov tim uzeli su "time-out" dok se, kao, ne utvrdi što se na kućnoj adresi Robića u Dugome Selu nadomak Zagreba zbilja dogodilo.

Tradicija mutnih poslova

Time su potvrđena nagađanja kako direktor "Vodoopskrbe i odvodnje" uživa naglašenu zaštitu svog političkog šefa, pozadinu koje valja tražiti u mutnim poslovima koji se već godinama odvijaju u spomenutom komunalnom poduzeću.

Dokumentacija o sumnjivim načinima nabave materijala za potrebe "Vodoopskrbe i odvodnje", koja godišnje u svoja skladišta spremi naručenih roba u vrijednosti 35 milijuna kuna, došla je do policije i Državnog odvjetništva još prije dvije godine. Dostavio ju je bivši šef nabave u tome poduzeću Josip Petrak. "Već u 2003., a izrazito u 2004. u 'Vodoopskrbi i odvodnji' grubo je kršen Zakon o javnoj nabavi, jer su protuzakonito izvršena dijeljenja istovrsnih materijala do vrijednosti 200 tisuća kuna, pri čemu su namještani dobavljači i cijene puno veće od realnih", pripovijeda Feralovu novinaru Josip Petrak, koji je prije istražnih organa s nepravilnostima koje je uočio i dokumentirao, upoznao nadzorne i upravljačke organe u samoj "Vodoopskrbi i odvodnji". Predsjednik Nadzornog odbora Ratimir Orešković pokazao je, kaže Petrak, namjeru da to i provjeri, ali je eliminacijom svih nadzornih odbora gradskih poduzeća po odluci Gradskog poglavarstva iz 2004., i Oreškovićeva funkcija ukinuta.

robic_jadranko_01_vodo_120.jpg S Jadrankom Robićem, kojeg je Bandić postavio na čelo "Vodoopskrbe i odvodnje" u rujnu 2000., Petrak kao šef nabave dolazi u sukob 2001., što će rezultirati uklanjanjem potonjeg na mjesto šefa Odjela skladišnog poslovanja 31. svibnja 2002. "Dok se prije dolaska Robića raspisivao jedan natječaj za narudžbu svih roba, on zahtijeva cijepanje na mnoštvo pojedinačnih natječaja. Za stavku nekoć zajedničkog natječaja birao se najpovoljniji dobavljač, što je stvaralo probleme u opskrbi poduzeća. Robić je vidio da u meni nema podršku za podjelu i namještanja natječaja i zato me maknuo iz obrade natječaja", tumači Petrak, kojem će 5. listopada 2004. biti uručen i otkaz ugovora o radu s Robićevim potpisom. U obrazloženju otkaza navodi se da je Petrak zanemario svoje radne obaveze na račun "pisanja dopisa u kojima se bavio sadržajima koji izlaze izvan njegovog ugovora o radu" i "iznošenja neistinitih optužbi o nadređenim rukovoditeljima kod poslodavca". Petrak kaže kako će u sudskom postupku u kojem pobija zakonsku utemeljenost otkaza dokazati da mu je kršenje obveza iz radnog ugovora namješteno, prisnažujući kako je u trenutku kada je otpušten bio i sindikalni povjerenik, što predstavlja najgrublje kršenje Zakona o radu.

ROBIĆEVE REZERVE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1112_150.jpg