Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
11. siječnja, 2007.

FERAL U SLAVONSKOM BRODU: KAKO JE JEDAN INOZEMNI TRGOVAČKI LANAC U HRVATSKU UŠAO KAO U BANANA-REPUBLIKU

OBI-JANJE TRGOVINE
Drago HEDL
11. siječnja, 2007.

Prva robna kuća velikog njemačkog trgovačkog lanca OBI, kojom je najavio svoj prodor u sve veće hrvatske gradove, nije otvorena, kako je bilo planirano i najavljivano, 18. prosinca u Slavonskom Brodu iz prozaičnog razloga: trgovački centar OBI nije se mogao priključiti na struju, vodu i kanalizaciju, jer je sedam tisuća metara četvornih prodajnog prostora izgrađeno bez građevinske dozvole!

< > | cijeli članak | verzija za tisak

obi_150.jpg Sljedećeg ponedjeljka, 15. siječnja, u Slavonskom Brodu bit će zaključena javna rasprava o nacrtu prijedloga detaljnog plana uređenja dijela grada zvanog Ciglana. Do tada građani imaju pravo predlagati kako vide taj dio Slavonskog Broda, a kad rasprava o tome u ponedjeljak završi, Zavod za prostorno uređenje razmotrit će sve prijedloge, te detaljni plan uređenja uputiti Uredu državne uprave, koji će pak, kad se o svemu izjasni, taj plan poslati Ministarstvu zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Tek kad se i ono o svemu očituje, Gradsko vijeće Slavonskog Broda usvojit će detaljni plan uređenja Ciglane, dijela grada koji nije izgledao osobito atraktivno: njegov sjeveroistočni ulaz nekadašnja je ciglana s bajerom koji je godinama služio kao prostor u kojem se odlagalo sve i svašta. Detaljni plan uređenja tog dijela grada trebao je napokon riješiti taj problem.

Izlišna procedura

No, cijela procedura, koja bi se u najboljem slučaju mogla okončati tek u svibnju, posve je izlišna. Na prostoru brodske Ciglane, o čijoj se namjeni još formalno raspravlja, već je, naime, izgrađen ogromni trgovački centar, robna kuća njemačkog lanca OBI, koji je upravo Slavonski Brod izabrao za polazišno mjesto svog prodora na hrvatsko tržište. Ogromna robna kuća, za koju se govori da je najveći trgovački centar u Slavoniji, nikla je posve ilegalno, bez građevinske dozvole, kao da je riječ o kakvoj potleušici koju je netko sagradio na blatnjavoj gradskoj periferiji. Trgovački lanac OBI, na čijim se Internet stranicama može vidjeti da ima pet stotina prodajnih mjesta, poput onog u Slavonskom Brodu, i da posluje u deset zemlja (Hrvatska je na tom popisu jedanaesta), u Slavonski je Brod došao onako kako multinacionalne kompanije i inače kroče u banana-države. Sagradio je svoj trgovački centar mimo ikakvih dozvola, kršeći sve hrvatske zakone i propise; napunio ga uglavnom uvoznom robom (može se čuti, vrijednom 40 milijuna eura); grad i okolicu (sve do stotinjak kilometara udaljenog Osijeka) oblijepio jumbo-plakatima najavljujući otvorenje tjedan dana prije Božića, za 18. prosinca… I sve to u vrijeme dok su građani Slavonskog Broda trebali davati svoje prijedloge detaljnog plana uređenja dijela grada na kojem je OBI već izgradio svoju ogromnu robnu kuću s pripadajućim vrtnim centrom!

obi_bez_kupaca_150.jpg E sad, da vidimo tu pravnu državu koja može srušiti jedno takvo zdanje, koje napunjeno robom vrijedi možda i pedesetak milijuna eura. Ona poznata uzrečica o odnosu banke i dužnika koja kaže kako, dugujete li banci nekoliko tisuća eura, tada to predstavlja samo vaš problem, no ako joj dugujete nekoliko milijuna, tada je to i problem banke, može se primijeniti i na priču o divljoj gradnji. Ako bespravno podignete vikendicu ili kuću na gradskoj periferiji, tada je to samo vaš problem, koji će država riješiti tako što će ilegalnu gradnju srušiti; no, kada sagradite ogromni trgovački centar na sedam tisuća metara četvornih, tada to postaje i problem države. Teško je naime vjerovati da bi se ministrica Marina Matulović-Dropulić usudila potpisati nalog o rušenju OBI-ja, jer je svjesna da bi dolaskom prvog bagera na gradilište već zvonili telefoni u uredu njena šefa, Ive Sanadera. A potom, za nekoliko minuta i u njenom. Jer, ipak, ne radi se o rušenju vikendica na Jadranu.

Građevinski blitzkrieg

Ipak, prva robna kuća velikog njemačkog lanca OBI, kojom je najavio svoj prodor u sve veće hrvatske gradove, nije otvorena, kako je bilo planirano i najavljivano, 18. prosinca, u jeku prošlog božićno-novogodišnjog shoppinga. Ne zbog toga što je netko ipak odlučio kako to ne bi valjalo učiniti bez građevinske i radne dozvole, već iz prozaičnog razloga: trgovački centar OBI nije se mogao priključiti na struju, vodu i kanalizaciju. Ipak, dan prije planiranog otvorenja, 18. prosinca, uz pomoć agregata, održano je VIP otvorenje, na kojem se doduše nije moglo vidjeti važnije lokalne političare. A dan iza toga, kada je trebalo uslijediti veliko, pravo otvorenje za građane i kad je gomila znatiželjnih kupaca nahrupila ne bi li vidjela ponudu još jednog inozemnog trgovačkog lanca, buduća je klijentela zamoljena za još malo strpljenja. Kako bi sve ispalo "europski", nesuđenim kupcima toga dana podijeljeno je cvijeće i zelenilo u lončanicama. Očito, netko je procijenio da će do stvarnog otvorenja ionako uvenuti i ocvasti, pa da ga je bolje podijeliti.

OBI-JANJE TRGOVINE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1112_150.jpg