Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
11. siječnja, 2007.

FERAL ISTRAŽUJE: ŠTO KANI PODUZIMATI BRANIMIR GLAVAŠ KAKO BI NASTAVIO IZBJEGAVATI SUOČAVANJE S OPTUŽBAMA ZA RATNE ZLOČINE POČINJENE U OSIJEKU KRAJEM 1991. I POČETKOM 1992. GODINE

GLAVAŠEV RAZDVOJNI PROJEKT
Ivica ĐIKIĆ
11. siječnja, 2007.

Budući da nije osobito izvjesno da će prvi, po Glavaša vrlo neugodan, iskaz njegove ratne suradnice Gordane Getoš-Magdić biti proglašen nevažećim, Glavaševa obrana zaigrat će, sva je prilika, na kartu razdvajanja postupka u kojemu je za ratne zločine osumnjičeno još šestero Osječana. «Ako se postupak ne razdvoji, tada će se u spisu nalaziti obje izjave gospođe Getoš-Magdić, koje i nisu baš tako kontradiktorne. To je prevelik rizik za gospodina Glavaša», kaže odvjetnik i bivši pravosudni dužnosnik Krunislav Olujić. Stoga je za očekivati Glavaševo ustrajavanje na dokazivanju psihičke nesposobnosti da sudjeluje u postupku

< > | cijeli članak | verzija za tisak

glavas_jede_120.jpg Sad je već poprilično jasan smisao bolničke obrambene strategije Branimira Glavaša u istrazi u kojoj ga se tereti da je izravno naređivao likvidacije svezanih osječkih Srba koji su potkraj 1991. i početkom 1992. godine mrtvi bacani u Dravu: smisao je da Glavaševa tzv. procesna nesposobnost – koju je posljednjih dana prošle godine konstatirala dvočlana liječnička komisija iz Zagreba – potraje onoliko koliko je potrebno da dođe do razdvajanja postupka u kojemu je za ratne zločine, uz nekadašnjeg sekretara za narodnu obranu, osumnjičeno još šestero Osječana što su tokom rata bili Glavaševi izvršitelji. Na čemu bi se temeljio zahtjev za razdvajanjem progona protiv sedmero osumnjičenika koji su sad obuhvaćeni zajedničkom istragom? Na činjenici da je istraga prekinuta zato što je Glavaš procesno nesposoban, dok se ostalih šestero gotovo tri mjeseca nalaze u pritvoru i zapravo su taoci zdravstveno-pravnih manipulacija svog ratnog šefa: s obzirom da su lišeni slobode, oni imaju pravo na brzu istragu i teško je vjerovati da bi osječki istražni sudac Mario Kovač mogao odbiti zahtjev za razdvajanjem postupka, koji može podnijeti odvjetnik bilo kojeg od šestero osumnjičenih. Sudac, naravno, i samostalno – u interesu istrage – može odlučiti o razdvajanju kaznenog gonjenja, ali je vjerojatnije da će pričekati advokatsko traženje.

Taktika samouništenja

E sad, zašto je Glavašu toliko važno razdvajanje postupka? Razlog je samo jedan i zove se Gordana Getoš-Magdić. Ta bliska ratna suradnica osječkog gospodara života i smrti dala je, sredinom listopada prošle godine, iskaz u kojemu Glavaša izravno optužuje da je, između ostaloga i preko nje, distribuirao naloge za smaknuća srpskih civila, a egzekucijama su se onda bavili probrani pripadnici Samostalne uskočke satnije. Taj iskaz – koji je gospođa Getoš-Magdić dala policajcima, a u prisutnosti svog tadašnjeg odvjetnika Radoslava Arambašića – bio je i najbitniji povod Glavaševu pritvorskom gladovanju, te svim ostalim oblicima njegova opstruiranja istrage: dok je kazneni progon bio ograničen na ubojstava i iživljavanje nad Srbima u garažama blizu njegova ratnog štaba, osječki kabadahija bio je javno sveprisutan, prilično bezbrižan i duboko uvjeren kako stvari drži pod kontrolom, no tlo pod nogama zaljuljalo mu se kad je doznao za ono što je Getoševa ispričala policajcima. Tada se začela Glavaševa akcija zdravstvenog samouništenja i tada je pokrenuta opsežna operacija uvjeravanja ključne svjedokinje-osumnjičenice da opovrgne ono što je kazala sredinom listopada 2006. godine: centralni lik te rabote bio je, prema informacijama iz Slavonije, nekadašnji vojno-špijunski glavešina u Osijeku Andrija Getoš, otac osumnjičene Gordane.

Pritisak je polučio rezultate, pa je Getoševa krajem prosinca dala novi iskaz u kojemu tvrdi da joj je onaj prethodni bio iznuđen združenom policijsko-odvjetničkom torturom, a sve s ciljem da se opis ratnih događaja u Osijeku što izrazito optužuje Glavaša proglasi nevaljanim i da se izbaci iz sudskog spisa. Budući da nije osobito izvjesno da će prvi iskaz Getoševe biti proglašen nevažećim, Glavaševa obrana zaigrat će, sva je prilika, na sigurniju kartu razdvajanja postupka, jer za taj potez em imaju jakih argumenata, em se više uopće neće morati zamarati riječima Gordane Getoš-Magdić.

«Ako se postupak ne razdvoji, tada će se u spisu nalaziti obje izjave gospođe Getoš-Magdić, koje inače i nisu baš tako kontradiktorne kako se želi predstaviti u javnosti», kaže odvjetnik i bivši visoki pravosudni dužnosnik Krunislav Olujić, te dalje objašnjava: "Dakle, pred sud bi došla oba njezina iskaza i onda bi na sudu bilo da odluči kojemu će pokloniti povjerenje: to je, naravno, prevelik rizik za gospodina Glavaša. No, ukoliko dođe do razdvajanja postupka, iskazi Getoševe uopće se ne bi mogli koristiti u istrazi protiv Glavaša, nego bi ona u tom slučaju morala biti ponovno ispitana u svojstvu svjedokinje, a ne u svojstvu suosumnjičene, te bi tada njezina motivacija da eventualno optužuje Glavaša bila bitno smanjena."

GLAVAŠEV RAZDVOJNI PROJEKT
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1112_150.jpg