Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
25. siječnja, 2007.

FERAL ISTRAŽUJE: KAKO SU POSLJEDNJIM IZMJENAMA ZAKONA O TRGOVAČKIM DRUŠTVIMA UKINUTA PRAVA DIJELA MALIH DIONIČARA I OTVOREN PUT NJIHOVU UKLANJANJU IZ VLASNIČKIH KNJIGA

VELIKA PLJAČKA MALIH DIONIČARA
Vedran MARJANOVIĆ
24. siječnja, 2007.

Iako Ustav jamči da se prava stečena ulaganjem kapitala ne mogu umanjiti zakonom ili drugim pravnim aktom, radnici, odnosno manjinski dioničari "Solin Građe" i vrbovečkog "Gradipa" ostali su bez svojih dionica a da ih nitko ništa nije pitao. Naime, po izmjenama Zakona o trgovačkim društvima iz srpnja 2003., nositelji 95-postotnog vlasništva imaju mogućnost isplate ostalih dioničara bez njihova znanja i uz naknadu koja nije baš najpravičnija prema manjinskim vlasnicima

< > | cijeli članak | verzija za tisak

sda_01_v_150.jpgDa se u Hrvatskoj već godinama neprekidno okrupnjava vlasništvo nad njezinim gospodarstvom u režiji i izvedbi nevelikog broja pojedinaca, znaju već i vrapci na zagrebačkom Trgu burze. No, ta se rabota, manje je poznato, odvija i pukim izvlaštenjem malih dioničara u poduzećima gdje se etablirao vlasnik 95 posto temeljnog kapitala. Jednostavno, prema sadašnjem Zakonu o trgovačkim društvima, nositelji 95-postotnog vlasništva isplate ostale dioničare bez njihova znanja i uz naknadu koja, razumije se, nije pravična i fer prema "manjincima"!

Ta, po zaštitu vlasničkih prava, ubitačna mogućnost unesena je u Zakon o trgovačkim društvima u srpnju 2003. bez ikakva obrazloženja. Zna se iz prakse upravljanja hrvatskim poduzećima da se već i vlasništvo nad 75 posto temeljnog kapitala smatra apsolutnom vladavinom, odnosno da se s 25 posto vlasništva ne može bitno utjecati na poslovanje i politiku poduzeća. Pa zašto je onda debelo većinskim vlasnicima trebalo još dati i tu moć da izbacuju iz vlasničke strukture poduzeća sitne dioničare? Prema mišljenju splitskog odvjetnika Dina Puljića, koji brani izvlaštene dioničare "Solin Građe", uvrštenje prisilne isplate manjinskih dioničara u Zakon o trgovačkim društvima lišeno je bilo kakve slučajnosti.
 
Veliki diktiraju pravila
 
"Istražujući pozadinu cijele priče, došao sam do informacija kako je Zakon o trgovačkim društvima prilagođen velikim multinacionalnim kompanijama koje su u svojim poduzećima kćerima u Hrvatskoj u vlasništvo uključile i radnike. Naime, Zakon o trgovanju vrijednosnim papirima naložio je da dionička društva s više od 100 dioničara trebaju ponuditi svoje dionice na burzi, što ispostavama multinacionalki nije bilo u interesu. Stoga su iskoristili svoj utjecaj na državnu administraciju kako bi si osigurali da si, po uvjetima koje sami odrede, vrate natrag dionice koje su dale svojim radnicima u Hrvatskoj", navodi Puljić, koji je Feralovu novinaru najavio i podnošenje zahtjeva za ocjenu ustavnosti spornih odredaba Zakona o trgovačkim društvima o "prijenosu dionica manjinskih dioničara". Takav zahtjev već su postavili Građanski odbor za ljudska prava (GOLJP), te još neki odvjetnici razvlaštenih malih dioničara, čija su imena poznata Feralu. Prema riječima predsjednika GOLJP-a Zorana Pusića, Ustavni sud još nije odlučivao o njihovu prijedlogu, niti ima naznake kada bi se to moglo dogoditi.
 
Zahtjev za ocjenu ustavnosti Dina Puljića, zacijelo, temeljit će se na iskustvu malih dioničara "Solin Građe", koje je većinski vlasnik Josip Mijić isplatio nakon što je, prema mišljenju oštećenih, pod sumnjivim okolnostima stekao 95 posto vlasničkog kapitala. Sporna je dokapitalizacija tvrtke u kolovozu 2005., na Skupštini dioničara, na kojoj nisu bili mali dioničari, a poslije koje njihov udjel u vlasništvu nije više bio dotadašnjih 11 posto, nego je pao taman ispod potrebnih pet posto. Skupština je uz to odlučila da se dioničari isplate po cijeni od 712 kuna po dionici, što je prema računici malih dioničara premalo.
 
"Zakon kaže da otpremnine malih dioničara moraju biti primjerene", upozorava Dino Puljić, pitajući se što je zakonodavac mislio pod pojmom "primjerene otpremnine". Prema istome zakonu, cijenu dionice na osnovu koje se izračunavaju otpremnine određuje Skupština dioničara na temelju izvješća revizorske kuće, koju za taj posao angažira - Skupština. Pobijanje same odluke o isplati malih dioničara, uzaludan je posao, kako procjenjuje i odvjetnik Puljić. Na nadležnom Trgovačkom sudu može se samo pokrenuti postupak ispitivanja primjerenosti visine otpremnine i to u roku 48 sati nakon što je promjena vlasništva nad oduzetim dionicama upisana u sudski registar!? Ali i da se takav zahtjev postavi na vrijeme, pa sud delegira revizorsku kuću da vještači visinu otpremnine, rezultat će ovisiti o podacima koje o svome poslovanju dade sama Uprava poduzeća pod kontrolom većinskog vlasnika.
 
Brisanje iz vlasništva
 
Uvjet za pokretanje spomenutog postupka pred Trgovačkim sudom je da uopće raspolažete informacijom da su vaše dionice otkupljene. S takvom informacijom nije, kako nam je kazao, raspolagao dioničar vrbovečkog "Gradipa" Josip Ban, pa nije ni mogao osporavati odluku 95-postotne vlasnice Ivke Plaščar da njegove dionice prenese sebi uz nisku naknadu.
 

VELIKA PLJAČKA MALIH DIONIČARA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1114_150.jpg