Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
25. siječnja, 2007.

REAKCIJE UGLEDNIH SRPSKIH POLITIČKIH ANALITIČARA NA NETOM ZAVRŠENE PARLAMENTARNE IZBORE U SRBIJI

DŽABA SMO KREČILI
Bojan MUNJIN
24. siječnja, 2007.

"Osim unapred dobro prognoziranih rezultata, sve ostalo na ovim izborima bilo je loše", tvrdi Srđan Bogosavljević, direktor agencije za strategijska istraživanja u Beogradu, "jer i sa jedne i sa druge strane crte uvek stoji milion i po ljudi". Novinar Boško Jakšić, pak, kaže da "ulazak koalicije LDP-a Čede Jovanovića u parlament te činjenica da je Tadićeva Demokratska stranka dobila dva puta više glasova nego 2003. pokazuju da se budi 'druga Srbija', koja je nakon ubistva Đinđića zapala u duboku apatiju"

< > | cijeli članak | verzija za tisak

radikali_slavlje_200.jpgDžaba smo krečili. Tako otprilike izgleda pesimistički pogled onih koji nakon nedjeljnih izbora smatraju da se na političkom nebu Srbije ništa bitno nije promijenilo. Optimisti kažu da u "srpskom tranzicijskom čudu", opterećenom Haagom, Kosovom i milijun i dvjesto tisuća nezaposlenih, nakon ovih izbora stvari stoje ipak nešto bolje, ali jake argumente imaju – i jedni i drugi.

"Osim unapred dobro prognoziranih rezultata, sve ostalo na ovim izborima bilo je loše", tvrdi Srđan Bogosavljević, direktor agencije za strategijska istraživanja u Beogradu, "jer postizborni rezultati pokazuju da se odnosi snaga između stvarno demokratskog bloka i Srpske radikalne stranke i socijalista nisu promenili od poslednjih izbora". Bogosavljević tvrdi da "sa jedne i sa druge strane crte uvek stoji milion i po ljudi", te da "u odnosu na Šešeljeve radikale (81 mandat u skupštini) i Miloševićev SPS (16 mandata), proevropska struja Tadićeve Demokratske stranke, Dinkićevog G17+ i koalicije Liberalno-demokratske partije Čede Jovanovića – teško može sa ukupno 98 poslanika da provodi reforme u skupštini od 250 mesta".
 
U sredini se nalazi Koštunica i njegov DSS s 47 mjesta u parlamentu i on će se (najvjerojatnije) prikloniti reformatorima zbog Evrope, pragmatizma i vlastite taštine, "ali teško će biti sastaviti vladu sa čovekom koji je osim koketiranja s nacionalizmom i crkvom, na ovim izborima ušao u koaliciji sa strankom Jedinstvena Srbija čiji je čelnik Dragan Marković-Palma bio potpredsednik Arkanove stranke", dodaje Bogosavljević te zaključuje da "ako se ne sastavi vlada, izbori se ponavljaju, a tada će radikali imati puno veće izglede nego 21. januara".
 
Opterećenost Kosovom
 
S ovakvim stavom slaže se Zoran Lučić, direktor Centra za slobodne izbore i demokratiju, koji kaže da "nepromenjeni raspored snaga političkih protivnika govori o opterećenosti Srbije Kosovom, korupcijom i tranzicijom što joj ne dopušta da se značajnije počne baviti drugim pitanjima".
 
Respektabilni politički analitičar Vladimir Goati s Instituta društvenih nauka u Beogradu ipak tvrdi da "velika izlaznost birača (61 posto) predstavlja pozitivan znak zainteresovanosti građana za vlastitu budućnost" dok "izbori u celini pokazuju jačanje demokratskog bloka u odnosu na izbore od pre tri godine kada je dominirao Koštunica". "Ulazak Čede Jovanovića i koalicije LDP-a u parlament (15 poslanika) govori o preraspodeli moći unutar ovog bloka dok je Koštunica koji nije uspeo da raskrsti sa prošlošću ostao na njezinom repu."
 
S obzirom da Miloševićev SPS narod naziva "Slobo Pukli Smo", iznenađujući ulazak socijalista u parlament Goati objašnjava "dugovečnošću njegovih glasača, koji će 'zbog ideala mladosti' za SPS glasati pod bilo kojim uslovima". Ti "poniženi i uvređeni spadaju i u masovne pristalice Srpske radikalne stranke koja sa svojom socijalnom demagogijom postiže puno više nego sa svojom zapaljivom nacionalističkom retorikom", smatra Goati, "pa se ona sa obećanjima o 'hlebu za tri dinara' paradoksalno pretvorila u neku nakaradnu levicu koja ništa ne može da odluči ako to ne odobri Vojislav Šešelj iz zatvora u Scheveningenu".
 
Novinar Boško Jakšić za radikale smatra da su "zla kob" srpskog zaostalog društva, "ali oni su na ovim izborima sa 28 posto glasova dosegli svoj maksimum nakon čega će, uz 'gerijatrijske' socijaliste, u idućim godinama padati jer realno je očekivati da će se ekonomska situacija postepeno poboljšavati, a 88 posto ljudi u Srbiji ionako veruje da će Kosovo biti nezavisno". "Prava vrednost ovih izbora", vjeruje Jakšić, "jest ulazak koalicije LDP-a Čede Jovanovića u parlament što – uz činjenicu da je Tadićeva Demokratska stranka dobila dva puta više glasova (devetsto hiljada i 64 mandata) nego na izborima 2003. - pokazuje da se budi 'druga Srbija', koja je nakon ubistva Đinđića zapala u duboku apatiju".
 

DŽABA SMO KREČILI
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA
br_1114_150.jpg