Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
15. veljače, 2007.

FERAL ISTRAŽUJE: KAKVI SU IZGLEDI DA CRNA GORA ISPLATI RATNU ODŠTETU ZBOG NAPADA NA DUBROVAČKO PODRUČJE

KOLIKO EURA PO GRANATI?
Luko BRAILO
14. veljače, 2007.

Pravni stručnjaci naglašavaju da suvremeno međunarodno pravo ne poznaje institut ratne odštete/nadoknade. Stoga će prije mogućih razgovora i pregovora Zagreba i Podgorice trebati razlučiti dokad je rat bio unutarnjeg karaktera, budući da se i u Haagu 8. listopada '91. uzima kao početak međunarodnog ratnog sukoba, koliku su štetu stvarno počinili crnogorski građani u dubrovačkom pohodu koji je vodila JNA kao "federalna vojska", kako "vrednovati" kaznena djela koja otpadaju na ono što su učinili dobrovoljci koji su se pridružili mobiliziranim rezervistima iz Crne Gore i istočne Hercegovine itd.

< > | cijeli članak | verzija za tisak

milo_gori_porat_120.jpg

"Iako nije donosila političke odluke u tom prljavom ratu, Crna Gora je bila upotrijebljena na razne načine. Mislim da bismo trebali postići nagodbu koja neće biti financijski neizdrživa za Crnu Goru, a koja će dati i moralnu i materijalnu satisfakciju dubrovačkom području", rekao je, među ostalim, predsjednik crnogorskog parlamenta Ranko Krivokapić u intervjuu zagrebačkom Vjesniku, otvarajući tako novi krug suočavanja s bliskom prošlošću u procesu normalizacije odnosa između susjednih država. Krivokapićev istup valja pozdraviti, mada bi se o (ne)donošenju političkih odluka u doista prljavom ratu dalo podosta razgovarati.

Pritom u prvom redu valja uzeti u obzir činjenicu kako je nekadašnja crnogorska vlast (Momir Bulatović, Milo Đukanović, Svetozar Marović, Branko Kostić...) politički, vojno, logistički, medijski i na sve druge načine podržala Miloševićeve planove o "ratu za mir". Odnosno, neistina je da tadašnja vlast nije donosila odluke o zbivanjima na tzv. dubrovačko-hercegovačkom ratištu 1991. i 1992. godine, ispisujući tako jednu od najnečasnijih epizoda u novijoj crnogorskoj povijesti. Bilo bi, naravno, netočno samo registrirati tu činjenicu, a ne spomenuti i kasnije Đukanovićeve i Marovićeve isprike Hrvatskoj zbog tzv. operacije Dubrovnik koje su, ipak, pridonijele obnavljanju žestoko narušenih poslijeratnih odnosa između Zagreba i Podgorice.
 
Vratimo li se, međutim, nagodbi o obeštećenju zbog ratnih djelovanja koja će dati i moralnu i materijalnu satisfakciju dubrovačkom području, kako je to formulirao Krivokapić, čemu valja pridodati i skore pregovore o naknadi ratne štete koje je u podgoričkim Vijestima najavio hrvatski veleposlanik u Crnoj Gori Petar Turčinović, tada valja imati na umu da se otvara iznimno krupno pitanje u odnosima dviju zemalja. Naime, pravni stručnjaci naglašavaju da suvremeno međunarodno pravo ne poznaje institut ratne odštete/nadoknade, ali se sankcioniraju kršenja običaja i pravila ratovanja, što će reći da postoji kaznenopravna odgovornost pojedinca i međunarodnopravna odgovornost države.
 
Pravne zavrzlame
 
U konkretnom hrvatsko-crnogorskom slučaju stoga će prije mogućih razgovora i pregovora Zagreba i Podgorice trebati razlučiti dokad je taj rat bio unutarnjeg karaktera, budući da se i u Haagu 8. listopada '91. uzima kao početak međunarodnog ratnog sukoba; koliku su štetu stvarno počinili crnogorski građani u dubrovačkom pohodu koji je vodila JNA kao "federalna vojska"; kako "vrednovati" kaznena djela koja otpadaju na ono što su učinili dobrovoljci koji su se pridružili mobiliziranim rezervistima iz Crne Gore i istočne Hercegovine... Pravnih je zavrzlama i prostora za dokazivanje zlodjela počinjenih u "operaciji Dubrovnik" bezbroj, ali je isto tako činjenica da je Crna Gora i sada istupom predsjednika svog parlamenta kao i prije dvije godine, u ljeto 2005., simboličnom isplatom od 375.000 eura za uništeni stočni fond u Konavlima pokazala političku volju za rehabilitiranjem zbog suludog "rata za mir" vođenog na dubrovačkom području.
 
Osim pravnih okolnosti vezanih za "operaciju Dubrovnik" pitanje ratnih šteta ima i svoju teško izmjerljivu dimenziju crnih brojki i slova, odnosno činjenica o kojima se mora voditi računa. Naime, u razdoblju od listopada '91. pa do zadnjih granata u kolovozu '95. u dubrovačkom je kraju poginulo 206 pripadnika HV-a, HRM-a i MUP-a RH, te 100 civila, dok broj teže i lakše ozlijeđenih osoba prelazi 600. Kod ovih brojki je, povijesne istine radi, potrebna i nadopuna. Razdoblje od listopada '91. do ljeta '95. ide na dušu trebinjskog ratnog gradonačelnika Božidara Vučurevića i njegova "Hercegovačkog korpusa Vojske Republike Srpske" koji je nastavio bitku za "srpsko more u Konavlima", nakon odlaska JNA s Prevlake u jesen 1992. godine.
 
S područja Dubrovačko-neretvanske županije u logorima u Morinju i Bileći bila su 432 zatočenika, od kojih je u poslijeratnom razdoblju umrlo njih 40 od posljedica psihofizičke torture u tim tzv. sabirnim centrima. Zbog okupacije Konavala, Rijeke i Župe dubrovačke te Dubrovačkog primorja 33 tisuće ljudi iz tih krajeva moralo je napustiti svoje domove "stekavši" tako status prognanika diljem Hrvatske i u inozemstvu.

KOLIKO EURA PO GRANATI?
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1117_150.jpg