Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
15. veljače, 2007.

RASPRODAJA OBALE: KAKO JE OMIŠKA GRADSKA VLAST JEFTINO PRODALA VRIJEDNE LOKACIJE

MALA LUKA I VELIKI POPUST
Petar DORIĆ
14. veljače, 2007.

Krasna uvala Mala luka, komunalno opremljena i s uhodanim poslovanjem, bagatelno je rasprodana po cijeni od 30 eura po kvadratu i uz neispunjeno obećanje o naknadnom ulaganju. Veliko priobalno zemljište ugašene cementare "Renko Šperac" otišlo je po 50 eura za kvadrat, a privatnom investitoru Omiš će pomoći – investicijama iz proračuna

< > | cijeli članak | verzija za tisak

pajdek_2_120.jpg

"Omiš je rasprodan, zarađeno nije ništa, a vrijednih građevinskih terena u gradskom vlasništvu gotovo da više i nema", tvrdi HNS-ov gradski vijećnik iz Omiša, ing. građevinarstva Ivan Pajdek i nastavlja: "Proračun se puni prodajom terena uz more za turističke sadržaje. Ali niti se poštuju natječaji, niti logika. Mogu ja 'trubiti' okolo koliko hoću, ali niti me sluša pozicija, niti opozicija. Turista je ljeti puno, a razvoja grada nema. U zadnjih 5 do 6 godina prodano je zemljišta barem za 100 milijuna kuna. A gdje je razvoj? Gdje su gradski sadržaji? Nema!"

Omiš spao na jednog vijećnika
 
Omiš je inače turističko mjesto na petnaestak minuta vožnje jugoistočno od Splita. Omiš je bez kazališta, kina, bolnice, sportskih sadržaja, hotela... a gradom se naziva - iz pristojnosti prema žiteljima, rijeci Cetini koja se baš tu ulijeva u more i Festivalu dalmatinskih klapa, na koji posjetitelji obično donose stolice iz kuće s obzirom da drugih nema. Godina se ovdje dijeli na dva dijela, onaj kraći s turistima i onaj dulji, bez lakog i sigurnog prihoda. Priprema za turističku sezonu ima samo u predizbornim godinama, a nema ni više od jednog sugovornika za Feral. Sunce će naime za koji mjesec ionako ugrijati, turisti će sigurno opet doći pa se tek rijetki žele zamjeriti gradskim vlastima i izgubiti komadić – zimmer freia.
 
Kako tvrdi gradski vijećnik Ivan Pajdek, dva najjasnija primjera bezglave rasprodaje vrijedne omiške obale su turističke lokacije Mala luka i, također priobalno, zemljište davno ugašene cementare "Renko Šperac". Mala luka otišla je u bescjenje nakon 5 ili 6 natječaja. Riječ je o krasnoj uvali na istočnom ulazu u Omiš, s nekolicinom ne posebno komfornih montažnih baraka, restoranom, ambulantom i recepcijom, 11 zasebnih paviljona i nekolicinom rekreacijskih terena. To je tradicionalno ljetno utočište uglavnom stalnih čeških turista ukupne površine oko 26 tisuća kvadratnih metara. Nesposobne omiške gradske vlasti nisu ga uspjele prodati za više od 800 tisuća eura i dva uvjeta: preuzimanje 10-ak radnika zatečenih u radnom odnosu i naknadnu dokapitalizaciju u iznosu od oko 2,5 milijuna eura. Neposredno nakon zaključenja ove prodaje, u siječnju 2002. godine, više se omiških stranaka - HNS, SDP, HSLS, HSS, HČSP i HSP - diglo na noge i protestiralo pred tadašnjim predsjednikom Gradskog vijeća Ivicom Žižićem zbog prodaje komunalno opremljenog turističkog zemljišta tik uz more po cijeni od bijednih 30 eura po kvadratu.
 
Mala luka za veliku prevaru
 
Netko se sjetio da se u predratnim godinama iz Male luke slijevalo po 750 tisuća dolara prihoda godišnje, da je bilo više od 30-ak zaposlenih... Uzalud međutim, gradske su vlasti imale valjane dokaze kako se na natječaj nije javio nitko s izdašnijom ponudom. Danas se više ne buni nitko osim tvrdoglavog Ivana Pajdeka.
 
"Kupac Male luke, privatni poduzetnik Ivica Marasović iz Dugopolja, nije uložio ništa, premda je morao prema ugovoru", govori ing. Ivan Pajdek i nastavlja: "Jednostavno je godinama podizao laku dobit od turista na investiciju koju je vjerojatno isplatio u prvoj ili drugoj godini, a gradu Omišu nije ostalo ništa od svega toga. Kada sam pitao gradonačelnika Ivana Škaričića je li Gradu isplaćena bankovna garancija s obzirom da kupac nije ispoštovao predviđeno ulaganje, meni je gradonačelnik odgovorio kako 'on misli' da je tu bankovnu garanciju nemoguće naplatiti. Zamislite vi takvog gradonačelnika. Nisam ja ljut na kupca Ivicu Marasovića koji radi ono što može uraditi, nego sam ja gradski vijećnik i moram raditi ono što je u interesu grada, a u interesu je sada da se ove gadarije objave u svim novinama pa da Omišani znaju za koga su glasali."
 
Kako tvrdi ovaj omiški gradski vijećnik, primjer "rasprodaje obale" na lokaciji bivše cementare "Ranko Šperac" u predjelu Ravnice, istočno od Omiša, jednaka je blamaža, odnosno i gora po gradsku upravu. Ovdje je, također nakon traljavog javnog natječaja, kao kupac koncem 2004. godine odabrano splitsko poduzeće Lavčević. Radi se inače o velikom području od oko 86 tisuća kvadrata, također uz more, koje je prodano za 4 milijuna eura, dakle 50 eura po kvadratu.
 

MALA LUKA I VELIKI POPUST
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1117_150.jpg