Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
15. veljače, 2007.

FERAL ISTRAŽUJE: ŠTO ĆE PODUZETI SANADEROVA VLADA NAKON ŠTO JE HVARSKOJ GRADSKOJ UPRAVI USTUPILA DIONICE TAMOŠNJIH HOTELA, PA SE SUOČILA S VALOM SLIČNIH ZAHTJEVA IZ DRUGIH SREDINA

IMOVINSKO–PRAVNI SPORTOVI
Vedran MARJANOVIĆ
14. veljače, 2007.

Ponukani primjerom ustupanja 25 posto "Sunčanog Hvara" lokalnim vlastima u Hvaru, deseci gradova i općina traže od Vlade da im se prepuste kontrolni paketi dionica u poduzećima koja se najčešće nalaze upravo na njihovu zemljištu. I dok Vlada mudro šuti i izbjegava očitovanje, iz oporbe stižu ovakvi prijedlozi: "Mi u SDP-u mislimo da ne treba širiti priču u tom smjeru, već se zalažemo za radničko dioničarstvo, za prijenos vlasništva na radnike poduzeća", kaže Zlatko Komadina, župan Primorsko-goranske županije, čije je poglavarstvo još u rujnu 2005. zatražilo da se općine Opatija, Rab, Lovran, Mošćenička Draga i Matulji te grad Crikvenica uključe u privatizaciju tamošnjih hotelskih poduzeća

< > | cijeli članak | verzija za tisak

petrokemija_120.jpg

Bi li pretvorba i privatizacija u Hrvatskoj polučili drugačiji rezultat, s manje otimačine imovine u režiji izabranih pojedinaca i uništenih radnih mjesta, da su pripadajući zakoni u razdiobu vlasništva nad poduzećima uključili ne samo središnju, nego i lokalne vlasti? Šesnaest godina nakon početka pretvorbene balade ovo pitanje čini se pomalo izlišnim, no deseci gradova i općina, koji ovih dana ističu prema Vladi zahtjeve da im se prepuste kontrolni paketi dionica u poduzećima koja se nalaze na njihovu teritoriju, očito ne misle tako. Neki među njima, poput grada Hvara, već su uspjeli u svom naumu, a hoće li sve ostati na tom i drugim izuzecima, ili će se u zemlji u kojoj iznad svih zakona i procedura uvijek lebdi princip "kako se dogovorimo", ustanoviti i neko pravilo o uvjetima pod kojima općine i gradovi ulaze u dionička društva, posve je neizvjesno.

Na očevidnost da je privatizacija "Sunčanog Hvara" iznjedrila grad Hvar kao vlasnika 25 posto tog otočkog lanca hotela i ohrabrila istovjetan zahtjev Opatije prema lokalnim "Liburnia Hotelima" – kojem je također udovoljeno, ali cijela stvar još nije sprovedena u djelo - iz Vlade odgovaraju kako je riječ o rješavanju imovinsko-pravnih sporova, pri čemu je privatizacija samo sredstvo, a ne i cilj. Otuda, pozitivni ishodi sličnih zahtjeva hrvatskih gradova ovise o tome imaju li kao povod neraščišćene račune sa poduzećima ili državom. Na tome se bazira i dosad najcjelovitiji i najozbiljniji nastup jedne jedinice lokalne samouprave prema Vladi, kad je u pitanju učešće lokalnih vlasti u privatizaciji poduzeća u većinskom vlasništvu države; onaj vlasti Primorsko-goranske županije.
 
Radničko dioničarstvo
 
"I u slučaju 'Liburnia Hotela' i kod rapskoga 'Imperiala' postoji pravni osnov za dodjelu dionica gradovima", tumači župan primorsko-goranski Zlatko Komadina, čije je poglavarstvo još u rujnu 2005. zatražilo da se, osim Opatije i Raba, i općina Lovran, Mošćenička Draga i Matulji te grad Crikvenica, uključe u privatizaciju tamošnjih hotelskih poduzeća. Komadina podsjeća da se hoteli u Opatiji i na Rabu nalaze na gradskom zemljištu, što povlači za sobom pretvorbu vlasničkih prava u dionice pod vrlo specifičnim uvjetima. Pa se tako, nastavlja Feralov sugovornik, prijenos dionica "Liburnije" Opatiji, prema prijedlogu koji je sada pred Hrvatskim fondom za privatizaciju, neće tretirati kao kupnja, niti kao dotacija države gradu, a HFP bi trebao preuzeti i obvezu možebitne naknade po sudskim sporovima protiv "Liburnije" koji su u tijeku. Gradsko vlasništvo u rapskom "Imperialu", prema Komadini, sprovelo bi se kao oblik dokapitalizacije.
 
"E sad, postavlja se pitanje zašto bi Opatija i Rab bili u prednosti u odnosu na gradove i općine koje su ostale praznih ruku pri privatizaciji hotelskih ili nekih drugih poduzeća. Isto tako, ima li smisla u nekim budućim promjenama Zakona o privatizaciji ugraditi u raspodjelu vlasništva i lokalnu samoupravu? Mi u SDP-u mislimo da ne treba širiti priču u tom smjeru, već se zalažemo za radničko dioničarstvo, za prijenos, uz prihvatljivu naknadu, vlasništva na radnike poduzeća, koji u pravilu i obitavaju na područjima na kojima rade", zaključno će primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.
 

p6180133_120.jpg

Neriješena vlasnička prava oko zemljišta na kojem se nalaze opatijski hoteli Vlada nije suviše respektirala kada je investicijskim fondovima pod kontrolom Darka Ostoje u kolovozu 2005. prepustila dionice "Liburnije Hotela" vrijedne 800 milijuna kuna u zamjenu za Ostojino povlačenje tužbi protiv države. Drugim riječima, mogla je Opatija polagati sto puta veća prava na lokalne hotele, no tek kad se podigla dževa u samom gradu, ali i šire, pa je uzdrman sam Sanaderov kabinet i smijenjen predsjednik HFP-a Damir Ostović, uvažen je i gradski interes u privatizaciji "Liburnije". Po istome principu odvijala se i priča sa "Sunčanim Hvarom", što znači da je u datoj situaciji za uključivanje lokalnih vlasti u vlasništvo dioničkih društava, osim postojanja nerazmršenih imovinsko-pravnih odnosa, potrebno da se zavrti i odgovarajuća afera nacionalnih razmjera.
 

IMOVINSKO–PRAVNI SPORTOVI
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1117_150.jpg