Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
22. ožujka, 2007.

FERAL OTKRIVA: KAKO SE PROBILA CIJENA RADOVA NA TRIMA DIONICAMA PLINOVODA PULA-KARLOVAC I KAKO JE DOŠLO DO DUGA HRVATSKIM TVRTKAMA KOJE SU ZA TALIJANSKO-AUSTRIJSKOG NARUČITELJA RADILE NA TOM PROJEKTU

PLIN I MAGLA
Vedran MARJANOVIĆ
22. ožujka, 2007.

Problemi između austrijske tvrtke "Habau" i hrvatskih podizvoditelja "MG-Usluge"&"Grupa Gradnja" nastali su kada su radovi premašili obim i vrijednost onoga što je dogovoreno između "Plinacroa" i njemačko-austrijskog konzorcija. Investitor i izvođač sklopili su anekse osnovnom ugovoru, "Plinacro" je dodatno odriješio kesu i radovi su nastavljeni. Koliko je iz kase "Plinacroa" dodatno plaćeno ostalo je, zasad, poslovna tajna, no afera je izazvala sumnju kod drugih kompanija, koje su se natjecale za posao na trima dionicama plinovoda, da su "Habau" i "Ghizzoni" ponudili nerealno nisku cijenu izgradnje na natječaju

< > | cijeli članak | verzija za tisak

ina_150.jpg

Da izvedba gotovo nijednog većeg infrastrukturnog projekta u Hrvatskoj ne može proći bez "repova" financijske ili korupcionaške prirode pokazalo se i prilikom 712 milijuna kuna vrijedne gradnje plinovoda od Pule do Karlovca, koja je dovršena u studenome prošle godine. Neposredno nakon što je premijer Ivo Sanader u Puli svečano, kako iz političkog ugla i dolikuje ovakvom projektu, odvrnuo neki ventil kojim je plin iz jadranskih bušilišta INA-e potekao prema Karlovcu, javio se dio podizvođača radova na plinovodu, sa žalopojkama kako u višemilijunskim iznosima nisu plaćeni za posao koji su odradili. Njihove optužbe bile su usmjerene prema hrvatskoj ispostavi renomirane austrijske tvrtke "Habau", čijoj je zajedničkoj ponudi sa talijanskim "Ghizzonijem" "Plinacro" ispred države povjerio posao izgradnje tri dionice plinovoda za 247 milijuna kuna, a potom je austrijsko-talijanski konzorcij angažirao hrvatsku operativu kao podizvoditelje.

Nakon što su dugo negirali kako imaju ikakvih dugovanja prema hrvatskim podizvođačima, a riječ je o tvrtkama "MG-Usluga" i "Grupa Gradnja", "Habau" je u četvrtak 15. ožujka sjeo za pregovarački stol sa podizvođačima. Prema riječima pravnog zastupnika "Habaua", zagrebačkog odvjetnika Ante Župića, dvije strane postigle su sporazum.
 
"Slijedom onoga što je dogovoreno, 'MG Usluga' i 'Grupa Gradnja' nemaju više nikakvih potraživanja prema 'Habau Hrvatska' i time je za nas ova priča završena", otkriva Župić, tumačeći kako "nikakav spor između izvoditelja i podizvoditelja radova na plinovodu nikada nije bi postojao, već je u pitanju bilo nerazumijevanje odredbi ugovornog odnosa od strane podizvoditelja". Na pitanje što je onda dogovarano prošli tjedan, Župić odgovara kako su uklanjani pokušaji da se naplati nešto što nije odrađeno.
 
"Uobičajena procedura"
 
"MG-Usluga" od "Habaua" je potraživao 4,7 milijuna kuna i do zaključenja ovog teksta u toj tvrtki nismo uspjeli utvrditi jesu li u prošlotjednim pregovorima iskamčili taj ili neki drugi iznos. Njihove pozicije bile su dodatno ojačane arbitražnim zahtjevom prema austrijsko-talijanskom konzorciju, koji su podnijeli pred Hrvatskom gospodarskom komorom. Prema informacijama, koje je sakupio Feral, problemi na relaciji "Habau"-"MG-Usluge"&"Grupa Gradnja" nastali su kada su radovi premašili obim i vrijednost onoga što je dogovoreno između "Plinacroa" i njemačko-austrijskog konzorcija. Investitor i izvođač sklopili su anekse osnovnom ugovoru, "Plinacro" je dodatno odriješio kesu i radovi su nastavljeni. Koliko je iz kase "Plinacroa" dodatno plaćeno ostalo je, zasad, poslovna tajna.
 
"Riječ je o uobičajenoj proceduri i poslovnim običajima u građevinskom biznisu", tumači Ante Župić. Rečeni dodaci, međutim, podjarili su sumnje kod drugih kompanije koje su se natjecale za posao na trima dionicama plinovoda, da su "Habau" i "Ghizzoni" ponudili nerealno nisku cijenu izgradnje na natječaju. Naši izvori dobro upoznati sa zbivanjima oko ovog natječaja kažu kako je polaganje plinovoda zahtijevalo vrlo skupe i obimne radove na krčenju šuma, obradi strmina i "savladavanju" cesta i željezničkih pruga. Bilo je, vele naši sugovornici koji su htjeli ostati anonimni, od početka jasno da će dogovorena cijena probiti plafon jer se pojavio još jedan momenat u cijeloj priči – Ivo Sanader slao je poruke investitorima i izvoditeljima da se tri dionice plinovoda imaju dovršiti u roku devet mjeseci. "Habau" je udovoljio toj želji, ali takva brzina i košta.
 
Poskupljenje radova
 
Ako se zna da se na plinovod još uvijek nisu priključili gradovi poput Rijeke, jer nije izgrađena potrebna redukcijska mjerna stanica, posve je nejasno koji su još razlozi – osim marketinških – nagonili Vladu da požuruje izvoditelje radova i za to dodatno plati. Prema boljim međunarodnim standardima i običajima, vrijednost dodataka nekom ugovoru ne bi smjeli premašiti deset posto iznosa samog ugovora. Uglavnom, dok se "Habau" po aneksima naplatio kod "Plinacroa", podizvoditelji nisu kod "Habaua" i krenulo je preganjanje oko novaca. Ostaje pitanje  zašto je "Plinacro" dao posao konzorciju koji nije sam izveo posao već je uzeo podizvoditelje? Kvalifikacija "Habaua" i "Ghizzonija" da su najjeftiniji, pala je, kako vidimo, nenadanim ili očekivanim, zavisi iz kojeg se kuta gleda, poskupljenjem radova.
 

PLIN I MAGLA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1122_150.jpg