Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
22. ožujka, 2007.

NAKON TRAGIKOMIČNE TURNEJE AMERIČKOG PREDSJEDNIKA GEORGEA W. BUSHA PO LATINSKOJ AMERICI, KOJU KANI RAZDIJELITI NA "DOBRU" I "LOŠU" LJEVICU

BOLIVAR IZ BIJELE KUĆE
Tena ERCEG
22. ožujka, 2007.

Osim demonstracija i Huga Cháveza, koji mu je poput sjene uvijek bio za petama, negdje u susjedstvu, Bushov je posjet Brazilu, Urugvaju, Meksiku, Kolumbiji i Gvatemali, popratilo i posvemašnje odsustvo informacija o rezultatima toga njegova posjeta. Najvažnija stanica američkog predsjednika bila je Brazil, gdje mu je cilj da ta zemlja i SAD, koji zajednički proizvode više od 70 posto svjetskog etanola, dogovore povećanje proizvodnje i promoviranje njegove upotrebe kao "čišće, jeftinije i lakše nabavljive alternative" nafti

< > | cijeli članak | verzija za tisak

meksiko_demonstracij_120.jpg

Prošlog tjedna zaključena turneja američkog predsjednika Georgea W. Busha po Latinskoj Americi mogla bi se nazvati i smiješnom, kada se ne bi znali pravi razlozi te turneje, koje je on donekle nastojao ostaviti u drugom planu. Osim demonstracija i Huga Cháveza, koji mu je poput sjene uvijek bio za petama, negdje u susjedstvu, Bushov je posjet Brazilu, Urugvaju, Meksiku, Kolumbiji i Gvatemali, popratilo i posvemašnje odsustvo informacija o rezultatima tog njegovog posjeta. Uzrok tome nije samo relativni neuspjeh Busha da odmah dobije ono po što je došao, već i činjenica da se to ni ne može dobiti odmah.

Dva glavna Bushova cilja bila su stvoriti "etanolsku alijansu" s Brazilom, Urugvajem i Gvatemalom, te udariti temelje razdora između takozvane "dobre" i "loše" ljevice na kontinentu. Utoliko je smiješna bila Bushova retorika koja je turneji prethodila i kojom se razbacivao cijelim putem. Uoči odlaska, primjerice, Bush je u govoru američkoj Hispanskoj trgovinskoj komori obećao ni manje ni više nego "dovršiti revoluciju koju je započeo Simón Bolívar", legendarni južnoamerički borac protiv španjolske kolonijalne vlasti i zemljak Cháveza, koji ga smatra simbolom svoje "bolivarske revolucije". Bolívara je usporedio s Georgeom Washingtonom, te ustvrdio da se, budući da ni jedan ni drugi nisu imali djece, "svi mi Amerikanci možemo smatrati njihovom djecom".
 
Medicinski brod
 
Nakon desetljeća nestabilnosti i građanskih ratova koje je SAD u Južnoj Americi poticao, te posljednjih sedam godina zanemarivanja zbog zauzetosti bliskoistočnim ratovima, američka je administracija sada odjednom izrazila "zabrinutost" nerazvijenošću, siromaštvom i nejednakošću južnoameričkih ljudi, a ništa manje zabavno nije bilo ni Bushovo ugledanje na Fidela Castra, kada je obećao da će na kontinent ovog ljeta poslati medicinski brod američke ratne mornarice koji će u lukama obavljati "liječničke konzultacije i kirurške zahvate". Farmerima, malim poduzetnicima i školstvu obećao je i 75 milijuna dolara pomoći, što, usput rečeno, pokriva potrebe jednog dana funkcioniranja iračke ratne mašinerije. Chávez je, pak, sve to prokomentirao optužbama za "cinizam i posvemašnje nerazumijevanje realiteta kojim žive ljudi Latinske Amerike", kao i za "pokušaj zaustavljanja promjena" koje se tamo događaju, te mu poručio: "Idi kući, Gringo".
 
Iako je pomno birao koje će zemlje posjetiti, Bush ni u jednoj od njih, osim u Kolumbiji, nije dočekan naročito srdačno. Gotovo svi južnoamerički predsjednici izabrani su kao opozicija američkoj administraciji, a to je dobro ilustrirao i njegov posjet meksičkom predsjedniku i desničaru Felipeu Calderónu. Iako je sklon politici slobodnog tržišta i jedini je javno pozvao strane investitore da ulože u njegovu zemlju, Calderón je odlučno odbacio insinuacije da on, zajedno s Bushom, predvodi "anti-chávezovski front", a nije bio naročito oduševljen ni činjenicom da je Bush o siromaštvu Meksikanaca i potrebi njihove suradnje govorio istovremeno braneći američku "imigrantsku reformu", koja se sastoji od zaštitne ograde i pojačanog patroliranja, deportacija i ideje o gradnji zida duž američko-meksičke granice.
 
U Urugvaj je Bush otišao zato što je tamošnji predsjednik Tabaré Vásquez izrazio nezadovoljstvo tretmanom njegove zemlje u južnoameričkom trgovinskom bloku Mercosur, pa je ovaj požurio barem njega nagovoriti na potpisivanje bilateralnih trgovinskih ugovora sa SAD-om. U isto to vrijeme Chávez, čija je zemlja samo pridružena članica Mercosura, pohitao je u Argentinu s tamošnjim predsjednikom Nestorom Kirchnerom potpisati seriju poljoprivrednih dogovora kojima bi taj trgovinski blok trebao očvrsnuti.
 
Politička svrha
 
No, najvažnija stanica američkog predsjednika bila je Brazil, gdje mu je cilj da ta zemlja i SAD, koji zajednički proizvode više od 70 posto svjetskog etanola, dogovore povećanje proizvodnje i promoviranje njegove upotrebe kao "čišće, jeftinije i lakše nabavljive alternative" nafti. Bush, naime, za svoju zemlju planira peterostruko povećanje proizvodnje etanola do 2017. godine, no njegov je problem što se etanol u SAD-u proizvodi od kukuruza, što je skuplje, teže i problematičnije, budući da je kukuruz i bitna prehrambena sirovina.

BOLIVAR IZ BIJELE KUĆE
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1122_150.jpg