Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
5. srpnja, 2007.

VELIKA IZLOŽBA REPLIKA TERAKOTNE VOJSKE IZ GROBNICE QIN SHI HUANG DIA, PRVOGA KINESKOG CARA, U KUNSTLERHAUSU U BEČU

GLINENA ARMIJA
Marina BARIČEVIĆ
4. srpnja, 2007.

Pronađene statue ratnika i konja vrlo su zanimljive kao umjetnička djela, ikonološki i metjerski. Ratnici i konji napravljeni su od sive gline i pečeni su na visokoj temperaturi. Nijedna figura nije rađena po kalupu, svaka je posebno modelirana. Glave, ruke, tijela modelirani su zasebno, a zatim spajani glinenim trakama. Šuplja tijela i glave drže pune glinene noge. Svaki vojnik težak je 250 kilograma, a konj 400 kilograma

< > | cijeli članak | verzija za tisak

vojska_od_terakote_01_120.jpg

Obično su vladari i državnici graditelji monumentalne umjetnosti u kojoj se zrcali povijest civilizacije. Bez obzira na režime, ukuse, motive, sposobnosti, u tim spomenicima upisana je njihova autobiografija. "Čovjek je mjerilo svih stvari", kako je još izrekao grčki filozof Protagora. Jedna takva mjera iskrsnula je kao arheološka senzacija u 20. stoljeću, a do tada sakrivala ju je zemlja. Uvrštena, već početno, po impresivnosti u osmo svjetsko čudo, to je grobnica prvog kineskog cara Qin Shi Huang Dia.

Iskopavanja 1974. godine iznijela su na svjetlost znanosti, povijesti, ali i najširem auditoriju fascinirane svjetske javnosti kompletnu vojsku koja stražari nad grobnicom prvog cara. Ukupno osam tisuća ratnika od terakote i deset tisuća komada raznog oružja. Impresivni podzemni nalaz jedne od najzačudnijih inscenacija vladarske moći i megalomanije gradio se četrdesetak godina rukama i umijećem 700.000 radnika. Trenutno je dostupan na izložbi u bečkom Kunstlerhausu u središtu grada, na adresi Karlsplatza. Izložba je poseban transportni poduhvat i njezin pohod Europi složenošću parira arheološkoj riznici te jedinstvene galerije.
 
Moć i tiranija
 
Svakako pored epiteta osmog svjetskog čuda, ovo arheološko nalazište predstavlja i najveći podzemni vojni muzej na svijetu. Posjet tom muzeju pobuđuje zanimanje iz najmanje dva razloga, onog povijesnog i onog umjetničkog. Pritom ne treba ni zaboraviti da su  skoro sva svjetska čuda izraz nečije moći i tiranije. Ili ilustracija vladalačkih strasti u oholosti prikrivanja vlastitih slabosti i straha.
 
Prvi kineski car, rođen 259. godine prije Krista, došao je na prijestolje u dječačkoj dobi, s trinaest godina. Prema povijesnim zapisima rad na njegovoj grobnici počeo je odmah, ali u vrijeme Qinove smrti još nije bila izgrađena. Dvije godine kasnije gradnju je dovršio njegov sin, koji ga je naslijedio. Carski mauzolej bio je pokriven tumulusom visokim četrdeset i sedam metara, a oko njega bile su utvrde. Na površini od 20.000 metara kvadratnih nađene su tri jame s armijom terakotnih vojnika. Tisuće vojnika u naravnoj veličini i borbenoj formaciji gledale su prema istoku spremni na obranu ulaza u carsku grobnicu. I za života Qin je imao veliku armiju pa ga je isto i u smrti štitila. Umro je u pedesetoj godini ne otkrivši recept za vječnost ili besmrtnost.
 
Pronađene statue ratnika i konja vrlo su zanimljive kao umjetnička djela, ikonološki i metjerski. Ratnici i konji napravljeni su od sive gline i pečeni su na visokoj temperaturi. Nijedna figura nije rađena po kalupu, svaka je posebno modelirana. Glave, ruke, tijela modelirani su zasebno, a zatim spajani glinenim trakama. Šuplja tijela i glave drže pune glinene noge. Svaki vojnik težak je 250 kilograma, a konj 400 kilograma.
 
Vrhunski događaj
 

vojska_od_terakote_02_120.jpg

Najveća pozornost bila je posvećena obradi crta lica pa tako nema iste fizionomije. Različite su i frizure; razlikujemo pletenice skupljene na jednoj strani glave i učvršćene vrpcom ili frizure pokrivene kapom, koja se vezuje ispod brade. Kako vojsku čini više različitih rodova od konjanika do pješadije, to je vrlo slikovita i njihova kostimografija. Jedinstvena izložbena inscenacija dočarava vjerno ustroj careve armije: vojnici u klečećem stavu prva su linija vojske. U središtu i na krajevima reda nalazi se po jedan pješački oficir u oklopu… Ili nizovi su to strijelaca i samostrijelaca, oklopnika, konjanika, pješadije…
 
Povijesna stranica Kine danas je vrhunski kulturni događaj. Zemlja s tisućama grobnica različitih dinastija i neizmjernim kulturnim bogatstvom, danas u 21. stoljeću, konkurira terakotnom vojskom najvećim znanim svjetskim čudima, najznačajnijim spomenicima antičkog doba. Projekt bečke izložbe ostvaren je s maksimalnom pažnjom izrađevinom vrlo uspjelih replika po staroj tehnološkoj recepturi. Kineska država svjesna je svoje kulture i originale je zaštitila.

GLINENA ARMIJA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1135_150.jpg