Interview



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
5. srpnja, 2007.

TAMARA VISKOVIĆ, ČLANICA SPLITSKOG POGLAVARSTVA ZADUŽENA ZA KULTURU, O AFERAMA, LISTI VELOG MISTA, SPLITSKOM GRADONAČELNIKU...

MAZANJE OČIJU NAM JE MODUS VIVENDI
Vladimir MATIJANIĆ
4. srpnja, 2007.

U Splitu od Poncija Pilata nije dovršena neka kapitalna investicija u kulturi, čak osam investicijskih zahvata stajalo je nedovršeno godinama, godinama nije otvoreno radno mjesto u kulturi, niti je postojao elementarni kolektivni ugovor za kulturnjake, fundusi muzeja praktički od osnivanja nisu se adekvatno smjestili, a u nekim slučajevima ni popisali, a proces dijeljenja gradskog novca i prostora bio je kaotičan i bez adekvatnog sistema kontrole. Malo tko je pravio i problem oko toga. Mazanje očiju nam je postalo modus vivendi

< > | cijeli članak | verzija za tisak

viskovic103650aa_150.jpg

- Kakav je Vaš status u splitskom Poglavarstvu danas? Slobodna Dalmacija piše da ste među osobama čiju smjenu priželjkuje Lista Velog mista. Je li Vam netko iz Liste govorio o tome?

- Ne. Po objavljivanju toga članka javilo mi se više čelnih ljudi LVM-a tvrdeći da se radi o izmišljotini, i da me, ako mogu citirati jednog od njih – "neće micat dok mi je zuba u glavi". Dakle, osim ako mi prije otkazivanja povjerenja nemaju namjeru i izbit zube, radi se o nekompetentnom izvoru podataka. No, kako će nakon najavljene ostavke gradonačelnika mandati svih članova Poglavarstva biti prekinuti, uvijek je otvorena mogućnost da bilo koji vijećnik manipulira glasovanjem za ili protiv bilo kojeg člana Poglavarstva. Ako se to dogodi, razlozi će biti političke ili interesne prirode, prije nego profesionalne. Ne glasuju samo vijećnici LVM-a.
 
Aktivna suradnja
 
- U intervjuu Feralu prije nekoliko mjeseci Juroslav Buljubašić, jedan od utemeljitelja Liste, rekao je da Lista ni na koji način nije sudjelovala u kreiranju vladajuće strukture u Gradu. Je li to točno u Vašem slučaju i kako biste opisali svoju suradnju s Listom?
 
- Gospodin Buljubašić bio je prva, a zamalo i jedina osoba s kojom sam razgovarala vezano uz svoj angažman u Poglavarstvu. Ostatak jezgre LVM-a upoznala sam kasnije, a Zvonimira Puljića tek dan-dva pred formiranje Poglavarstva. Ne bih nagađala kojim su putem drugi članovi Poglavarstva došli na svoje pozicije, ali ako LVM u tome ni na koji način nije sudjelovao, onda je legitimno pitanje zašto nije, kada je imao puno pravo, mogućnost, štoviše dužnost da sudjeluje.
 
Nemam neku aktivnu suradnju s LVM-om, ali imam obećanu podršku. Od njih, kao ni od ostalih gradskih vijećnika u ove dvije godine, nisam čula niti jednu ozbiljniju zamjerku. Dapače, izvještaji i inicijative Službe za kulturu su među rijetkim točkama dnevnog reda koje imaju gotovo jednoglasnu potporu.
 
- Što se od Vas tražilo prije ulaska u Poglavarstvo? Što ste realizirali od planiranog, a što ne, što se moglo, a što nije?
 
- Primarni interesi su bili i ostali urbanizam, komunala i sport. Na stolu nije bilo ozbiljnog programa vezanog uz kulturu, niti su postojali ikakvi konkretni zahtjevi. Dobra strana toga je što sam imala slobodu da odredim prioritete i tempo. Loša strana je to da se radilo o projektima i zadacima koji nisu bili visoko na listi političkih prioriteta. Osnovne točke programa su se odnosile na porazne činjenice da u Splitu od Poncija Pilata nije dovršena neka kapitalna investicija u kulturi, da se dopustilo da čak osam investicijskih zahvata stoji nedovršeno godinama, neproduktivno iscrpljujući ionako skroman proračun u kulturi, da godinama nije otvoreno radno mjesto u kulturi, niti je postojao elementarni kolektivni ugovor za kulturnjake, da se fundusi muzeja praktički od osnivanja nisu adekvatno smjestili, a u nekim slučajevima ni popisali, te da je proces dijeljenja gradskog novca i prostora bio kaotičan i bez adekvatnog sistema kontrole. Da ne govorimo o "manjim" problemima kao što je, npr. da grad nije otkupljivao za vlastiti identitet značajne artefakte. No najgori od svih problema je bila opća apatija vezana uz sva ta pitanja. Malo tko je pravio i problem oko toga. Mazanje očiju nam je postalo modus vivendi. Činjenica da je Galerija Vidović čekala dvadesetak godina, Kazalište lutaka – devet godina, Dom mladih – 30 godina, danas je već zaboravljena. Najspornije investicije su okončane u roku od godine dana, a do kraja mandata bi mogle biti riješene i ostale. Kolektivni je ugovor Grad dobio u roku od tri mjeseca, radna mjesta se otvaraju svake godine. Popisi i primopredaje u muzejima se rade ne samo redovito nego i transparentno, a depoi, u skladu s pravilima struke, izvode se za Galeriju umjetnina, Muzej grada i Etnografski muzej. Otkupi su počeli, nema investicije koja "stoji i košta". Također, maksimalno je uređen proces baratanja programskim sredstvima, korištenja gradskih prostora za koje je zadužen resor i formirane su strategije rada. U tome je veliku ulogu odigralo pravodobno formiranje četiriju vijeća u kulturi, koja surađuju kod natječaja i dodjela financijskih potpora.
 

MAZANJE OČIJU NAM JE MODUS VIVENDI
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1135_150.jpg