Teme



reklama





NAVIGACIJA







Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
13. prosinca, 2007.

AFRIČKO-EUROPSKI SAMIT U LISABONU, NEUSPJELI POKUŠAJ DOGOVORA ZA USPOSTAVU PARTNERSTVA JEDNAKIH

EUROPA DOBILA BANANU
Tena ERCEG
12. prosinca, 2007.

Propast samita izazvana je već bojkotom britanskog premijera Gordona Browna koji je najavio da neće doći ako će se pojaviti na njemu predsjednik Zimbabvea Robert Mugabe. Europska većina odlučila je da je Mugabea ipak bolje pozvati, ali su ga zato izbjegavali po hodnicima i na taj mu način htjeli poručiti da osuđuju njegovu katastrofalnu ekonomsku politiku, korupciju i prezir prema demokraciji i ljudskim pravima. Intelektualci poput Vaclava Havela, Güntera Grassa, Bena Okrija i J. M. Koetzeea optužili su sudionike samita za "politički kukavičluk" izbjegavanjem pitanja oko dvije najgore svjetske humanitarne krize u Darfuru i Zimbabveu

< > | cijeli članak | verzija za tisak

reuters_mugabe_150.jpg

Drugi afričko-europski samit, održan ovog tjedna u Lisabonu, bio je zamišljen kao događaj na kojemu su se trebali dogovoriti principi za uspostavu "partnerstva jednakih". Samit je umjesto toga završio praktički bez ikakvih konkretnih rezultata i u znaku trijumfalističke osvetoljubivosti afričkih državnika za kolonijalne grijehe europskih zemalja.

Stvar je bila osuđena na propast već samim tim što su se europski čelnici, ukoliko su htjeli pregovarati o pitanjima kao što su trgovina i emigracija, morali suzdržavati od spominjanja onih trenutno važnijih, humanitarnih kriza u sudanskom Darfuru i u Zimbabveu, a bojkot samita od strane britanskog premijera Gordona Browna u znak protesta zbog ove druge uzburkao je zlu krv već i prije početka. Brown je još ranije upozoravao da neće doći na samit ukoliko se na njemu pojavi predsjednik Zimbabvea Robert Mugabe, no europska većina odlučila je da ga je ipak bolje pozvati, ali su ga zato izbjegavali po hodnicima i na taj mu način htjeli poručiti da osuđuju njegovu katastrofalnu ekonomsku politiku, korupciju i prezir prema demokraciji i ljudskim pravima.
 
Politički kukavičluk
 
Samitu predstavnika 27 europskih i 53 afričke države prethodila je i svađa s intelektualcima poput Vaclava Havela, Güntera Grassa, Bena Okrija i J. M. Koetzeea, koji su ih optužili za "politički kukavičluk" jer ne žele dvije najgore svjetske humanitarne krize staviti na vrh programa samita, no, kako je to objasnio predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso, samit "nije smio postati taocem Mugabea".
 
Za razliku od sudanskog predsjednika Omara al-Bashira, jednog od najodgovornijih za genocid u Darfuru, koji nije dobio ni približno onoliko kritika kao Mugabe, ovog drugog neki europski čelnici, poput njemačke kancelarke Angele Merkel, te nizozemskog, danskog i švedskog predstavnika, žestoko su napali, pa ih je Mugabe proglasio "Gordonovom bandom četvorice". Afrički su čelnici, pak, svi do jednog iza Mugabea zbili redove i udarili na Europljane optužbama za njihove vlastite grijehe na kontinentu, a kasnije i redom odbili sve prijedloge koje su im stavili na stol.
 
Loš početak bio je znak da će loše proći i trgovinski pregovori u kojima je cilj europskih predstavnika bio one afričke uvjeriti da potpišu nove ugovore, takozvane EPA-e (Economic Partnership Agreements), i to do kraja ove godine, jer će u protivnom izgubiti pravo na bescarinski pristup europskom tržištu koji diktira Svjetska trgovinska organizacija. WTO je, naime, još ranije trgovinske ugovore koje zemlje poput Velike Britanije, Francuske i Portugala imaju sa svojim bivšim kolonijama proglasio nezakonitima, te svima dao rok da ih do kraja ove godine zamijene novima. Novim ugovorima afričkim zemljama nudi se neograničen pristup europskim tržištima u zamjenu za isto to u drugom smjeru, no afrički državnici ispravno su procijenili da će najezda jeftinih europskih proizvoda desetkovati afričke proizvođače.
 
Stoga je senegalski predsjednik Abdoulaye Wade u ime svih obznanio da "Afrika odbija EPA-e", te da će se kasnije vidjeti "čime bi ih se moglo zamijeniti". Predsjednik Južnoafričke Republike Thabo Mbeki objasnio je da je to zato što je jasno da takvi ugovori "ne doprinose razvoju afričko-karipsko-pacifičkih zemalja i ne pomažu u borbi protiv siromaštva".
 
Novi kolonijalizam
 
Uvođenje carina, koje će se sada gotovo sigurno dogoditi s početkom iduće godine, moglo bi naštetiti razvijenijim afričkim zemljama, poput Namibije, dok će one najsiromašnije ostati zaštićene, no unatoč tome sve su zemlje odbile ponudu o EPA-i. Ti ugovori, pak, formalno se odnose samo na liberalizaciju tržišta robama, ali sadrže i klauzulu kojom se afričke države obavezuju i na pregovore o liberalizaciji tržišta uslugama, što su one, poučene iskustvima zemalja u kojima je došlo do radikalne liberalizacije tržišta, ispravno ocijenile kao novi oblik kolonijalizma.
 

EUROPA DOBILA BANANU
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1158_150.jpg