Kolumne



reklama





NAVIGACIJA







Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
13. prosinca, 2007.

culic 80.jpg

Marinko ČULIĆ
ARITMETIKA POLITIKE
KORAK U PRAZNO
12. prosinca, 2007.

< > | cijeli članak | verzija za tisak

mesic131006_120.jpg

Neki kažu da je ove izbore i postizborno pripetavanje pretvorio u sajam svoje taštine, a drugi da se zaigrao na rubu svojih ustavnih ovlaštenja ili da ga je već i prešao. Nijedno od ta dva stanovišta nije bez nekog osnova, ali ipak ovdje ćemo zauzeti treće i nabaciti argument-dva za to. Da, Stipe Mesića je u ovom izbornom i postizbornom karuselu bilo vjerojatno više nego što je trebalo, ali, u cjelini uzevši, on je to i zaslužio najodgovornijim i najhrabrijim držanjem u vrhu hrvatske politike.

Da bismo to dokazali, poslužit ćemo se argumentom za koji ne treba nikakva naročita politička naobrazba i može ga razumjeti i dijete vrtićkog uzrasta. Dakle, ovako. Od parlamentarnih izbora očekuje se da ne samo iznjedre novu državnu vlast, nego i da zemlja ima od toga šire koristi u smislu političkog sazrijevanja i nje i političkih stranaka koje sudjeluju na izborima. Može se o političkoj kulturi Hrvatske misliti ne znam kako loše, ali baš je ona dobar primjer za to, jer i ovdje su se događali takvi izbori, recimo u slučaju zagrebačkih izbora 1995. ili parlamentarnih 2000., pa i onih 2003. godine.
 
Sada, međutim, imamo za sobom friško iskustvo izbora 2007., gdje je taj napredak izostao, jer iako su se oni održali pod treštavom parolom "idemo dalje", bio je to zapravo snažan korak – u prazno. Ilustrirat ćemo to s dva primjera, ne zato što ih ne bi bilo više, nego što su sada najaktualniji. Prvi je korupcija. Već dugi niz godina, zapravo od samih početaka samostalne hrvatske države, to je "rak-rana" ove zemlje, koja razara meko tkivo njenog političkog života, a, što je još gore, sasvim devastira i povjerenje građana u politiku (tako da je u masovnim, napola histeriziranim predodžbama građana korupcije i više nego u realnom životu).
 
Pa ipak, izbori 2007. nisu donijeli očekivanu promjenu, a HDZ-u nije naštetilo čak ni to što su se brojne korupcijske afere koje mu idu na dušu načičkale praktički do samih izbora. Vrhunac je došao poslije brojanja glasova kada je HSS ušao u pregovore s HDZ-om iako je Friščić nekoliko puta sasvim otvoreno izašao u javnost s ocjenom da je ta stranka nepoštenija od SDP-a. Takvu vrstu moralnog nihilizma i "relativizma" (kako u Crkvi vole u posljednje vrijeme reći) nijedna zemlja ne može podnijeti bez teških ožiljaka i bubotaka. Srećom, i u HSS-u ima onih koji to uviđaju.
 
U Karlovcu najavljuju masovni izlazak iz stranke, jer su im još svježe u pamćenju brojne afere u tom gradu (KIM, Vukelićevo kupovanje HSU-ovih gradskih vijećnika praktički kao grla na stočnome sajmu). A novoizabrana HSS-ova saborska zastupnica iz Siska Mirjana Petir stavila je i na internet jarosno pismo u kojem optužuje HDZ-ovog bogatuna i šaljivčinu Stjepana Fiolića za uzurpaciju desetaka hektara državnog zemljišta. Ali, žalibože tih poštenih i odvažnih seljačkih entuzijasta. Sve je to jalovo lupanje štapom po vodi, jer što može ta šačica protiv nečega što svima izgleda normalno.
 
Može, međutim, Mesić, koji je obavezao buduću vladu da se mora stvarno, a ne fingirano, suprotstaviti korupciji, a da misli ozbiljno vidjelo se kada je ponovno otvorio staru aferu s kupovinom kamiona za Hrvatsku vojsku. Očito, i do njega je došlo da Sanader i u novu vladu namjerava instalirati Berislava Rončevića, pa je poslao poruku da neće amenovati baš svaku vladu koju Sanader sastavi (vrlo je vjerojatno da mu nisu po volji ni Kalmeta, Matulović-Dropulić, Vukelić...). Ma naravno da se on ovdje zaigrao na rubu ovlasti koje mu daje Ustav, jer da je ustavotvorac htio da šef države sudjeluje u izboru ministara, tako bi i zapisao.
 
Ali, ni političke stranke nitko nije ovlastio da poslije izbora dijele ministarstva kao nekakav švercerski plijen, savršeno nezainteresirane hoće li društvo od toga imati štete ili koristi. Zato je Mesić nastavio svoje "uplitanje" na jednako logičan i samorazumljiv način kako ga je i počeo. Nakon što je koaliciju u nastajanju HDZ-HSS-HSLS opatrnuo zbog "principijelnosti" oko korupcije, odalamio ju je i u vezi navodno neupitnih evropskih vrijednosti. Vrativši se iz Bruxellesa, rekao je da Hrvatska ne smije zbog ZERP-a doći u sukob s EU-om, što je u stvari bio otvoreni poziv HDZ-u da ne podmićuje HSS napuštanjem mukom usvojenih evropskih standarda.
 

ARITMETIKA POLITIKE: KORAK U PRAZNO
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1158_150.jpg