Teme



reklama





NAVIGACIJA







Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal


Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator


Knjige



Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
3. siječnja, 2008.

PULSKA UDRUGA "INSTITUT" VEĆ SE NEKOLIKO GODINA VRLO USPJEŠNO BAVI RADOM S OVISNIČKO-ZATVORENIČKOM POPULACIJOM

POVRATAK OSTAVLJENIH
Tatjana GROMAČA
2. siječnja, 2008.

"Mi smo naš dokumentarac 'Ostavljeni' - u kojem smo obradili nekoliko tragičnih gubitaka života ovisnika u Puli, kao i sudbine nekih koji su preživjeli ovisništvo i uspjeli se resocijalizirati - zajedno s papirima o našoj udruzi, prije nekoliko godina podijelili svakom saborskom zastupniku, bili smo na sastanku kod gospodina predsjednika i kod gospođe Kosor, sve u nadi da ćemo uspjeti državna tijela animirati na to da razmisle o problemu koji je itekako prisutan u našem društvu, i gdje se godišnje gubi oko stotinu života vrlo mladih ljudi. Međutim, nitko nam se nije javio, nitko nikad", kazuje Varja Bastiančić iz "Instituta"

< > | cijeli članak | verzija za tisak

ante_i_amalia_150.jpg

Na priču o zatvorenicima i ovisnicima došli smo preko udruge "Institut" iz Pule, koja se ovim grupacijama ljudi bavi nekoliko godina. Iako rade puno toga korisnog i hvalevrijednog, ne samo u lokalnoj, istarskoj zajednici, nego i drugdje po Hrvatskoj (Rijeka, zatvori u Glini i Lepoglavi) i u Bosni i Hercegovini, za djelovanje ove udruge gotovo da se u široj javnosti i ne zna. Ovih su dana privukli pažnju novinara jednom neobičnom gestom – u blagdansko vrijeme, poznato po težnjama građana da se iznenada i, najčešće kratkoročno, u skladu s poštovanjem kršćanskih načela, "obrate" u naglašeno humana bića, odlučili su na ulice svoga grada izaći sa četvrtim brojem novina koje, drugu godinu za redom, nastaju u novinarskoj radionici Okružnog zatvora Pula.

Ovaj je broj zatvorskih novina Oz financirao sam Grad Pula, a cilj je bio, kako vele u udruzi "Institut" - koja je neka vrst "poveznice" zatvoreničke populacije sa "stvarnim" svijetom - "senzibilizirati javnost za ove i slične teme, podsjetiti ih na zatvorenike koji su također stanovnici grada, nečiji roditelji i djeca, rođaci, prijatelji, susjedi i kolege s posla koji će jednog dana, možda i vrlo skoro, izaći na slobodu, i tim putem utjecati na razbijanje predrasuda vezanih za one koji su se ogriješili o kršenje zakona, i sada su na izdržavanju kazne".
 
Prezreni i odbačeni
 
I tako - građane je - uz ostale prigodne promidžbeno-propagandne poruke, štandove, i drugu silu lakše i teže blagdanske artiljerije, dočekao i jedan "štand" sa zatvorskim novinama, sa čije naslovnice zatvorenici građanima poručuju "Čestit Božić i sretna Nova godina, uz puno zdravlja, sreće i slobode!".
 
Ovaj pokušaj buđenja empatije i neke vrste tihe solidarizacije s "prezrenima i odbačenima" bio je tek magnet koji nas je privukao k širokoj temi bližeg upoznavanja života onih koje je društvo, uistinu, prezrelo i odbacilo, ali oni su ipak ovdje i, što je još čudnije, ima nekih koji imaju i motiva, ljubavi i volje baviti se njima.
 
- Udruga "Institut" osnovana je 2004. godine, i to s jednim ciljem – "doprinosa viziji humanijeg društva". Te godine zaredalo se nekoliko smrtnih slučajeva ovisnika ovdje u Puli. Kako su neki od njih bili i naši prijatelji, osjetili smo se pozvanima da nešto učinimo kako bismo utjecali na sprječavanje daljnjih ponavljanja takvih tragedija – kaže Varja Bastiančić, predsjednica ove udruge.
 
Razgovaramo u vrlo ugodno i moderno uređenim prostorijama udruge "Institut", koje se nalaze u centru Pule. Ovaj prostor udruga iznajmljuje od Grada, a novac za sanaciju i uređenje dobiven je od nizozemske fondacije CNF - CEE.
 
Jedna od prvih akcija koju je udruga poduzela bilo je snimanje prilično jezovitog i potresnog, realističnog dokumentarca "Ostavljeni", u kojem su obradili upravo nekoliko tragičnih gubitaka života ovisnika u Puli, sudbine nekih koji su preživjeli ovisništvo i uspjeli se resocijalizirati, sve uz sliku mreže službenih i liječničkih organa koji su manje-više nemoćni ili se pridržavaju samo formalnih strana svojega posla, u kojima nema mjesta za odnos prema individui i njenom problemu.
 
- Mi smo film "Ostavljeni", koji svom nastanku najviše zahvaljuje novinaru Draženu Majiću, zajedno s našim kontaktom i drugim papirima o našoj udruzi, podijelili te godine svakom našem saborskom zastupniku, bili smo na sastanku kod gospodina predsjednika i kod gospođe Kosor, sve u nadi da ćemo uspjeti državna tijela animirati na to da razmisle o problemu koji je itekako prisutan u našem društvu, gdje se godišnje gubi oko stotinu života vrlo mladih ljudi… Međutim - zaključuje gospođa Bastiančić - nitko nam se nije javio, nitko nikad.
 
- U proljeće 2005. krenuli smo sa projektima preventive na srednjim i višim školama u Istarskoj županiji, to je bila prva aktivnost udruge koja se sada provodi već treću godinu za redom. S tim programom najmanje jednom godišnje dolazimo i u Bosnu i Hercegovinu, do sad smo posjetili Banju Luku, Travnik, Srebrenicu, Doboj, Zenicu, Ključ, Prijedor, Sanski Most, a projekt se izvodi i u gradu Rijeci, gdje je usvojen na nivou grada.
 

POVRATAK OSTAVLJENIH
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

naslovna_150.jpg