Teme



reklama





NAVIGACIJA







Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal


Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator


Knjige



Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
3. siječnja, 2008.

FERAL ISTRAŽUJE: ZAŠTO JEDNI OSUMNJIČENICI ZA TEŽI GOSPODARSKI KRIMINAL U HRVATSKOJ BORAVE U ISTRAŽNOM PRITVORU I PO DVIJE GODINE, DOK SE DRUGI CIJELO VRIJEME ISTRAGE BRANE SA SLOBODE

PRAVOSUDNI BRODOSPLIT
Vedran MARJANOVIĆ
2. siječnja, 2008.

Uhapšene u antikorupcijskoj akciji "Maestro" već se više od pola godine drži iza brave na osnovu dijela Zakona o kaznenom postupku koji kaže kako bi se puštanjem osumnjičenika na slobodu otvorila mogućnost da isti ponove kazneno djelo i(li) utječu na svjedoke. Koliko god ovakva i slična obrazloženja u istragama koje se tiču gospodarskog kriminala na prvi pogled izgledaju apsurdno, ona djeluju još neuvjerljivije kada se pobroje prošlogodišnji slučajevi gdje nadležni istražni suci nisu posegnuli za pritvaranjem osumnjičenih za zlouporabu položaja i ovlasti, počevši od istrage u "Brodosplitu"

< > | cijeli članak | verzija za tisak

think_01_150.jpg

Ivana Gotovca, jednog od sedmero sa skupne optužnice za korupciju i mito u Hrvatskom fondu za privatizaciju sastavljene nakon opsežne policijske akcije "Maestro", izdalo je uoči tekućih blagdana strpljenje u zagrebačkom istražnom zatvoru gdje neprekidno boravi od konca svibnja prošle godine. Gotovac se sa "svojom stranom priče" oglasio u Večernjem listu, zbog čega će od strane Županijskog suda u Zagrebu na odgovarajući način biti kažnjen, no penalizacija negdašnjeg potpredsjednika HFP-a neće izbrisati brojna pitanja koja je on postavio u tom intervjuu. Na jedno od njih, kako i po kojem kriteriju pravna država određuje koji će se osumnjičenik za gospodarski kriminal braniti sa slobode a koji iz pritvora, i dalje nema suvislog odgovora. Prema rezultatima Feralove rekapitulacije prošle godine započetih istraga za najčešće nedjelo iz gospodarskog kriminala - zlouporabu ovlasti i položaja, ni izdaleka se ne nazire jedinstvena sudska praksa kad je u pitanju stavljanje iza rešetaka optuženih za takva nedjela za vrijeme istrage. Inače, potonji krimen, opisan u 337. članku Kaznenog zakona, bio je pravi hit u prošlogodišnjim, medijski razvikanijim aktivnostima policije, USKOK-a i Državnog odvjetništva. Državna represija zaista se naglašenije pozabavila korupcijom i nezakonitim prisvajanjima novčanih jedinica na višim razinama vlasti i kapitala, što zbog potiska iz Europske Unije, što zbog nešto slobodnijeg položaja Državnog odvjetništva i policije, pa i sudstva, u odnosu na izvršnu vlast. Kažemo, nešto slobodnijeg, jer upravo tok i dosadašnji epilog akcije "Maestro" ukazuje na strogo kontrolirane domete progona korupcije.

Strah od ponavljanja
 
Teško je, naime, prihvatiti činjenicu da istragom o korupcionaškim aktivnostima trojice smijenjenih potpredsjednika HFP-a, uz Gotovca to su Josip Matanović i Robert Peša, nije obuhvaćen njima nadređeni Upravni odbor Fonda, napučen ministrima iz Vlade Ive Sanadera. Tog i takvog proširenja optužnice očito nije bilo i stoga što bi se onda moralo pritvoriti i članove Vlade na povremenom radu u HFP-u predvođene potpredsjednikom Vlade Damirom Polančecom, kao što se utamničilo Gotovca, Pešu, Matanovića i druge (odvjetnicu iz Buja Asju Piplović i njezina suradnika Mladena Jandričeka, zagrebačkog fiškala Juraja Parazajdera i niže pozicioniranog dužnosnika Fonda Igora Petlevskog) obuhvaćene optužnicom za korupciju u HFP-u.
 
Pobrojanu sedmorku se više od pola godine drži iza brave na osnovu dijela Zakona o kaznenom postupku koji kaže kako bi se puštanjem osumnjičenika na slobodu otvorila mogućnost da isti ponove kazneno djelo i(li) utječu na svjedoke. U ranoj fazi istrage odvjetnici pritvorenih pokušali su za ukidanje pritvora iskoristiti činjenicu da su Matanović, Peša i Gotovac smijenjeni i otpušteni iz HFP-a, pa otuda ne bi mogli ponoviti kazneno djelo koje im se stavlja na dušu, no onda je istražni sudac jednostavno proširio osnovu produljenja zatvora dodatkom kako bi se trojka mogla zaposliti u nekom poduzeću i opet ponoviti kriminalnu rabotu!? Koliko god ovakva i slična obrazloženja na prvi pogled izgledaju apsurdno, ona djeluju još neuvjerljivije kada se pobroje prošlogodišnji slučajevi gdje nadležni istražni suci nisu posegnuli za pritvaranjem osumnjičenih za zlouporabu položaja i ovlasti.
 

think_02_150.jpg

Ako pođemo od afere "Brodosplit", vidimo da se optuženi za zlouporabu položaja i ovlasti kojima je splitski škver opljačkan za četiri milijuna i 800 tisuća dolara, bivši članovi Uprave "Brodosplita" Goran Vukasović (predsjednik) i Ante Luetić (član), zatim maheri iz kompanije "Iceberg" predvođeni brokerom Dragom Mačekom i drugi, ne samo cijelo vrijeme istrage brane sa slobode nego i rade u tvrtkama obuhvaćenima istragom. Tu činjenicu nisu promijenila ni nedavno objavljena pisma najpoznatijeg stanovnika lepoglavskog zatvora Hrvoja Petrača vlasniku Nacionala Ivi Pukaniću, u kojima se ukazuje na upletenost samog vrha HDZ-a u sklanjanje gornje svote sa računa "Brodosplita". Nije bilo, prema ocjeni istražnog suca Nevena Cambija nadležnog za istragu u "Brodosplitu", straha od utjecaja na svjedoke, uklanjanja dokaza ili neke druge osnove za pritvor Gorana Vukasovića ili Drage Mačeka. Jednako tako, predsjednik Nadzornog odbora "Brodosplita" i aktualni ministar gospodarstva Branko Vukelić, uspješno je izbjegao svaki interes Državnog odvjetništva za njegovom ulogom u cijelom poslu splitskog škvera sa njemačkom tvrtkom "Wessels", prilikom kojeg je isparilo 4,8 milijuna dolara?
 

PRAVOSUDNI BRODOSPLIT
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

naslovna_150.jpg