Teme



reklama





NAVIGACIJA







Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba


Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
21. veljače, 2008.

HRVATSKO IZDANJE HITLEROVA "MEIN KAMPFA" ZABRANJENO ZBOG KRŠENJA ODREDBI O ZAŠTITI AUTORSKOG PRAVA

HUMAN COPYRIGHTS
Ivica ĐIKIĆ
21. veljače, 2008.

Ovdašnje vlasti tokom svih proteklih godina nisu pokazale ozbiljnu volju da u kazneno zakonodavstvo ugrade propise što bi zabranjivali javno promoviranje nacističkih i fašističkih ideja i simbola: nisu stoga što je usvajanje ove civilizacijske tekovine redovito bilo minirano desničarskim relativizmom u kojemu je centralno mjesto zauzimao zahtjev da se istovremeno zabrani širenje komunističke ideologije

< > | cijeli članak | verzija za tisak

mein_kampf_knjiga_120.jpg

U ponedjeljak, 18. veljače, Republika je Hrvatska – nakon nepunih deset godina blagonaklonosti i toleriranja – zabranila štampanje, distribuiranje i prodaju knjige Adolfa Hitlera "Mein Kampf", te je istodobno naložila izdavaču, zagrebačkom poduzeću "Croatiaknjiga", da uništi sve primjerke tog nedjela, koje ima u skladištima i na prodajnim mjestima. Izdavaču je, također, naloženo da plati troškove objave ovih presuđenih činjenica u dvjema domaćim dnevnim novinama i u Süddeutsche Zeitungu.

Hitlerov ukoričeni program masovnog zločina, podsjetimo, u ovoj je zemlji objavljen godine 1999., u izdanju kuće "Croatiaprojekt" čiji je vlasnik bio, danas pokojni, Franjo Letić. Dotični izdavač potrudio se da svoj nakladnički pothvat opremi i doličnom količinom vlastitih revizionističkih komentara. Primjerice: "Od Hitlera su bili veći zločinci i Lenjin i Staljin, po čijem je nalogu, zbog ostvarenja jedne (k tome tuđe) ideje poubijano bar trideset milijuna 'nepoćudnih' Rusa i drugih naroda."
 
Hitler i Capone
 
"Croatiaprojekt" u međuvremenu je nestao, a naslijedila ga je "Croatiaknjiga" koju sad vodi Mladen Letić, Franjin sin: potonja je firma 2002. godine objavila "Mein Kampf" na njemačkom jeziku, a godinu dana kasnije i drugo izdanje iste knjige na hrvatskome. Procjenjuje se da je ukupno tiskano, i više-manje rasprodano, dvije i pol hiljade primjeraka nacionalsocijalističkog kultnog spisa. Cijena se kretala od 250 do 300 kuna.
 
To su činjenice, a sad slijede apsurdi. Nepravomoćnu presudu, kojom se Hitlerova knjiga u Hrvatskoj proglašava ilegalnom te se naređuje uništavanje svih njezinih primjeraka, donijela je zagrebačka sutkinja Mirna Maržić koja se, međutim, ne bavi kaznenim predmetima nego trgovačkim parnicama i zaposlena je u Trgovačkom sudu. "Osjećam se prilično loše što sam zabranu daljnjeg objavljivanja i prodaje knjige Adolfa Hitlera prvostupanjski uspio ishoditi pozivajući se na Zakon o autorskom pravu", kaže odvjetnik Eugen Zadravec, pravni zastupnik Slobodne Države Bavarske koja je zahtijevala povlačenje "Moje borbe" iz javnoga optjecaja. "Da je netko u Njemačkoj objavio 'Mein Kampf' i stavio tu knjigu u promet počinio bi kazneno djelo i bio bi podvrgnut kaznenom progonu. U Hrvatskoj, međutim, nije kriminalizirano širenje nacionalsocijalističkih ideologije ili rasne i nacionalne mržnje, pa smo morali tragati za drugim pravnim osnovom u traženju sudske zabrane 'Mein Kampfa'. Pritom su odvjetnici suprotne strane u svome odgovoru bili napisali da tužitelj, to jest Bavarska, traži zabranu 'iz njemu znanih razloga', kao da ti razlozi nisu općepoznati i općecivilizacijski."
 
Hitlerov zločinački paraknjiževni uradak u Hrvatskoj je, dakle, zabranjen na način koji je načelno usporediv s metodama kojima su se američke vlasti svojedobno poslužile da osude mafijaškog kralja Alphonsa Caponea koji je – unatoč odgovornosti za brojna ubojstva – nastradao zbog utaje poreza. Mladena Letića u daljnjem punjenju džepova zaustavilo je, eto, benigno kršenje odredbi o autorskim pravima, a samo zato što ovdašnje vlasti tokom svih proteklih godina nisu pokazale ozbiljnu volju da u kazneno zakonodavstvo ugrade propise što bi zabranjivali javno promoviranje nacističkih i fašističkih ideja i simbola: nisu stoga što je usvajanje ove civilizacijske tekovine redovito bilo minirano desničarskim relativizmom u kojemu je centralno mjesto zauzimao zahtjev da se istovremeno zabrani širenje komunističke ideologije.
 
"Kad se pojavio 'Mein Kampf' u Hrvatskoj, Bavarska je diplomatskim kanalima slala poruke da se nešto poduzme u vezi sa sprječavanjem slobodne i masovne prodaje te knjige, no nitko nije reagirao", kaže odvjetnik Zadravec koji se potom morao uhvatiti Zakona o autorskom pravu. Bavarska je, naime, godine 1949. konfiskacijom postala univerzalnim vlasnikom imovine nacističkog vođe Adolfa Hitlera i minhenske tvrtke "Franz Eher Nachfolger", pa tako i izdavačkih prava na zloglasnu knjigu.
 

HUMAN COPYRIGHTS
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1168_150.jpg