Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi


Picaškandal

International

Feral Tromblon


Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
6. ožujka, 2008.

FERAL ISTRAŽUJE: KAKO SU OPERATERI MOBILNE TELEFONIJE SVOJE PROBLEME U IZGRADNJI STANICA ZA PRIJENOS SIGNALA I INVESTICIJAMA ŠTO SE MJERE MILIJARDAMA KUNA PREBACILI NA DRŽAVU

ANATEMSKI SUSTAV
Vedran MARJANOVIĆ
5. ožujka, 2008.

Javna je tajna da je jedan dio od četiri tisuće baznih stanica "VIPneta", "T-Mobilea" i "TELE 2" izgrađen nelegalno. Operateri, prema riječima Mislava Šutala koji je za potrebe HT-a vodio izgradnju oko tisuću baznih stanica, svjesno riskiraju nezakonitu gradnju, jer dok država odreagira, operater ostvari ekstra profit. Kad dođe stani-pani, operater bira hoće li platiti fer cijenu ili naći drugu lokaciju, odnosno započeti postupak tlačenja vlasnika nekog drugog zemljišta ili pak države koja sve to (ne) dopušta

< > | cijeli članak | verzija za tisak

bazne_stanice_02_anten_150.jpg

Izvršni direktor "Telekom Austrije" Boris Nemšić ukazao se početkom veljače ove godine u Zagrebu kako bi ovdašnje državne institucije optužio za probleme koje "VIPnet", u sastavu "Telekom Austrije", ali i drugi mobilni operateri na hrvatskom tržištu, imaju u svom poslovnom razvoju. Nemšić se tom prilikom obrušio na otežanu proceduru ishođenja građevinskih dozvola za gradnju stanica za primanje i prijenos signala mobilne telefonije, prisnaživši kako se time zaustavljaju razvoj tržišta i ogromne investicije. U iste "diple" s ovim predstavnikom krupnog austrijskog kapitala zatim su zapuhali i predsjednik Vijeća Hrvatske agencije za telekomunikacije Gašper Gaćina i dio hrvatskih medija. Dok su ciljevi "Telekom Austrije" u kampanji uklanjanja suvišnih hrvatskih propisa što se tiču tzv. baznih stanica posve jasni, motivi koji su Gaćinu i dio javnosti priklonili stavovima Austrijanaca teže su razvidni i tiču se afera u radu spomenute agencije i isprepletenosti konkretnih poslovnih interesa.

Zastoj u izgradnji baznih stanica pokretne telefonije, prema prevladavajućoj procjeni, prouzročen je stupanjem na snagu novog Zakona o građenju, kojim je nadležnost izdavanja građevinskih dozvola sa stanice prebačena s Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja na lokalne vlasti.
 
Uobičajena ilegala
 
Čini se da je gornjim rješenjima Ministarstvo kojim upravlja Marina Matulović-Dropulić na drugoga elegantno prebacilo problem koji nije od jučer. Javna je tajna da je jedan dio od četiri tisuće baznih stanica sva tri operatera mobilne telefonije, "VIPneta", "T-Mobilea" i "TELE 2", izgrađen nelegalno.
 
"Osnovni problem neizdavanja građevinskih dozvola kod GSM infrastrukture je nepostojanje prava gradnje na oko deset posto lokacija izgradnje telekomunikacijskih objekata", tumači za Feral Mislav Šutalo, negdašnji načelnik sektora za planiranje i izgradnju mreža za pokretne komunikacije u Hrvatskim telekomunikacijama. Šutalo je upravljao izgradnjom oko tisuću građevina GSM mreže u Hrvatskoj, a ima i pripadajućeg internacionalnog iskustva. Feralov sugovornik pojašnjava kako operateri na deset posto lokacija na kojima ne postoji pravo gradnje ne žele adekvatno platiti cijenu za to pravo, jer se, veli, boje da će podizanjem cijene na  tim mjestima, u kratkom vremenu isto biti prisiljeni učiniti i drugdje.
 
"Zato operateri svjesno riskiraju nezakonitu gradnju što je u pravilu poslovna politika istovrsnih kompanija u većini zemalja koje slabo štite privatno vlasništvo. Dok država odreagira, operater ostvari ekstra profit, a kad dođe stani-pani, operater bira hoće li platiti fer cijenu ili naći drugu lokaciju, odnosno započeti postupak maltretiranja vlasnika nekog drugog zemljišta", tvrdi Mislav Šutalo, za kojeg, međutim, izgradnja baznih stanica nije prepreka zaokruživanju potrebne mreže mobilne telefonije i investicijama koje spominje Boris Nemšić. Šutalo daje primjer izgradnje autocesta u Hrvatskoj s imovinskom-pravnim i arhitektonskim preduvjetima koje je, kaže,  sto puta teže zadovoljiti od odgovarajućih preduvjeta za izgradnju baznih stanica.
 
Nepravične naknade
 
Za pravljenje antena za prijenos signala pokretne telefonije treba priskrbiti usklađenost njezine izgradnje s prostornim planom, pravo građenja i projekt prema pravilima struke. Pritom se dobivanje prava građenja iskazuje kao jedini ozbiljan problem, za čije rješavanje "VIPnet" i njegovi konkurenti traže pomoć države.
 
Dok se Boris Nemšić žali kako već pet mjeseci nije izdana nijedna građevinska dozvola za bazne stanice, građevinska je inspekcija, koja radi u okviru Ministarstva za zaštitu okoliša i prostornog uređenja, donijela sedamdeset i jedno rješenje o uklanjanju ilegalno podignutih baznih stanica. Na tome inspekcija ne bi trebala  stati, ako je procjena Mislava Šutala o deset posto nelegalnih objekata točna. Neki predstavnici lokalne samouprave poput predsjednice zagrebačke Gradske skupštine Tatjane Holjevac žale se kako spomenute promjene Zakona o gradnji nisu prenijele sve potrebne ovlasti izdavanja građevinskih dozvola za mobilne baze na nižu razinu vlasti. Istodobno, ekološke udruge upozoravaju kako "VIPnet", "T-Mobile" i "TELE 2" uopće ne koordiniraju izgradnju stanica, što ugrožava zdravlje ljudi, na što su se nadovezali i prvi veći incidenti; primjerice, sukob građana i policije oko izgradnje bazne stanice "TELE 2" u Kaštelima.
 

ANATEMSKI SUSTAV
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA

br_1170_150.jpg