Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
18. listopada, 2002.

ZAŠTO SU HRVATSKI POLITIČARI UGLAS GRAKNULI PROTIV ZAKONSKOG PRIJEDLOGA KOJI BI UNORMALIO NJIHOVO DJELOVANJE?

NEZNANJE JE MOĆ
Zoran DASKALOVIĆ
18. listopada, 2002.

“U državi u kojoj i suci smatraju samorazumljivim da mogu uskratiti objavljivanje pojedinih svojih presuda, a da istodobno iste te presude po svojemu nahođenju mogu dati ili čak prodati svojim odabranicima, ne čudi da se političke stranke protive kontroli javnosti koja se nad njima uspostavlja u našem Prijedlogu zakona”, kaže za Feral dr. Ivan Padjen, jedan od autora Prijedloga zakona o političkim strankama

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Unatoč pokliču Vladimira Šeksa “U koš s njim!”, Prijedlog zakona o političkim strankama, koji je izradila stručna skupina Hrvatskog pravnog centra, ipak je preživio i ostao matrica na temelju koje će saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav načiniti zakonski prijedlog koji bi trebao ući u redovitu saborsku proceduru. Na tom putu Prijedlog zakona o političkim strankama HPC-a bit će pljuvan i žešće nego dosad i nije odviše mudro vjerovati da će neizmijenjen dočekati konačnu verziju.

Tome je tako zato što su gotovo sve parlamentarne partije unisono graknule da Prijedlog zakona previše zadire u stranačku intimu: naime, čini dostupnim način organiziranja i unutarnjih odnosa, propisuje javnost rada, te - što je možda najpogubnije za našu političku kastu - javnim čini modele financiranja stranaka. U krugovima političara ta su nastojanja dočekana na nož i mahom su proglašena atakom na političke stranke, te na slobodu njihova organiziranja i djelovanja.

Voditelj stručne skupine HPC-a dr. Ivan Prpić otklonio je ponudu Ferala, kao i drugih medija, da odgovori na lavinu optužbi koja se sručila na Prijedlog zakona čijom je izradom koordinirao. Odgovorit će, kaže, na sjednici saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav, a najavljuje i da će HPC vjerojatno do konca godine objaviti knjigu u kojoj će javnosti prezentirati što je, kako i zašto stručna skupina HPC-a ugradila u svoj Prijedlog zakona.

Jedan od koautora HPC-ova Prijedloga zakona dr. Ivan Padjen ocjenjuje, pak, da su saborski zastupnici najžešći kritičari među političarima. On kaže: “Nisu se osvrtali na njegove najvažnije odredbe, nego su uglavnom napadali članak 10, kojim se zahtijeva da političke stranke djeluju javno, osim kad u skladu s odredbama svojih statuta i zakona mogu isključiti javnost. Konsternirala ih je i obveza da pojedinim institucijama dostavljaju podatke i dokumente o svojemu radu i unutarstranačkoj organizaciji, a pritom prešućuju da su i do sada u dobroj mjeri morale to činiti.”

Po profesoru Padjenu, neupitno je da “javnost nužno mora kontrolirati djelovanje političkih stranaka”. I nastavlja: “Tu kontrolu ostvaruju mediji i novinari, koji to mogu činiti ako imaju relevantne podatke. Dostavljanje određenih podataka, stranačkih dokumenata, informacija i njihovo objavljivanje dio su uredne pravne države. No, u državi u kojoj i suci smatraju samorazumljivim da mogu uskratiti objavljivanje pojedinih svojih presuda, a da istodobno iste te presude po svojemu nahođenju mogu dati ili čak prodati svojim odabranicima, ne čudi da se političke stranke protive kontroli javnosti koja se time uspostavlja. Uzgred, bilo je i evidentno da je HDZ - Šeks u njegovo ime - gotovo isključivo raspravljao o tom dijelu predloženog zakona kako bi izbjegao raspravu o onome što mu je doista važno u njemu, a to su odredbe o financiranju stranaka. Sve u svemu, puno je prašine u saborskoj javnosti bačeno u oči javnosti i kad se raspravljalo o odredbama o organiziranju i odnosima u strankama, o njihovu financiranju, a laž je i da je predloženi Zakon predugačak, jer, primjerice, najnoviji britanski zakon o financiranju stranaka ima više od 200 članaka.”

Političari su, očito, uvjereni da vikom i galamom mogu ušutkati jedan pametan prijedlog da se njihove profesionalne aktivnosti konačno privedu razumu i transparentnosti. Vikom i galamom, međutim, neće moći zaustaviti biračku apstinenciju i antistranačko raspoloženje koje se proizvodi dosadašnjim ponašanjem partija prema javnosti.

NEZNANJE JE MOĆ
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA