Interview



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits


Kultivator

Glazba

Knjige

Film


Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
18. listopada, 2002.

ARYEH NEIER, JEDAN OD INICIJATORA OSNIVANJA HAAŠKOG TRIBUNALA, TE PREDSJEDNIK INSTITUTA OTVORENO DRUŠTVO

HAAG NE SUDI RAČANU, NEGO BOBETKU!
Srećko PULIG
18. listopada, 2002.

Što se tiče generala Bobetka, postoji li zabrinutosti oko optužnice, njegovi odvjetnici to trebaju iznijeti izravno Sudu u Haagu. To ne treba biti stvar Hrvatske vlade, jer je princip po kome Sud funkcionira takav da on ne tuži države. Tuži osobe. Sud se ne bavi kolektivnom krivnjom. Postoji samo osobna odgovornost za ratne zločine

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Profesor Aryeh Neier, međunarodno priznati stručnjak za ljudska prava, drugi put je posjetio Zagreb. Prije osam godina bio je ondje kao jedan od inicijatora osnivanja Tribunala za bivšu Jugoslaviju. Njegova vjera u tu ustanovu zvučala je tada u nas kao znanstvena fantastika. Neier se rodio u nacističkoj Njemačkoj, iz koje je u djetinjstvu morao izbjeći. U posljednja dva desetljeća izravno je uključen u globalnu raspravu o odgovornosti i kažnjavanju onih koji su počinili zločine protiv čovječnosti.
Predajući na najuglednijim američkim sveučilištima, pišući zapažene knjige, stigao je raditi i za American Civil Liberties Union i biti izvršnim direktorom Human Rights Watcha. Danas je Aryeh Neier predsjednik Instituta Otvoreno društvo i Sorosevih fundacija. Njegova autobiografija “Uzimajući slobode” (“Taking liberties”) trebala bi biti objavljena 2003. godine.

- Na predavanju ste govorili o stanju ljudskih prava nakon 11. rujna. Tvrdite da se događa promjena paradigme u pristupu ljudskim pravima?

- Prije 11. rujna glavni faktor u promociji ljudskih prava širom svijeta bila je uloga Zapada, poglavito SAD-a. To se sada, mislim, promijenilo, a brojni su razlozi tome.
Prvo, Sjedinjene Države smatraju rat protiv terorizma svojim najvišim prioritetom. Zato neće dopustiti da zabrinutost za ljudska prava zasmeta ratu protiv terorizma. Ako postoje kršenja ljudskih prava od strane Rusije u Čečeniji ili Kine protiv njezina muslimanskog stanovništva, kršenja od strane država poput Pakistana ili Uzbekistana, koje su viđene kao ključni saveznici u ratu protiv terorizma, SAD neće biti kritizirane po osnovi ljudskih prava.
Drugo, SAD i druge zapadne države imaju selektivan odnos prema ljudskim pravima, koji je uvijek postojao, no danas je kudikamo očevidniji. I to umanjuje njihovu učinkovitost.
Treće, postoji nažalost pojačana razina amerikanizma u svijetu. U nekim slučajevima to umanjuje učinkovitost Sjedinjenih Država kada promoviraju ljudska prava. Na kraju, SAD pokušavaju prepraviti pravila ljudskih prava nakon 11. rujna. Primjer za to je način na koji su tretirani zatvorenici u Guántanamu. SAD su opravdavale postupke spram zarobljenika time da ih ne štite Ženevske konvencije. Istina je da njih štite Ženevske konvencije, no SAD nisu voljne to primiti na znanje. Zbog svega toga sam zabrinut da će zaštita ljudskih prava manje značiti Zapadu.

HAAG NE SUDI RAČANU, NEGO BOBETKU!
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA