Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
7. veljače, 2003.

AMERIKA PROTIV BIJELE KUĆE: U SAD-u JE SVE BROJNIJI POKRET PROTIV RATA I BUSHOVE POLITIKE

VIJETNAMSKI SINDROM
Maja LOVRENOVIĆ
6. veljače, 2003.

Ovogodišnje Bushovo obraćanje naciji najžešće je reakcije izazvalo na domaćem terenu: uvelike se kritizira reforma porezne politike, školstva, zdravstva i mirovinskih prava; jedna savezna država i 70 gradova donijeli su službene antiratne rezolucije, a u siječnju ove godine u Washingtonu je na ulice izišlo povijesnih pola milijuna prosvjednika

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Ove je godine, baš kao i prošle, cijeli svijet utihnuo 28. siječnja da čuje Georgea W. Busha i njegovo obraćanje američkoj naciji. Od Azije, preko Srednjeg istoka do Europe, od političara, burzovnih mešetara do kućanica, uši i oči bile su uprte u govornika na Capitol Hillu. Ni po ratobornosti ovaj govor ne zaostaje za prošlogodišnjim, koji je ocijenjen kao najizazovniji u američkoj povijesti. Prošlogodišnji govor definirao je osovinu zla, a ovomu je namjera pripremiti teren za obračun s njezinim iračkim krakom. No, s jednom malom razlikom - u ovogodišnjem govoru zlo svijeta došlo je na red tek u drugom poluvremenu. Prvih pedesetak minuta bilo je posvećeno doista domaćoj sceni, umirivanju i uvjeravanju u uspješno rješavanje problema koji indiciraju tektonske promjene u njezinu krajoliku tijekom proteklih godinu dana. Prošlogodišnje Bushovo obraćanje naciji izazvalo je žestoke i gotovo simultane reakcije iz ostatka svijeta. Ove godine većina takvih reakcija dolazi s domaćeg terena.

Najveći od spomenutih problema je ekonomsko stanje Sjedinjenih Američkih Država, koje su prošlogodišnji državni proračun usmjeren na rat protiv terorizma i Bushova financijska politika doveli na opasno tanak led. Na udaru kritike su nove porezne olakšice jer će ih moći osjetiti samo dobrostojeći, Sjedinjene su Države izbile na prvo mjesto po brzini rasta jaza između bogatih i siromašnih, reforma školstva nailazi na široku kritiku stručnjaka za obrazovanje, a novo ministarstvo domovinske sigurnosti steklo je nadimak skupe superbirokracije. Posebna kritika upućena je reformama zdravstva i mirovinskih prava, zbog kojih zabrinjavajuće veliki broj Amerikanaca ostaje bez zdravstvenog osiguranja ili životnih ušteđevina.

VIJETNAMSKI SINDROM
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA