Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
4. travnja, 2003.

GENERAL HRVATSKE VOJSKE LUKA DŽANKO USKORO PRED HAAŠKIM ISTRAŽITELJIMA SVJEDOČI O RATNOJ ULOZI HV-a U BiH

HRVATSKI JUŽNI GRIJEH
Vladimir MATIJANIĆ
4. travnja, 2003.

Haaški istražitelji uskoro će zatražiti od generala Luke Džanka da svjedoči o “mogućim teškim kršenjima međunarodnog humanitarnog prava u Bosni i Hercegovini” tokom rata. Džanko je bio zaslužan za otkrivanje podatka da su vojnici HV-a ubili dvojicu zarobljenih pripadnika vojske bosanskih Srba, o čemu je Feral opširno pisao, a ni o ostalim epizodama njegova ratnog puta dosad nije bilo negativnih saznanja u javnosti

< > | cijeli članak | verzija za tisak

General Hrvatske vojske Luka Džanko uskoro će se pojaviti pred haaškim istražiteljima gdje će morati odgovarati na pitanja o svojoj ulozi u ratu u Bosni i Hercegovini. Naime, polovicom ožujka Ured Vlade RH za suradnju s Haaškim sudom obavijestio je Džanka da će mu se uskoro obratiti haaški istražitelji, i to kao svjedoku zbog “mogućih teških kršenja međunarodnog humanitarnog prava u Bosni i Hercegovini” tokom rata. Vladin Ured predložio je Džanku da od haaških istražitelja zatraži popis tema koje ih zanimaju, kako bi ga ministrica pravosuđa mogla osloboditi obaveze čuvanja vojne tajne i kako bi mu i Vlada mogla što više pomoći. Inače, sama formulacija koja se navodi u zahtjevu, upućuje na zaključak da bi Džanko trebao svjedočiti o mogućim zločinima nad zarobljenicima.

Nagovještaj Džankova mogućeg pojavljivanja pred istražiteljima Haaškoga suda objavljen je još u srpnju 2001. godine u zagrebačkom Nacionalu, koji je tada tvrdio da Haag pokreće istragu protiv niza visokih časnika Hrvatske vojske i hrvatskih obavještajnih službi umiješanih u rat u Bosni i Hercegovini. Na tom se popisu Džankovo ime našlo uz imena “visokih vojnih dužnosnika Herceg-Bosne” poput Slobodana Praljka, Marina Sopte, Marijana Biškića i sličnih.

Džankovo spominjanje u tom društvu izazvalo je nemalo iznenađenje većine njegovih suradnika. Na Džankov ratni put, naime, dosad nije bacana sjena – o njemu se govorilo kao o školovanom časniku, koji je u Hrvatsku vojsku prešao iz bivše jugo-vojske.

Nedugo po prelasku u HV postaje dozapovjednikom Splitske operativne zone. Zatim je upućen na jug, gdje zapovijeda na stonskome bojištu i okolnim bojištima, sve do travnja 1992. godine, kad Janko Bobetko, na sastanku s hrvatskim visokim vojnim zapovjednicima, održanom u hotelu u Grudama, obznanjuje da je voljom Franje Tuđmana on glavni zapovjednik od Zadra do Dubrovnika.

Džanko je bio i jedan od čelnih ljudi u akciji u kojoj je deblokirana Maslenica, te u operaciji “Bljesak”. Između tih akcija ponovno je boravio na jugu.

Dakle, Džanko je prošao poveliki ratni put po Hrvatskoj, no, kao što to obično biva s pripadnicima Hrvatske vojske, prilično je nejasna njegova uloga u Bosni i Hercegovini. HV je, naime, tokom boravka na jugu, u Dubrovniku i okolici, kao što je poznato, ulazio i na područje Bosne i Hercegovine, što se objašnjava činjenicom da je hrvatski teritorij napadan iz BiH. No, hrvatska je strana, kao što je poznato, u svojim jurišima na BiH itekako prekršila nužnu obranu, a postrojbe koje su boravile na hrvatskome jugu išle su prema Stolcu, i dalje u BiH.

Nejasno je, međutim, kakvu je ulogu u tome imao Džanko. Poznato je da je 1992. godine imao zapovjedništvo u mjestu Dubokoj, pokraj Neuma. Džankovo ime spominje se u jednoj ratnoj priči s juga koju je ovome tjedniku prije nekoliko godina ispričao Nenad Boban, splitski odvjetnik. Boban je, naime, bio Džankov zamjenik i u Dubokoj je svjedočio dovođenju sedmorice pripadnika vojske Srba iz BiH, mahom iz Trebinja, uhapšenih na južnom bojištu. Zarobljenici su upućivani iz Duboke prema Pločama, gdje je tih dana boravio Džanko, koji je već idućega dana informirao Bobana da su putem do Ploča ubijena dva zarobljenika. Boban je, prema svojemu iskazu, od Bobetka odmah zatražio provođenje istrage, no do nje nije došlo.

Džankovo pojavljivanje pred haaškim istražiteljima moglo bi se, dakle, ticati i ove ratne epizode, jer ona, u svakom slučaju, upućuje na “teško kršenje međunarodnoga humanitarnog prava”. No, prema nekim pretpostavkama, priča o BiH mogla bi biti tek povod za razgovor o akcijama "Maslenica" i "Bljesak". Te akcije već su bile predmetom haaškoga zanimanja – haaškim je istražiteljima o njima dosta govorio policijski general Mladen Markač, koji je sudjelovao u svim akcijama.

Kako bilo, Džanko čeka poziv haaških istražitelja prilično osamljen; čini se da - poput generala Rahima Ademija – spada u onu skupinu visokih časnika HV-a čija sudbina nije zanimljiva profesionalnim bukačima iz HVIDRA-e i srodnih joj udruga.

HRVATSKI JUŽNI GRIJEH
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA