Interview



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
4. travnja, 2003.

VLADO KOVAČEVIĆ, ŠAHOVSKI VELEMAJSTOR I NOVINAR, O POBJEDI NAD PRVAKOM SVIJETA, O IGRI PROTIV KOMPJUTERA I O HRVATSKOM ŠAHU DANAS

SVE TEŽE JE MATIRATI KOMPJUTER
Goran BORKOVIĆ
4. travnja, 2003.

Ne samo ja nego i mnogi velemajstori sumnjaju kako su mečevi Kasparova s kompjuterom Deep Blue namješteni zbog ostvarivanja financijske dobiti. Ali, stoji i to da su kompjuterski programi sve bolji. Prije 30 godina govorilo se da je nemoguće da stroj pobijedi čovjeka, a danas većinu velemajstora, uključujući i mene, stroj može pobijediti

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Prema legendi, šah je izmislio indijski mudrac Sissa Ben Dahir koji je mladog kralja Šahrama sklonog tiraniji i tlačenju podanika pomoću šaha želio podučiti kako bez naroda ne može vladati. Mudrac je uvjerio kralja da i najslabija figura - pješak, može odlučiti ishod bitke na 64 polja. Za nagradu, kralj je mudracu ponudio što god želi. Ben Dahir je zatražio da mu da onoliko žita koliko se dobije kada se na prvo šahovsko polje stavi jedno zrno, na drugo dva, na treće četiri, na četvrto osam... Kralj ga je savjetovao da traži nešto vrjednije, ali se poslije jako iznenadio kada su mu kazali da na cijelom svijetu ne mogu sakupiti 18 bilijuna mjerica žita koliko bi bilo potrebno da se ispuni mudračeva želja.

Tolike su i mogućnosti u šahu. Neizmjerne. O šahu i svemu što ta popularna igra znači, razgovarali smo s jednim od najboljih hrvatskih velemajstora, autorom brojnih knjiga o šahu i dugogodišnjim novinarom koji prati tu igru - Vladom Kovačevićem.

- Mnogi su pokušali definirati šah. Za mene je riječ o simbiozi znanosti, umjetnosti i sporta: sport je zato što se natječemo; umjetnost zato što se igrajući služimo novim, nestandardnim kombinacijama o kojima se poslije priča i koje se pamte godinama; znanost zato što je pomoću kompjutera poboljšana kvaliteta igre, ali je u isto vrijeme, na žalost, zbog toga utjecaj pojedinca s njegovom intelektualnom snagom u šahu sve manji.

- Što vas je navelo da počnete igrati šah?

SVE TEŽE JE MATIRATI KOMPJUTER
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA