Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade


Glazba

Knjige

Film

Guštaonica


Pisma










Stranica obnovljena:
18. travnja, 2003.

FERAL ISTRAŽUJE: SIGURNOSNA PROVJERA DUBROVČANA UOČI PAPINA POSJETA PRETVARA SE U GRUBO POLICIJSKO ZADIRANJE U PRIVATNOST GRAĐANA

POLICIJSKI PAPA-TEST
Luko BRAILO
17. travnja, 2003.

Mario Bukvić, Feralov sugovornik nastanjen u dijelu Dubrovnika gdje će 6. lipnja misu služiti Ivan Pavao II., svjedoči kako mu je, u sklopu “sigurnosne provjere”, u stan ušetao policajac i pitao ga o pripadnosti političkim strankama, nevladinim organizacijama, o obitelji, primanjima, životnom standardu. U dubrovačkoj policiji vele da se radi o uobičajenoj provjeri, kakve se “inače poduzimaju u ovim prilikama”

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Gruška luka - mjesto gdje će Papa 6. lipnja služiti misu

“Zazvonilo je! Iz dnevnog sam boravka pošao do ulaznih vrata, otvorio ih i ugledao muškarca u srednjim tridesetim godinama. Pokazao mi je policijsku značku i rekao da je došao radi ‘sigurnosne provjere’. Kakve provjere, u vezi s čim, upitao sam ga, na što mi je odgovorio da je to zbog skorog Papina posjeta Dubrovniku. Kako nisam znao je li za takvu provjeru potreban i nalog, pozvao sam ga da uđe. Ulazeći u stan, rekao mi je: ‘Smanji muziku.’ Začudilo me što je odmah prešao na ‘ti’, jer se ne poznajemo, a nije ni pristojno tako se ponašati kad s nekim komuniciraš prvi put. Utišao sam muziku, sjeli smo, i policajac je krenuo s neformalnim uvodom tipa kakve su plaće, kako se živi i sl. Zatim je izvadio upitnik s desetak pitanja na dvije stranice, a ispod svakog od tih pitanja bile su dvije-tri prazne crte u koje je on upisivao moje odgovore. Do kraja razgovora obraćao mi se s ‘ti’, dok sam ja s njim čitavo vrijeme tog čudnog anketiranja bio na ‘vi’.”

Riječi su to Dubrovčanina Marija Bukvića, koji nam je ispričao kako se odvijala “sigurnosna provjera” čiji su pojedini “elementi”, blago rečeno, neshvatljivi, iako je, kako ističu u policiji, to “dio pripremnih radnji koje se i inače poduzimaju u ovakvim prilikama”. Feralov sugovornik stanuje u Ulici Andrije Hebranga, u Gružu, zapadnom gradskom predjelu gdje će na prostoru gruške luke, 6. lipnja Ivan Pavao II. služiti misu. To je i razlog što je mnoštvo zgrada u Hebrangovoj ulici iz kojih se vidi gruška luka obuhvaćeno policijsko-sigurnosnim anketiranjem tamošnjih stanara.

“Počelo je s općim podacima: ime, prezime, godina rođenja, zanimanje i sl.”, priča Mario, dodajući kako ga je odmah nakon toga policajac pitao je li član koje političke stranke ili nevladine udruge.

“Ta sam pitanja držao neumjesnim, ali sam mu, iako iznenađen, time uzvratio da nisam ni u jednoj političkoj stranci, a zatim sam nabrojio pet-šest organizacija i udruga čiji sam član, od novinarskih do ekoloških. Policajac je upisao, po njegovu izboru, samo jedno moje članstvo u nekoj od tih udruga, vjerojatno ono koje mu se činilo najzanimljivijim. Uslijedila su zatim i pitanja tko mi dolazi u posjet, imam li u obitelji psihički oboljelih, poznajem li borilačke vještine i koje, imam li oružje...”

Nakon ovoga dijela razgovora policajac je upitao našega sugovornika zna li što treba napraviti kad Papa bude došao u Dubrovnik.

“Rekavši da ne znam”, nastavlja Bukvić, “dobio sam upute da prozori i balkon stana odakle se vidi gruška luka, 6. lipnja moraju biti zatvoreni. Zatim je slijedilo i pitanje jesam li prekršajno ili kazneno odgovarao uz napomenu da će ti moji navodi ‘biti provjereni’ u Policijskoj upravi. Naš je razgovor potrajao desetak minuta, i ne mogu reći da se policajac grubo ponašao osim komunikacije na ‘ti’. Čak nije ni gledao ništa po stanu, ali se nisam osjećao ugodno zbog pitanja o političkoj pripadnosti strankama, mom angažmanu u udrugama kao i pitanjima o mojoj obitelji. No, potpuno iznenađenje je uslijedilo na kraju, kad sam vidio da moj ‘intervjuist’ u zaključnu rubriku upitnika naslovljenu ‘Opći dojam’ zapisuje ‘komunikativan i spreman na suradnju’”, priča Bukvić pitajući se što znači ta ocjena, i po kojim je “parametrima” tako brzo izvedena s obzirom na postavljena pitanja.

“Nakon što je odrađena ‘provjera’ sa mnom”, napominje naš sugovornik”, odlučio sam Policijskoj upravi Dubrovačko-neretvanskoj uputiti nekoliko pitanja o tom iskustvu iz prve ruke. Pitao sam, uz ostalo, kako će policija iskoristiti tako prikupljene podatke o građanima; kako će po osnovi stranačke pripadnosti izdvojiti potencijalne osobe koje bi mogle ugroziti sigurnost prilikom Papina boravka u Dubrovniku; koje su to ‘nepodobne’ stranke i udruge; nisu li udruge koje se bave borilačkim vještinama već uredno registrirane; koja je daljnja sudbina prikupljenih podataka; hoće li građani moći vidjeti kakve je ‘dojmove’ policija o njima stekla itd.”, priča Bukvić.

“Od policije sam dobio, malo je reći, nevjerojatan odgovor”, kaže Bukvić, predočavajući nam dopis koji je u ime Policijske uprave Dubrovačko-neretvanske potpisao njezin glasnogovornik Milan Rezo. "Pripravljajući se za treći pastoralni pohod pape Ivana Pavla II. našoj domovini i našem gradu, policija je započela s pripremnim radnjama koje se inače poduzimaju u ovim prilikama. O detaljima sigurnosnih mjera koje se poduzimaju iz razumljivih razloga ne možemo govoriti. Točno je da intervjuiramo naše sugrađane, njihova nam je pomoć potrebna. Pritom želimo naglasiti da je za nas svaki čovjek i građanin isti, neovisno o njegovoj rasi, boji kože, spolu, vjeri, političkom ili drugom uvjerenju, nacionalnom ili socijalnom podrijetlu, društvenom položaju ili drugim osobinama. Svi su pred zakonom jednaki i svi moraju poštivati zakone", stoji u odgovoru dubrovačke policije.

“Kad sam rekao da nisam zadovoljan odgovorom, iz PU dubrovačke su me ‘naputili’ u Zagreb, ali i iz MUP-a RH već danima ne dobivam nikakve odgovore. Stalno su neki sastanci, čelnici MUP-a i glasnogovornica Ministarstva unutarnjih poslova su zauzeti, riječju, imam osjećaj da me ‘šetaju’”, naglašava naš sugovornik, ističući: "Ako se s JMBG-om ulazilo u privatnost ljudi, što je onda s podacima iz ovih 'provjera'? Što će policija činiti s tim podacima kad Papa otputuje? Tko će, kako i na koji način s njima raspolagati? Kome je i zašto toliko važno u kojoj sam eventualno političkoj stranci ili udruzi? Što bi bilo da sam odgovorio da sam u Šuvarovu SRP-u, bi li onda bio proglašen sumnjivim? Hoće li me zavesti u kakav kompjutor i ponavlja li se strahovita povijest 'markiranja' dijela ljudi iz ovih ili onih razloga?" pita se Mario Bukvić.

Našem sugovorniku ne možemo odgovoriti na postavljena pitanja, jer to nije u Feralovoj nadležnosti, a osim toga se ionako radi samo, je li, o “pripremnim radnjama koje se inače poduzimaju u ovakvim prilikama”. No, zato mu možemo stvarno izraziti zahvalnost na doista nesebičnoj komunikativnosti i spremnosti za suradnjom u ukazivanju na primjere grubih kršenja ljudskih prava i privatnosti građana, što se i dalje iznimno nesuvislo pokušavaju opravdati ne(kakvim) opsežnim sigurnosnim provjerama uoči posjeta Svetog Oca Dubrovniku.

POLICIJSKI PAPA-TEST
< > | cijeli članak | verzija za tisak

MILAN REZO: "NE RADIMO NA SVOJU RUKU"

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA