Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade


Glazba

Knjige

Film

Guštaonica


Pisma










Stranica obnovljena:
18. travnja, 2003.

GLAZBA: POVRATNIČKI ALBUM LJILJANE PETROVIĆ-BUTTLER “THE MOTHER OF GYPSY SOUL” SPADA U SAM VRH BALKANSKOG ETNO-BLUESA

NJEZINO VELIČANSTVO TUGA
Ahmed BURIĆ
17. travnja, 2003.

Glazba Ljiljane Petrović-Buttler zvuči kao nebeska tuga odsvirana i otpjevana zemaljskim sredstvima, o čemu ponajbolje svjedoči njezin povratnički CD, snimljen s majstorima iz “Mostar Sevdah Reunion”

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Za romsku pjevačicu Ljiljanu Petrović uglavnom su čuli oni koji kopaju po balkanskom glazbenom etno-nasljeđu, ne libeći se u njemu pronaći analogije s najznačajnijim pojavama u svjetskoj glazbi. Ipak, na početku treba otkloniti bilo kakvu zabunu: od dvije pjevačice s tim imenom ona kojom se ovaj tekst ne bavi izvodila je šlagere i ruske romance, i jednom, početkom šezdesetih, nastupila i na Eurosongu.

Ovoj našoj Ljiljani Petrović život i karijera nisu bili osobito naklonjeni. Njezino je majstorstvo ostalo dostojno zapisano na samo jednoj ploči, koju je na početku osamdesetih objavila tadašnja produkcija RTV Ljubljana. Pijanist Jure Robežnik negdje je čuo Šabana Bajramovića i Ljiljanu Petrović i odveo ih u studio gdje su nastale kultne ploče, između ostalih i ona s čijeg se omota, nacrtana rukom nekog slikara amatera, blago smiješila krupna žena nalik na crnačke blues pjevačice. I njezin glas je, praćen umivenim zvukom klasičnog narodnjačkog orkestra, zvučao upravo tako. Kao nebeska tuga odsvirana i otpjevana zemaljskim sredstvima. Njezin najveći hit je bio pjesma “Duško, Duško”, značajna i po tome što je kao valjda jedini "narodnjak" objavljena i u kultnoj emisiji iz kulture. Emisija se zvala “Petkom u 22”, emitirana je u nekadašnjoj JRT-shemi u tom terminu, a vodio ju je pokojni Zoran Radmilović, mitski glumac i obožavatelj Ljiljanina pjevanja.

Priča o ovoj velikoj pjevačici počinje prije četrdesetak godina u kavani. Otac, harmonikaš, nastupao je s njezinom majkom u okolici Brčkog, grada koji je u to vrijeme počeo cvjetati. No majka se razboljela i Ljiljana je s nepunih šesnaest godina "bačena u vatru". Pjevala je i zadržala goste. Brzo se zaljubila, dobila i dijete, zatim se razvela - "kod nas ljubav i djeca brzo dolaze" - i nastavila pjevati i svirati.

NJEZINO VELIČANSTVO TUGA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA