Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune











Stranica obnovljena:
25. travnja, 2003.

SPLITSKI PLOVPUT – NOVO IME NA POPISU TVRTKI KOJE JE OŠTETILA BIVŠA BROKERSKA KUĆA

KAKO VARA AGORA
Vladimir MATIJANIĆ
25. travnja, 2003.

Agora je oštetila i splitski Plovput za oko milijun i 250 tisuća kuna. Plovput je Agori dao na upravljanje Podravkine dionice koje su bile u njegovu vlasništvu, no Agora je prodala dionice, a novac zadržala. “Naše iskustvo, ali i iskustvo niza drugih tvrtki koje su poslovale s Agorom, izazvalo je pravu konsternaciju među hrvatskim brokerima”, tvrdi Krunoslav Jakopović iz Plovputa

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Da prijevarama bivše splitske brokerske kuće Agora nema kraja, svjedoči i najnoviji primjer iz splitskog poduzeća Plovput: ono je tužilo Agoru za štetu od milijun i 250 tisuća kuna, koja je nastala nakon što je Plovput s Agorom sklopio ugovor o upravljanju portfeljem Podravkinih dionica koje su bile u Plovputovu vlasništvu. Agora je imala zadaću manipulirati dionicama na brokerskom tržištu i, po isteku ugovorenog roka, vratiti ih Plovputu. Uz to, Agora je bila dužna plaćati godišnju naknadu za upravljanje dionicama: prvi jednogodišnji ugovor između Plovputa i Agore sklopljen je u rujnu 2001. godine; godinu dana kasnije produžen je za još jednu godinu.

“Istina je da su nam redovito plaćali godišnju naknadu i da smo dugo vjerovali da je sve u redu. No, kada su se u novinama pojavili napisi da je Komisija za vrijednosne papire oduzela dozvolu Agori za obavljanje poslova s vrijednosnim papirima na godinu dana, zbog malverzacija s dionicama Instituta Ruđer Bošković, zabrinuli smo se i tražili smo razvrgavanje ugovora”, priča Krunoslav Jakopović, rukovoditelj pravne i kadrovske službe u Plovputu.

Uslijedio je šok. Podravkine dionice u Plovputovu vlasništvu bile su prodane, a na Plovputovu računu nije bilo ni lipe od te prodaje. Drugim, riječima, Plovput je ostao i bez novca i bez dionica. Nakon toga, poduzet je jedini mogući i logičan korak – i Plovput je podnio kaznenu prijavu protiv Agore.

“U međuvremenu, više puta kontaktirali smo s Agorom. Gospodin Damir Bačak, Agorin suvlasnik, s kojim smo najčešće razgovarali, uvjeravao nas je da je sve u redu, da imaju nekih prolaznih poslovnih problema koji će ubrzo biti riješeni. No, naše iskustvo i iskustvo drugih tvrtki koje su poslovale s Agorom izazvali su pravu konsternaciju među hrvatskim brokerima. Teško je vjerovati da se takvo što može dogoditi u ovome poslu koji se zasniva na povjerenju”, govori Jakopović.

Na tragu te kuknjave o prolaznim poslovnim problemima jest i Agorin dopis upućen 28. veljače ove godine Plovputu. U njemu Stjepko Vojković, direktor Agore, potvrđuje Anti Čuliću, Plovputovu direktoru, da je Agora izgubila dozvolu za poslovanje vrijednosnim papirima, da je protiv rješenja Komisije za vrijednosne papire Agora pokrenula spor pred Upravnim sudom, “jer smatramo da je takvo rješenje nezakonito”. Vojković, nadalje, piše: “...citirano je rješenje imalo kao posljedicu zastoj u poslovanju naše tvrtke”, te moli rok do kraja ožujka, unutar kojega bi Agora mogla “ponuditi obostrano najbolje rješenje”.

Ožujak je prošao bez rješenja. U međuvremenu, na površinu su isplivale nove Agorine malverzacije: prevarili su spomenuti Institut, zatim tri zagrebačke bolnice za desetak milijuna kuna – svi su im povjeravali dionice na prodaju, oni su ih prodavali i zadržavali novac - prevarili su, na koncu i ovaj tjednik za najmanje tri i pol milijuna kuna.

Kao što smo već pisali, Feral je s Agorom osnovao tvrtku Libri & foji koja je bila izdavač malog oglasnika Banka. Kada je oglasnik počeo dobro poslovati, Agora ga je potpuno prisvojila, iako je logo lista bio zaštićeno Feralovo vlasništvo. Nakon što se klupko Agorinih prijevara počelo odmotavati, oni su odnijeli opremu iz zajedničke firme, a oglasnik potpuno oteli i registrirali ga pod neznatno promijenjenim imenom - Banaq. Kako se, zapravo, radi o istom oglasniku, s malom preinakom u nazivu, Feral je pred splitskim Trgovačkim sudom zatražio zabranu distribucije lista, ali je predstavnik Agore zatražio izuzeće suda. Taj zahtjev trenutačno razmatra Visoki trgovački sud; u međuvremenu, Agora i dalje nesmetano distribuira Banaq.

Svi Agorini slučajevi u ovom su času u rukama policije, kaznene prijave prikupljaju se na Općinskom državnom odvjetništvu – u spisu su, naime, prijave Instituta Ruđer Bošković, Kliničke bolnice Sestara milosrdnica, Kliničkog bolničkog centra Rebro, zagrebačke Klinike za traumatologiju, Feral Tribunea i Feralove sestrinske tvrtke Viva Ludež, Plovputa, te jedne splitske obitelji koja je također Agori povjerila dionice, a na koncu nije vidjela ni novca ni dionica. Stjepko Vojković, Damir Bačak i Vasilij Sokol, koliko je poznato, i dalje uživaju u neograničenim poduzetničkim i inim slobodama koje im omogućuje interregnum između podizanja kaznene prijave i okončanja istrage.

KAKO VARA AGORA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA