Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
29. kolovoza, 2003.

ZATEZANJE ODNOSA SA SLOVENIJOM, BiH i SRBIJOM KONTINUIRANI JE IDEAL HRVATSKIH MEĐUNARODNIH ODNOSA

KOME ĆE CRKNUTI KRAVA?
Toni GABRIĆ, Boris RAŠETA
28. kolovoza, 2003.

Ploče već dugo funkcioniraju kao ulazna luka za cjelokupan šverc koji morskim putem ide prema BiH. To je u hrvatskome i bosanskom vrhu, kao i kod međunarodnih predstavnika, općepoznata stvar. Ipak, vlast u Zagrebu nema hrabrosti ukloniti utjecajne ljude koji pokrivaju pločanski šverc i imaju interese u njemu, što dokazuje da se frontovi prema kriminalu ovdje otvaraju s daleko manje žara negoli frontovi prema susjednim državama

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Čak i da nisu neposredno obaviješteni o tajmingu političkih zbivanja u Hrvatskoj, bolji poznavatelji odnosa u regiji mogli bi znati da su izbori ovdje blizu: u kratkoj povijesti samostalne Hrvatske gotovo da i nije bilo izbora kojima nije prethodilo zatezanje odnosa sa susjedima, pri čemu ni ovi, sa svoje strane, najčešće ne bi ostajali dužni. Ambijent u kojem svatko ima priliku iskeziti zube i dalje je ideal međudržavnih odnosa na ovim prostorima. Ili kao što nam je istaknuo jedan od stručnjaka za međunarodnu politiku s kojima smo ovih dana razgovarali: živimo u političkom okruženju u kojem stranke smatraju da se na izborima uspjeh može postići pod uvjetom da se izazivaju svađe sa susjedima, i da se u tim svađama demonstrira vlastita nepopustljivost. Provociranje nacionalne homogenizacije ključ je za razumijevanje većine predizbornih regionalnih sporova.

Dobra ilustracija jest sukob sa Slovenijom oko gospodarskog pojasa na Jadranu: svojedobno, to je pitanje javno pokrenuo predsjednik Republike Mesić, kao varijantu rješenja spora oko Piranskog zaljeva. No tada nije bilo vrijeme za poentiranje na nacionalističkim osjećajima, pa nije bilo ni odjeka. Ovih se dana, pak, sa svih strana čuju euforične ocjene, koje sežu dotle kako se glede otvaranja gospodarskog pojasa radi o najznačajnijoj odluci od proglašenja državne nezavisnosti. Politiku izazivanja političkih sporova osobito čini kontraproduktivnom to što Evropska Unija kao bitan preduvjet za članstvo zahtijeva upravo suprotno: sređivanje odnosa sa susjedima, pri čemu ne smije biti nijednoga otvorenog pitanja - pogotovo ne pograničnog. EU, osim toga, nikada nije bila pretjerano oduševljena proglašavanjem gospodarskih pojasa u zatvorenim morima poput Jadrana. Danas je, ističe naš sugovornik koji je želio ostati anoniman, daleko naglašeniji trend proglašavanja pojasa ekološke zaštite, što je nedavno napravila Francuska.

KOME ĆE CRKNUTI KRAVA?
< > | cijeli članak | verzija za tisak

HAPŠENJE IZBJEGLICA
PLOČE RAZDORA
MRAK NA KONAC

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA