Teme



reklama





NAVIGACIJA






Informbiro

Osoba tjedna

Kolumne

Teme

Interviewi

Tri x tri

Picaškandal

International

Feral Tromblon

Oswald

Greatest Shits

Word Trade

Kultivator

Glazba

Knjige

Film

Guštaonica

Virtual Tribune

Pisma










Stranica obnovljena:
19. rujna, 2003.

FERAL OTKRIVA: KAKO SE U SPLITSKOJ LUČKOJ UPRAVI PERE NOVAC UZ POTPORU MINISTARSTVA POMORSTVA, PROMETA I VEZA

MUČKA UPRAVA
Vladimir MATIJANIĆ
18. rujna, 2003.

Premda je po zakonu obvezna upravljati lučkom imovinom, Lučka uprava, predvođena Brankom Grgićem, inače direktorom Hajduka, ovih je dana od splitskog poduzeća Luka preuzela skladište u splitskoj trajektnoj luci i pritom platila poveću svotu. Uprava je, osim toga, neovlašteno obavljala djelatnost ukrcaja i iskrcaja putnika, a premda zbog takvih aktivnosti Lučke uprave postoje i sudske presude, ona uživa puno povjerenje Ministarstva pomorstva, prometa i veza

< > | cijeli članak | verzija za tisak

Branko Grgić – čelnik Lučke uprave i predsjednik Hajduka

Kada je 1997. godine Vlada RH odlučila osnovati lučke uprave, deklarirani motivi su bili čisto ekonomske naravi – uprave su, naime, trebale biti neprofitne pravne osobe koje bi se bavile upravljanjem, izgradnjom i korištenjem luka. No, splitska Lučka uprava, predvođena Brankom Grgićem – predsjednikom Hajduka i čovjekom poznatim po tome što je 1995. godine, nakon Oluje, iz HNS-a pretrčao u HDZ - danas se pretvorila u jednu od misterioznijih tvrtki, koja istodobno velikodušno raspolaže državnim novcem i ponaša se kao profitna organizacija, a u čitavom poslovanju ostavlja dovoljno prostora za špekulacije kako se u Lučkoj upravi pere novac i proračunske kune slijevaju u privatne džepove. Zanimljivost ove spoznaje potkrijepljena je podatkom da je Lučka uprava državna ustanova, štoviše, da na čelu njezina Upravnoga vijeća stoji Rino Petrić, doministar pomorstva, prometa i veza.

Prema informacijama kojima raspolaže Feral, splitsko poduzeće Luka, koje obuhvaća sjevernu, teretnu luku, nedavno je predala na upravljanje Lučkoj upravi svoje skladište, smještano pokraj zgrade Dalmacijavina u splitskoj trajektnoj luci. Sam čin predaje skladišta ne bi trebao biti spektakularan jer je Lučka uprava po zakonu dužna upravljati lučkom “infrastrukturom i suprastrukturom”, da nije dviju vrlo zanimljivih činjenica: Lučka uprava platila je preuzimanje skladišta, a samo skladište već je bilo predano prije nekoliko godina.

Čitav posao izveden je prilično misteriozno, a nekoliko izvora s kojima smo kontaktirali o ovoj temi potvrdilo nam je da predaja skladišta zaista nije bila samo predaja, nego posao u kojemu je Lučka uprava dala nekakvu odštetu Luci. Dragan Žanetić, direktor Luke, rekao nam je da je “tokom ove godine” Lučka uprava preuzela skladište u trajektnoj luci koje je dotad koristila Luka. Žanetić veli i da je Luka dobila “odštetu”, i to u radu – Lučka uprava trebala bi, naime, obaviti “neke popravke” u Sjevernoj luci. O vrijednosti popravaka Žanetić nije htio govoriti – točnije, rekao je da se radi o poslovnoj tajni.

Drugi izvor, iz same Luke, potvrdio nam je da je Lučka uprava zaista preuzela spomenuto skladište te isplatila “možda oko 600 tisuća kuna odštete”. U svakom slučaju, Lučka uprava je, prema našem izvoru, dala novac kojim je zbrinut dio prekobrojnih lučkih radnika.

Treći, pak, izvor iz iste branše tvrdi da je Lučka uprava isplatila Luci dva milijuna i 800 tisuća kuna, te da je dio toga novca otišao na zbrinjavanje viška zaposlenih, a dio u nepoznatom smjeru.

Bez obzira koja od te tri priče bila točna, nepobitno je da Lučka uprava nadoknađuje Luci Split skladište, iako nema rezona za to. Skladište je sastavni dio pomorskoga dobra pa se s njime ne može trgovati. S druge strane, još je 1999. godine napravljena diobena bilanca po kojoj Luka daje svoju imovinu i navedeno skladište na upravljanje Lučkoj upravi. Zašto, dakle, sada ponovno Lučka uprava preuzima ovo skladište i još plaća za to?

Zato jer Lučka uprava raspolaže proračunskim novcem, što je najčešće sinonim za komotno trošenje, pa je moguće da su Grgić i društvo, na ovaj način, državnim novcem “malo pomogli” posrnuloj Luci da isplati višak radnika.

Slobodno raspolaganje državnim novcem zapisano je i u samom Statutu Lučke uprave, koji ovlašćuje ravnatelja da “donosi odluku o prodaji ili kupnji stvari ili prava do 400.000 kuna pojedinačne vrijednosti stvari ili prava”, što u praksi znači da Branko Grgić godišnje može raspolagati s navedenim iznosom bez konzultacija s Upravnim vijećem Lučke uprave.

Kako Feral doznaje, Grgić je debelo prelazio te iznose. Navodno je čak i Ministarstvo financija dalo tumačenje u kojemu navodi da se 400 tisuća kuna smije utrošiti godišnje, a ne u manjim vremenskim intervalima. Naši izvori tvrde da je novac rasipan tako da su Grgić i suradnici ugovarali niz manjih radova po luci s mahom poznatim privatnim tvrtkama. Sve je bilo financirano proračunskim novcem, a gdje je koja lipa otišla, vjerojatno nikada neće biti pouzdano utvrđeno.

Ozbiljne optužbe na rad Lučke uprave iznosi i Ante Jurić, direktor Trajektne luke u Splitu. Jurić podsjeća da je Lučka uprava preuzela poslove bivše tvrtke Održavanje luke; zajedno s poslovima, Lučka uprava preuzela je i 36 milijuna kuna, što je, prema Jurićevim riječima, bilo sasvim dovoljno za izgradnju lukobrana.

Međutim, Lučka uprava je, kaže Jurić, spiskala 52 milijuna proračunskih kuna na taj lukobran. Jurić kaže kako je to samo jedan u nizu dokaza neodgovornog financijskog poslovanja Lučke uprave.

“Protiv njih smo podnijeli desetak prijava, a nedavno smo ih dobili na Upravnom sudu jer su koncesiju za obavljanje parkirališne djelatnosti u trajektnoj luci dali dvjema splitskim privatnim tvrtkama čiji je vlasnik član Upravnog vijeća Lučke uprave, iako je ta djelatnost trebala biti obuhvaćena koncesijom koju je dobila Trajektna luka”, veli Jurić.

Uz to, splitska Lučka uprava, iako je osnovana kao neprofitno tijelo, iznajmljuje veći dio poslovnih prostora u zgradi u kojoj je smještena, u splitskoj trajektnoj luci. Nadalje, Lučka je uprava godinama obavljala djelatnost ukrcaja i iskrcaja roba i putnika. Ni tu nije ostvarena zanemariva zarada.

Drugim riječima, splitska Lučka uprava ponaša se malo kao državno tijelo, malo kao komercijalna tvrtka. I pritom uživa puno povjerenje Ministarstva pomorstva, prometa i veza, koje je još u lipnju ustvrdilo da Lučka uprava posluje gotovo pa idealno i da Grgić i Petrić svoje poslove obavljaju “uredno”.

Izjavu samoga Grgića nismo uspjeli dobiti. Čovjek je ovoga tjedna bio na službenom putu i toliko zauzet sastancima da nam nije stigao dati izjavu. Radi se, radi.

MUČKA UPRAVA
< > | cijeli članak | verzija za tisak

________________________________
Copyright © 1993 - 2024 Feral Tribune. All rights reserved.


NASLOVNICA